ציפור קטנה צייצה לי סוד

מופע בובות חינוכי, יוצר הזדמנות מיוחדת לשמור על הילדים בסביבה מוגנת

נעה אריאל – יוצרת מופע הבובות – תושבת יצהר ואשת חזון עוברת בכל הארץ בין תלמודי תורה ובתי ספר לבנות מהמגזר החרדי ובעדינות וצניעות נוגעת בבעיה הכואבת של פגיעה והעדר מוגנות.

המופע "ציפור קטנה צייצה לי סוד" שכבר זכה לאלפי צופים, ביניהם רבים מילדי החינוך המיוחד במגזר החרדי, יצר שפה חדשה, נקיה ותמימה, להורים ולמורים ובעיקר לילדים שיכולים להבין מצב מורכב ומסוכן של פגיעה, בלי לזהות את סוג הפגיעה.

את המופע יצרה נעה אריאל במשך למעלה משנה, בחכמה ובתבונה, בעזרת עשרות אנשי חינוך מטפלים ורבנים. בעבודה מדוייקת, בנתה מופע בובות שמצליח להניע ילדים ומחנכים להבנה ולמשמעות המוגנות או העדרה.

במופע הבובות מקפידה נעה לספר סיפור תמים, שיכול להיות משל לפגיעות שונות, ואכן מניע ילדים לספר על חוויות של אלימות, התעמרות ואף עלבונות וקשיים חברתיים. למרות תמימותו, והעדר חשיפה ברורה לפגיעה וניצול, ילדים השומרים סוד כזה מבינים את המסר ופונים לבקשת עזרה.

בחכמתה פונה נעה אל עולם הדימויים והסיפורים של הילדים ובצורה עקיפה נקיה ומכבדת היא מעוררת בילדים את היכולת לזהות את הסיטואציה בה הם עלולים להיות נפגעים או להבין האם הם נפגעו ולעודד אותם להיעזר במבוגר. דווקא התום בו מוצג הנושא המורכב והעדינות הילדותית המשולבת בו מאפשרים לכל ילד וילדה למצוא את עצמם בתוך הסיפור בין אם חוו פגיעה ובין אם הם עלולים להיחשף אליה. כוחה של ההצגה כבר הצליח להציל ילדים רבים שפנו להורה או למורה לאחר ההצגה ודיווחו על פגיעה.

ההצגה מספרת על ציפור גדולה אהובה ומכובדת שנותנת לציפור הקטנה זירעונים ומבקשת ממנה לשמור בסוד את דבר ידידותן. הילדים מבינים את העקרונות החשובים של המוגנות – משמעות הסוד והסכנה שבו – ההבדל בין סוד טוב לרע ובעיקר את היכולת לשתף ולבקש עזרה בלי להרגיש אשמה או פחד, ומאפשרת למטפלים להורים ולמורים לפתוח שיח על מוגנות מתוך נקיות ועולם דימויים תמים ולכן היא מצליחה לגעת בילדים מהמגזר הדתי והחרדי באופן כל כך משמעותי.

"המטרה שלי" כך אומרת נעה "היא להגיע לכל ילד וילדה ולהציל נפשות ומשפחות בישראל מפני הנגע הנורא של הפגיעה, כל ילד שנפגע עלול להיות פוגע וכל ילד שניצל וטופל הוא עולם ומלואו והצלת נפשות".

ההצגה עוברת בכל הארץ ומוצגת על ידי שחקנית או שחקן לפני הבנים והבנות, וכן לפני קהל אימהות או אבות בצרוף שיחה ובכך מכינה את הסביבה התומכת של הילדים.

"זו הצגה נפלאה, ואני אהיה הרבה יותר רגוע אם אדע שהילדים שלי ראו אותה" אומר אלי הופמן, מטפל בתחום העובד בעמותת שלום בניך.

"ההצגה יצרה לנו שפה חדשה" מוסיף רונן דיין, מנהל אשכול דירות של עמותת עלי שיח.

"ההצגה נוגעת בכל המיתרים הרגישים בעדינות ובצניעות. גם התוכן וגם העבודה הדידקטית מול הילדים מדוייקים ומתאימים לציבור החרדי". אומר מוטי זולברג, מנהל תכנית מוגנות במגזר החרדי, ומוסיף: "העלנו את המופע לפני נאמנות מוגנות בבתי הספר של ביתר. לאחר המופע ביקשנו משובים באנונימיות מוחלטת. בקשנו לשמוע את הביקורת, כדי שנוכל לשפר. לא הייתה מילה אחת של ביקורת. רק שבחים. המופע הזה הוא הזדמנות נפלאה לטפל בבעית המוגנות הבוערת, בלי לשלם מחיר של חשיפה לא נכונה. אני ממליץ על המופע לכל מוסד ולכל קהילה במגזר החרדי על כל גווניו".

פניות לעזרה באות בעקבות כל הצגה. לא עלינו המלאכה לגמור, אומרת נועה אריאל, אבל אין אנחנו רשאים להיפטר ממנה.

3 תגובות
 1. רוצה לברר על ההופעה שלך .לברר פרטים נוספים על ההצגה . לברר על הפעילות עם ההורים והשאר.
  רוצה הצעת מחיר עבור 33 גנים ….

 2. שלום,
  אני מתעניינת בהצגות לגנים שלנו בקרית ארבע
  הייתם אצלינו לפני כמה שנים.
  תודה

 3. אשמח לקבל חומר כולל הסרטות על הנושא
  תודה רבה

השארת תגובה