הסוגיה ההלכתית: אפשרויות ההשקעה לשומר המצוות

נוסף על הדילמות הרגילות העומדות בפני כל משקיע מן השורה, אחת מהבעיות הגדולות העומדות בפנינו, כשומרי מצוות, היא הסוגיה ההלכתית – היכן ובאיזה אופן להשקיע את כספנו באופן שלא ניחשב למסייעים לעבירה על איסורים הלכתיים שונים ידוע כי אין גוזרים גזירה שאין הציבור יכול לעמוד בה, ולכן, גם אם אין חל איסור על אדם פרטי איסור להשקיע בסוגי השקעות שיש בהן חשש לעבירה על ההלכה

coins
coins

נדל"ן – מגרשים למכירה ודירות

נושא הנדל"ן מאז ומתמיד נחשב להשקעה טובה ומניבת תשואות. בנוסף לקיום מצוות ישוב ארץ ישראל (כאחת מרמ"ח מצוות "עשה", אשר מקורה פרשת מסעי – "והורשתם את הארץ וישבתם בה כי לכם נתתי את הארץ לרשת אותה" (במדבר לג, נג), התחום מאפשר לחפץ להשקיע בנדל"ן אפשרויות השקעה שונות, על פי יכולותיו או העדפותיו. לרשות משקיעים המחפשים נכסים מניבים, עומדת אפשרות רכישת דירה והשכרתה (וקבלת דמי שכירות חודשיים) או רכישת מגרשים למכירה לצורך בניית בית עליהם. האפשרות הנוספת והמככבת לאחרונה במשרדי הנדל"ן, היא רכישת מגרשים למכירה בקרקעות המוגדרות כיום כקרקעות חקלאיות. על פי מדיניות הדיור של ממשלת ישראל, חלקן הגדול של קרקעות אלה עתיד להיות מופשר לצורך בניה, ובכך, יעלה מחירן עשרות מונים, ביחס למחיר קנייתן.

השקעה בסטרט-אפ – ביו-מד וטכנולוגיה

ישראל נחשבת בעולם לבירת הסטרט-אפים וכמובן, גם האקזיטים. על פי דו"ח IVC ל-2014, במהלך העשור האחרון לבדו, נמכרו יותר מ-960 סטרט-אפים ישראליים, בעסקאות שהיקף הרווח שלהן לכיס המשקיעים בהן עלה על 55 מיליארד דולרים. אמנם Waze, Viber ו-Wix הן המפורסמות שבהן, אבל הן לא היו לבדן, מאחר וטכנולוגיה וביו-מד נחשבים לתחומים החזקים של ישראל, שווה לפקוח עין על חברות קטנות ומפתיעות בתחומים אלה.

מסלולי השקעה כשרים – קרנות פנסיה ומוצרים פיננסיים נוספים

בשני העשורים האחרונים אנחנו עדים ליותר ויותר בתי השקעות, אשר הופכים לקשובים לצרכיו של הקהל שומר המצוות. בין אם מדובר בבתי השקעות שכל-כולם עוסקים במסלולי השקעות לציבור החרדי/דתי (כפי שהיה בית ההשקעות הילת שוהם) ובין אם בבתי השקעות אשר תופרים לציבור זה מסלולי השקעה מיוחדים בהכשר, בנוסף למסלוליהם הרגילים. מסלולי השקעות אלה מאופיינים בכללים מחמירים, שמטרתם שמירה על ההלכה היהודית (כהשקעה במקומות שומרי שבת, שאינם מייצרים חמץ בפסח ושאינם מוכרים מזון שאינו כשר) ועריכת הסכם מיוחד ומורכב הנקרא "היתר עסקא", על מנת להתמודד על האיסור החמור של ריבית. ישנן רמות כשרות וגישות שונות לסוגיית כשרותן של ההשקעות, ולכן, יש לוודא כל מסלול לגופו.

השארת תגובה