תקדים: נתפס מזון עם כשרות 'בדצי"ם' מזויפת

בעקבות פעילות יחידת ההונאה של הרבנות הראשית, נתפסו כ-20 טונות של מזון עם כשרות מזויפת. ■ בין הכשרויות שזויפו היו בד"צ בית יוסף, בד"צ בעלזא, נחלת יצחק, אגודת ישראל, חוג חת"ם סופר בני ברק ופתח תקוה. ■ ראש היחידה: "סיכון חמור לבריאות הציבור".

כעשרים טונות של מזון מסוכן, מזויף ומייצור לא מאושר הוחרמו היום, לאחר שנתפסו אצל יצרן ומשווק פיראטי, במושב ישעי שבשפלה. האכיפה התבצעה בעקבות מידע מודיעיני שנאסף על ידי הרבנות הראשית לישראל, והשתתפו בה משרדי הבריאות, החקלאות, הכלכלה ומשטרת ישראל.

הסיפור החל לפני כחצי שנה כאשר החלו להופיע בשוק אריזות של מוצרים שונים, בעיקר משקאות חריפים, עם ציוני כשרות מזויפים. לאחר הופעת המוצרים העבירה הרבנות הראשית דוגמיות למשרד הכלכלה, האחראי על הפיקוח על משקאות חריפים, ובבדיקת מעבדה נמצא כי המשקאות מכילים ריכוז גבוה של חומרים מסוכנים. המידע הועבר גם למשרד הבריאות ומשרד החקלאות.

במהלך ששת החודשים האחרונים פעלה היחידה הארצית לאכיפת חוק איסור הונאה בכשרות על מנת להתחקות אחר מקור הסחורה, ולאחר עבודה מודיעינית מאומצת אותר מחסן בשכונת מאה שערים בירושלים, שממנו הופצה הסחורה באזור הבירה. בדיקה מודיעינית נוספת הובילה את היחידה למחסן במושב ישעי הסמוך לבית שמש.

אתמול בצהריים פשטו על המקום היחידה לאכיפת הונאה בכשרות, יחידת האכיפה והפיקוח (פיצו"ח) של משרד החקלאות, שירותי בריאות הציבור של משרד הבריאות, ומחלקת התקינה במשרד הכלכלה.

במחסן נמצאו קרטונים המכילים מגוון רחב של סוגי מזון ממקורות לא מאושרים, בין היתר נמצאו חביות המכילות אלפי ליטרים של אלכוהול ושמן ממקור לא ידוע ולא מאושר; בקבוקי וויסקי, וודקה, ערק, מיץ ענבים וליקרים שונים מייצור שלא אושר על ידי משרד הכלכלה וכן סוגים נוספים של מזון וחומרי גלם לייצור מזון. באתר, ששימש לייצור מזון, נמצאו בניגוד לתקנות חומרים מסוכנים כגון רעל עכברים ואצטון.

רבים ממוצרי המזון שבמקום סומנו בסימוני כשרות מזויפים ובלתי חוקיים הן של רבנויות מקומיות, והן של גופים פרטיים. בין השאר נמצאו זיופים של הרבנות הראשית לישראל, הרבנות ירושלים, הרבנות קריית אתא, מטה יהודה, בד"צ בית יוסף, בד"צ בעלזא, נחלת יצחק, אגודת ישראל, חוג חת"ם סופר בני ברק ופתח תקוה ועוד. במקום נמצאו מספר רב של אמצעי אריזה ותוויות סימון בלתי חוקיות, המכילות גם סימוני כשרות מזויפים.

במסגרת האכיפה נאסף מידע מודיעיני נוסף הצפוי לחשוף עברייני מזון נוספים הן בתחום הכשרות והן בתחום הפיקוח הכללי.

בעל הסחורה, שהורשע בעבר בעבירות מזון, נחקר על ידי המשרדים השונים שלקחו חלק באכיפה והוא צפוי לנקיטת הליכים פליליים כדין. המזון הרב שנמצא במחסן הוחרם על ידי הרשויות בצו בית משפט והוחל בהליך להשמדתו.

מנכ"ל הרבנות הראשית והמשרד לשירותי דת, אלחנן גלט אמר עם פרסום הדברים כי "מדובר באדם שרשויות אכיפה רבות חיפשו אחריו במשך חודשים ארוכים. העובדה שדווקא יחידת האכיפה של הרבנות היא שהביא לפענוח בסופו של דבר היא הוכחה ליעילות המערכת. מודיעין היחידה מתבסס בעיקר על אלפי משגיחי כשרות הפרוסים בעסקים ברחבי הארץ, וגם במקרה הזה ערנותם היא שהובילה לפענוח. אני מבקש להודות למפקחי היחידה על העבודה המאומצת".

ראש היחידה לאכיפת הונאה בכשרות, רפי יוחאי: "הניסיון מלמד כי מי שחוצה את הקו ועובר על חוקי הכשרות, קרוב לוודאי שלא יהסס לעבור על החוק גם בחוקי המזון האחרים, שהפרתם מהווה סיכון חמור לבריאות הציבור. ברחבי הארץ פרושים אלפי משגיחי כשרות שהם העיניים והאוזניים של כולנו – הרבנות הראשית, וגם יחידות הפיקוח במשרדים האחרים. גם הדיווחים שמגיעים מהציבור הרחב אודות כשרויות מפוקפקות מסייעות לנו לתפוס עבריינים. אני שמח שנפלה בחלקנו הזכות לא רק למנוע מהציבור מכשלה כשרותית, אלא גם לסייע במניעת סכנה בריאותית".

השארת תגובה