מדוע הוזעקו עובדי חברת גוגל ב"קריאת חירום" לארצות הברית?

האם בקרוב נגלה סטארט-אפים אנטי אמריקנים? הצו הנשיאותי שחתם עליו טראמפ הביא את חברות הטכנולוגיה המובילות בעולם לפתוח חזית נגד טראמפ • פייסבוק, אפל, נטפליקס ומיקרוסופט יצאו במחאה והמסמך הפנימי של גוגל נחשף

גוגל
גוגל

הצו הנשיאותי שחתם עליו טראמפ בסוף השבוע האחרון, לפיו לא תתאפשר כניסת אזרחי 7 מדינות מוסלמיות לגבולות המעצמה האמריקנית, גם למחזיקי 'גרין קארד', הביא לשלל גינויים ותגובות חריפות ברחבי העולם. אך נדמה שלמאבק הזה טראמפ לא ציפה.

חברות הטכנולוגיה הגדולות, ואפשר לומר גם המשפיעות בעולם, פתחו השבוע חזית חדשה מול נשיאה החדש של ארצות הברית, דונלד טראמפ. המחאה הטכנולוגית באה מאחר וחלק ניכר מעובדי החברות המדוברות מוסלמים. בענקיות הטכנולוגיה שחוששים מ'התפשטות' הצו למדינות נוספות, מיהרו להוציא שורה של גינויים חריפים – במקביל לקריאה דחופה לעובדים שיצאו לחופשה ו/או לפעילות עסקית מחוץ לגבולות ארה"ב, לשוב חיש מהר על עקבותיהם.

אחת מ'נפגעות' הצו היא חברת גוגל, שלמעלה ממאה מעובדיה לא יוכלו להמשיך ולעבוד בשלוחת החברה בארצות הברית בעקבות הצו החדש. "אנחנו מודאגים מההשפעות על הצו הזה וכל שאר ההצעות, שעלולות להטיל מגבלות על עובדי גוגל ובני משפחותיהם ולהפריע לגוגל להביא את האנשים המוכשרים ביותר לארצות הברית", כתב מנכ"ל גוגל העולמית, סונדאר פיצ'אי, במסמך פנימי שקרא לכל עובדי החברה לשוב למשרדיהם בארצות הברית. במכתב שנחשף באתר 'בלומברג' מוסיף פיצ'אי וכותב כי "זה כואב לראות את ההשלכות האישיות שיש לצו הנשיאותי על העמיתים שלנו. אף פעם לא הסתרנו את דעתנו על סוגיית ההגירה ונמשיך לעשות זאת".

בפוסט שפרסם מייסד פייסבוק, מארק צוקרברג, ברשת החברתית הוא כתב כי "ארצות הברית היא מדינה של מהגרים, ואנחנו צריכים להיות גאים בכך. אנחנו צריכים לשמור על הבטחון בארצות הברית, אבל צריכים לעשות את זה על ידי התמקדות באנשים שבאמת מהווים איום". עובדי אפל גם לא נשארו מאחור. במייל ששלח מנכ"ל אפל, טים קוק, הוא כתב, בין היתר כי "אפל לא היתה קיימת ללא ההגירה, ובוודאי שלא היינו כל-כך משגשגים וחדשניים בלעדיה. שמעתי מעובדים רבים שהם מודאגים מאוד מהצו הנשיאותי ואני שותף לדאגות שלכם ואנחנו לא תומכים במדיניות הזו. אולי הגענו בספינות שונות, אבל כולנו יחד באותה הסירה עכשיו".

לדבריו של צוקרברג הצטרף גם מייסד ומנכ"ל נטפליקס, ריד הייסטינגס, שכתב בעמוד הפייסבוק שלו כי "המעשים של טראמפ פוגעים בעובדי נטפליקס ברחבי העולם והם כל-כך לא אמריקאיים שזה כואב לכולנו. גרוע מכך, הפעולות הללו יהפכו את אמריקה לפחות בטוחה בגלל השנאה ואובדן הידידים שלנו. זה הזמן לשלב זרועות ביחד כדי להגן על הערכים האמריקאיים של חופש והזדמנות".

בפוסט שכתב מנכ"ל מיקרוסופט, מהגר בעצמו, בחשבון הלינקדאין שלו, הוא כתב כי "ראיתי וגם חוויתי בעצמי את ההשפעה החיובית שיש למהגרים על הכלכלה שלנו, על המדינה ועל העולם. נמשיך לתמוך בנושא החשוב הזה". כמו גוגל, גם במיקרוספט נפגעו עובדים רבים מהצו הנשיאותי. במזכר שהוציאה המחלקה המשפטית של מיקרוסופט היא הודיעה כי היא תתמוך בכל 76 עובדי החברה שנפגעו מהצו החדש.

השארת תגובה