דו"ח חמור: "600 אלף בני אדם בסכנת מוות ממיכל האמוניה"

בעיריית חיפה הציגו דו"ח מקצועי שעל מיכל האמוניה ועל אוניית המשא שמובילה את הגז למיכל. יהב: "זו לא עוד ידיעה לשולי החדשות. זה יכול להיות המחדל הבא הגדול שלנו, ועל האסון הזה נהיה חתומים כולנו"

מיכל האמוניה (צילום: עיריית חיפה)
מיכל האמוניה (צילום: עיריית חיפה)

סכנת חיים במפרץ חיפה: עיריית חיפה הציגה הבוקר דו"ח חמור בנושא האמוניה במפרץ חיפה, הדו"ח חובר על ידי מדענים ואנשי מקצוע ומציג תמונה חמורה בכל הנושא של בטיחות האמוניה. ראש העיר יונה יהב שהציג את הדו"ח, פנה לראש הממשלה: "מיכל האמוניה זה לא עוד קומבינה, הסיפור הזה חייב להיפתר ומיד".

"מדובר בחיים ומוות של אוכלוסייה בת מיליון תושבים והסכנה היא כאן ועכשיו. במהלך הקריירה הציבורית שלי ניהלתי לא מעט מאבקים, בדבר אחד אין בי ספק: סילוק מיכל האמוניה הוא לא רק המאבק הארוך והקשה ביותר, הוא גם החשוב ביותר", הדגיש יהב במסיבת העיתונאים.

רא העיר הוסיף,  "ביקשתי מאנשיי לבדוק מי כתב את חוות הדעת הזו, מי עומד מאחורי ההמלצה להשאיר כאן את המיכל? להפתעתי גיליתי כי מי שהכין את הדו"ח שהמל"ל השתמש בו היא חברת "חיפה כימיקלים", בעלת המפעל. ההון כותב את חוות הדעת לשלטון, זהו, נגמרה החגיגה".

"על הדו"ח הזה שמונח כאן לפניכם חתומים עשרה פרופסורים בעלי שם הנמנים על מומחי הגדולים בעולם בתחום, כשאחד מהם הוא זוכה פרס נובל בכימיה. הדו"ח הזה הוא לא עוד דעה של מישהו, הוא לא נתון לוויכוח, הדו"ח מציג בפנינו בשקיפות אכזרית את המציאות הקשה, והוא גם מגדיר עבורנו את הסיכונים בפניהם ניצבים מדי יום ילדנו ואנו. מי שיקרא את הדו"ח הזה, יסתמרו שיערות ראשו", הציג יהב את הדו"ח.

הוא הוסיף: "זו לא עוד ידיעה לשולי החדשות. זה יכול להיות המחדל הבא הגדול שלנו, ועל האסון הזה נהיה חתומים כולנו. 13 שנים אני מנהל מאבק עיקש בכל הגזרות; המשפטית, הציבורית והתכנונית, זו העת שכל אחד יעשה משהו, במסגרת סמכותו, או במסגרת יכולותיו, על מנת לסלק את הפצצה הזו מהחצר שלנו".

בסיום אמר,  "אנחנו מעבירים את הדו"ח הבוקר לראש הממשלה, אני דורש כינוס של הקבינט עם לוחות זמנים חד משמעיים. כמו כן, הגשנו הבוקר את הדו"ח גם לבית משפט העליון לצורך ההליך שלנו מול המדינה שעושה הכל כדי למסמס את הדרישה שלנו".

בדו"ח הוצגה חוות דעת מדאיגה, לפיה תושבי חיפה, הקריות ועכו עומדים בפני סכנת חיים מיידית במידה ותקלה, או פגיעה מכוונת, תוביל לנזק במיכלי האמוניה הענקיים השטים בלב ים ומגיעים אחת לחודש למיכלי האמוניה באזור.

פרופ' אהוד קינן, יו"ר הפקולטה לכימיה בטכניון ויו"ר הוועדה המקצועית לבחינת נושא האמוניה, הזהיר כי מפגש של האמוניה ומי הים המלוחים עשוי להוביל  לאפקט נזק עוצמתי ולעשרות אלפי הרוגים. בדו"ח עלה כי אוניית המשא שמובילה את האמוניה למיכל, מסוכנת יותר מהמיכל עצמו.

קינן הסביר את הסכנות שבמיכל עצמו: "לא ייתכן שבמשך שמונים שנה מעולם לא בדקו את מיכל האמוניה לפרטי פרטים. כשראיתי את הנתונים והמצב של המיכל נחרדתי. המיכל בסוף חייו. יש ארבע או חמש נקודות במיכל עם בעיות קשות מאוד. הוא יכול להתפרק מחר בבוקר".

"כבר 30 שנה בכל חודש מגיעה אוניית המסע עם 12 אלף טון אמוניה. היא מתחילה את המסע שלה ברוסיה ועוברת דרך מדינות שונות ואוספת אנשי צוות בנמלי הים התיכון דרך לוב ומצרים ועוד. באמצעות תוכנת חינמית ברשת אתה יכול לראות איפה נמצאת כל אוניה בעולם, לאן היא שטה ומה מיקומה והמהירות שלה. עם הנתונים האלה אפשר לתכנן מה שרוצים", הזהיר קינן.

"נסראללה פגע בסטיל בלב ים, זה היה לפני 11 שנים. היום יכולות הטיווח של חיזבאללה להערכתי הן גדולות יותר אבל גם באותן יכולות לירות על אוניית האמוניה זה כמו מטווח ברווזים".

במהלך התדרוך שנערך לעיתונאים הציג קינן כיצד סידורי האבטחה סביב האונייה הם רשלניים. על הדו"ח שחיבר המשרד להגנת הסביבה ב-2011 ותמך בהשארת המיכל, אמר קינן כי "אין שם עמוד אחד בלי שגיאות ואין שם אינפורמציה שהיא בכלל רלוונטית למיכלי האמוניה".

הוא הוסיף:"בדיקת הועדה המקצועית נעשתה על פי נהלים בינלאומיים בכל הקשור לתחזוקת מיכלי אמוניה. הבנו שלא עשו כל בדיקות פנימיות למיכל אלא רק בדיקות חיצוניות שלא יכולות להיעשות ללא בדיקות פנימיות. מדובר כאן בסיכון הגדול ביותר במזרח התיכון ומשרד הגנת הסביבה לא פועל דבר. במקום להעמיד עשרות אנשי צוות לצורך הבדיקות, בישראל פועל רק אדם אחד וגם הוא מוזמן על ידי חיפה כימיקלים".

השארת תגובה