אפליית הבנות הספרדיות; מרגי מאשים: "מדינת ישראל מעודדת אפליה"

ועדת החינוך קיימה הבוקר דיון בנושא אפליית הבנות הספרדיות בסמינרים. יו"ר הוועדה, חבר הכנסת יעקב מרגי, תקף את מדינה ישראל שמאפשרת את האפלייה. אחד ההורים סיפר בוועדה, "עברתי דירה כדי שיקבלו את בתי"

ח"כ יעקב מרגי. צילום: הכנסת
ח"כ יעקב מרגי. צילום: הכנסת

האם מדינת ישראל מעודדת אפליה? בפתח הדיון שהתקיים היום (ב) בנושא הערכות משרד החינוך לשיבוץ תלמידות במגזר החרדי לשנת תשע"ח אמר ח"כ יעקב מרגי יו"ר הוועדה :" במדינה מתוקנת תופעות שבה תלמידים נאלצים להמתין בביתם כבר שלושה חודשים ויש שמהם שמפסידים שנה בכדי ללמוד במוסד בו ליבם חפץ, חבל שלא בוצע האידאל של אזורי רישום כפי שקורה בחינוך הממלכתי.

אלא, שכאן בשל ייחודיות של החינוך החרדי הנושא מורכב ביותר וכנראה כל עוד ו'יהדות התורה' מתנגדת לחוק הוא לא ייושם ולא ישתנה המצב. במקומות עבודה שבהם מתקיימת אפליה כלפי עובדים המדינה יודעת לבחון זאת על ידי שבוחנים את מקום עבודה האם הוא פועל בשוויוניות.

"מדינת ישראל מאפשרת למוסדות לקבוע אחוז מסיום של בנות ממוצא ספרדי מוסדות שקובעים באופן שיטתי 20%-25% בנות ספרדיות. מוסד שלא מאפשר בדיקת רמתם של תלמידות שהתקבלו לעומת תלמידות שלא התקבלו והמדינה שותקת המדינה שותפה לאותה אפליה מדינה שגוררת את רגליה בטיפול באותם תלמידות שלא משובצות. כמו כן מסתכלות עליהם כבעיה ולא במוסד המפלה היא מדינה מפלה. מדינה שמעודדת את האפליה מדינה שלא טרחה לקבוע סנקציות בחוק כלפי מוסדות מפלים היא מדינה שמעודדת אפליה" אמר מרגי.

סגן ראש עיריית ירושלים צביקה כהן חשף בוועדה, כי הסמינרים מבצעים רישום מתחת לשולחן, כדי להתחמק מהאחוז הספרדיות שהם מחויבים לקבל, כך "שהרישום הרשמי הוא פיקציה".

הורים שהגיעו לוועדת החינוך סיפרו לחברי הוועדה על הסבל שנאלצו לעבור בשל אי קבלת בנותיהם לסמינר. אחד ההורים סיפר שעבר דירה בשל אי קבלת ביתם לסמינר מקומי. ח"כ מרגי סיכם את הדיון:" הנושא לא ירד מסדר היום תם ולא נשלם"

תגובה אחת
 1. מרגי הוא אמסלם מספר 2! הוא איש של אלי ישי ומכין את הקרקע למעבר למפלגה של אלי ישי או למעבר למפלגה חילונית/דתית אחרת
  רק כך אפשר להסביר את הנאום ההזוי שלו בכנסת בו קרא במפורש לעידוד גיוס בחורי ישיבות ולשינוי תכני לימוד במוסדות חינוך חרדים
  מרגי מתגורר בישוב חילוני ומנהג בהתאם לכך, כך הוציא החלטה לפני מספר ימים בוועדת חינוך להקצאת מליוני שקלים לעידוד יציאה של בחורי ישיבות למקומות לימוד אקדמים
  דרעי שותק לו וזה עוד יתנפץ לו בפנים!
  מה למרגי ולסמינרים חרדים?
  מה רוצים בש"ס? שיפסיקו להתבכיין ולהנציח את המסכנות! שיפסיקו לשחק ברגשות של הספרדים ולעשות שימוש ציני על גבם! שיפסיקו לקבל כל מיני לא חרדים במוסדות שלהם! שיפסיקו לתת למנהלי המוסדות שלהם להסתובב עם אייפונים! שיפסיקו להכניס לימודי בגרות ולימודים אקדמאים במוסדות שלהם! שיפסקו לתת למשרד החינוך לשהשתלט ולנהל את המוסדות שלהם! שיתחילו להקים ולנהל מוסדות שיכבדו את הציבור שלהם ואז לא יצטרכו טובות מאף אחד!!!
  גם צביקה כהן ידיו לא נקיות לפי מה שידוע מעת כהונתו באלעד שלא נפרט…
  אגב את הבת שלו הוא חיתן עם אשכנזי, מה שמוכיח את הצביעות והנחיתות של מי שמתימר לדאוג לכבוד הספרדי

השארת תגובה