הציתו את 'נוה צוף' וישבו לצפות בשריפה כשהם שותים בירה

מבלי שיוזכר בכתב האישום נסיון לפגוע בתושבי היישוב, הוגשו שלושה כתבי אישום נגד החשודים בהצתת 'נוה צוף' חלמיש: שתו בירה וצפו ביישוב עולה באש

שלושה כתבי אישום הוגשו נגד שלושה הנאשמים בהצתת היישוב 'נווה צוף' חלמיש בנבימין.


מעצר אחד הנאשמים

כזכור כל תושבי היישוב פונו בליל שבת במהלך גל העצתות בתאריך כ"ה חשוון, 17 בתים נשרפו כליל ונזק כבד נגרם למקום. היום נודע כי כבר ביום שלישי שעבר הוגשו כתבי אישום נגד שלושה פלסטינים בגין הצתת השריפה.

השלושה הם קרובי משפחה בגילאי 22 עד 24, תושבי הכפר דיר אבו משעל – מוטאסם, סאלם ועאהד זהרן.

מכתב האישום עולה כי השלושה נפגשו בליל שבת בערב בדיר אבו משעל, מקום מגוריהם, ונסעו לכפר הסמוך בשם עבוד, שם הם קנו שלושה בקבוקי בירה, שתו חלק מהבירה, ואז נסעו מזרחה לכיוון נווה צוף במטרה להצית את החורש הסמוך, מכתב האישום עולה ככי כוונתם היתה לגרום לשריפה ביישוב.

בסביבות השעה 22:15, ירדו שניים מהם מהרכב והציתו עם מציתים חתיכות של נייר בתוך העשבייה. בניגוד למה שסברו גורמי החקירה בתחילה, לא היה מדובר בבקבוקי תבערה. בשל מזג האוויר היבש והרוח, האש התפשטה מהר מאוד אל תוך היישוב. השניים חזרו לרכב, כשהשלישי מסיע אותם לכיוון הכפר הסמוך דיר ניזאם.

בדרך הם הבחינו בג׳יפ צבאי, הסתובבו ונסעו לוואדי סמוך שם הם שתו את שאריות הבירה, ולאחר רבע שעה המשיכו לדיר ניזאם והשקיפו על השריפה שהשתוללה בנווה צוף. אחרי כמה דקות הם חזרו לביתהם.

השריפה הובילה לפינוי של כל תושבי נווה צוף. 17 בתים נשרפו כליל, חמישה בתים ספגו פגיעה קשה, ל-20 נוספים נגרם נזק. כמו כן נזק גדול נגרם לרכוש ולמכוניות. עלות שיקום הנזקים היא 25 מיליון שקלים. מבחינת שטח – נשרפו 170 דונמים, רובם בשטחי חורש ויער שספגו נזק קשה מאוד. נדרשו למעלה ממאה כבאים, שישה מטוסי כיבוי ויותר מ-70 רכבי כיבוי כדי להשתלט על האש, ושליטה מלאה הושגה רק כעבור ארבעה ימים קשים.

פוליטיקאים, בהם השרים ארדן ובנט התבטאו בכעס: "דיברו על ניסיון לרצוח יישוב שלם ועל פיגוע טרור. בכתב האישום לא מוזכר ניסיון לפגיעה בבני אדם, לא ניסיון לרצוח, אין בו גם שום אזכור למניע לאומני או גזעני מצד אותם מציתים כלומר לניסיון מפורש לפגוע ביהודים. אין בו גם אזכור לטרור מכל סוג".

השארת תגובה