מה הסיכוי שהשופט המתנחל בבג"ץ לא דן בעתירות על התנחלויות?

השופט הדתי והמתנחל נועם סולברג שובץ רק ל-3 עתירות בנושא ההתנחלויות בבג"ץ, כך חשף מקור ראשון. בדוברות בית המשפט התחייבו כי השיבוץ הוא אקראי לחלוטין, אך בדיקה סטטיסטית מעלה כי מדובר בסיכוי אפסי

אולם בית המשפט העליון (צילום בעריש פילמר)
אולם בית המשפט העליון (צילום בעריש פילמר)

איך יתכן כי מתוך מאות עתירות בבית המשפט העליון בענייני התנחלויות שובץ השופט נעם סולברג, שופט דתי ומתנחל, לדיון בשלוש עתירות בלבד, שתיים מהן שוליות?

עיתונאי מקור ראשון יהודה יפרח בדק את השיבוצים בבית משפט העליון והראה כי סולברג בקושי משובץ לעתירות בנושא ההתנחלויות, כשמנגד השופט יורם יורם דנציגר, פעיל 'שלום עכשיו' בצעירותו, משובץ לא אחת לעתירות בנושא ואף הוציא פסקים סותרים ליהודים ולערבים.

מדוברות בית המשפט נמסר למקור ראשון, כי "אין בכוונתנו להגיב להשערות חסרות שחר בנוגע לעמדותיהם הפוליטיות של שופטי בית המשפט העליון. גם לרמיזות בדבר משמעות השיבוץ של הרכב כזה או אחר אין כל שחר. שופטי ישראל הם שופטים מקצועיים, שאינם מכריעים בהליכים משפטיים לפי עמדות פוליטיות.

"הרוב המוחלט של ההרכבים בבית המשפט העליון נקבע באופן אקראי על ידי הצוות המנהלי שאחראי על יומן בית המשפט, ללא מעורבות של נשיאת בית המשפט העליון. לצד האמור, בתיקים הרגישים ביותר נהוג מקדמת דנא שנשיא בית המשפט העליון מציב את עצמו ככל הניתן בראש ההרכב, בכפוף לכללי המניעות.

"באותם תיקים, בהרכבים שאינם מורחבים, זהותם של השופטים הנוספים שיושבים עם הנשיא נקבעת אף היא באופן אקראי על ידי הצוות המנהלי שאחראי על היומן, וזאת בהתאם לאילוצים הקשורים ללוח הזמנים. בטענה שלפיה הרכבים נקבעים מתוך שאיפה להגיע לתוצאה כזו או אחרת אין כל אמת".

אלא שהרב חיים נבון ביקש לבדוק את הסיכוי הסטטיסטי ששופט אחד מתוך 15 שופטים ישובץ לשלוש עתירות בלבד בנושא ההתנחלויות והראה כי מדובר בסיכוי אפסי.

לצורך העניין כימת הרב נבון את סך הדיונים בנושא ל-200 דיונים, כשבפועל מדובר במספר רב יותר. שני סטטיסטיקאים חשבו עבורו את הנושא, כשאחד מגיע לתוצאה של פחות מחמש אלפיות המיליונית ואחד הגיע לתוצאה של 1.2 אלפיות המיליונית. לסיכום כתב הרב נבון, "כך או כך, בשפת בני אדם: הסיכוי שתופעה כזו תקרה באופן אקראי הוא למעשה אפס. נס קרה בבית המשפט העליון, ולא ידענו".

השארת תגובה