צווי הריסה גם בישובים דרוזים; ההנהגה מזהירה: "נצטרף למאבק ערביי ישראל"

כ-20 צווי הריסה הוצאו לבתים בישובים דרוזים, חלקם של משפחות שכולות. הנהגת העדה מזהירה, כי בלית ברירה יצטרפו למחאת ערביי ישראל

הפגנת דרוזים (צילום מסך)
הפגנת דרוזים (צילום מסך)

בצל העימות עם ערביי ישראל, על רקע הריסת מבנים בלתי חוקיים, חושף הבוקר (שני) עיתון 'הארץ' כי הוצאו צווי הריסה לבתים בלתי חוקיים בישובים של העדה הדרוזית. בין הבתים, להם הוצאו צווי הריסה, מבנים של משפחות שכולות של חללי צה"ל וזרועות הביטחון. בשל כך, משמיעים גורמים בני העדה אזהרות, כי "נקיטת צעדים בפועל להרס בתים תוביל להתנגשויות אלימות בכפרים".

לפי הדיווח ישנם כאלף צווי הריסה כנגד מבנים בישובים ובכפרים דרוזים, כשעד כה בעלי הבתים נקנסו, אך לא בוצעו צעדי הריסה בפועל. בחודש נובמבר האחרון, על רקע הגברת הלחימה במבנים הבלתי חוקיים, הוצאו כ-20 צויים ובית אחד אף נהרס, אך כיוון שלבעל הבית היה דיור חילופי ההריסה עברה ללא עימותים.

כחמישה בתים, מתוך העשרים נגדם הוצא צו הריסה, שייכים למשפחות שכולות, מה שמגביר את הלהבות במגזר, שטוען לשותפות גורל. על אחד הבתים בעוספייה, נגדו הוצא צו הריסה, תלה בעל הבית, ששני בניו בשירות חובה, כרזה בה נכתב  "לא הורסים בתי חיילים".

ערביי ישראל עושים מצידם מאמצים רבים לשתף את בני העדה הדרוזית במחאה נגד הרס המבנים, ובהפגנה שהתקיימה בשבת האחרונה בוואדי ערה צעדו פעילי ציבור דרוזים במקום בולט בהפגנה. מנגד, בהנהגה הדרוזית מעוניינים כעת לבדל את מאבקם ממאבק ערביי ישראל, אך מזהירים כי בלית ברירה ייגררו הישובים הדרוזים למאבק.

 

 

השארת תגובה