כמה אנשים היו בהשבעה? המלחמה הראשונה של טראמפ כנשיא

טראמפ נשיאותי וממלכתי? המלחמה הראשונה של טראמפ, ניסיון להוכיח שבטקס ההשבעה שלו היו יותר אנשים מכפי איך שהוצג בתקשורת – "זוויות הצילום של הטקס הוצגו בכוונה כדי לצמצם את הקהל העצום שנכח בטקס"

מסיבת העיתונאים הראשונה - תמונות להמחשה הוקרנו במסכים
מסיבת העיתונאים הראשונה - תמונות להמחשה הוקרנו במסכים

איפה היו יותר אנשים – בהשבעה או בהפגנה? המאבק של הנשיא דונלד טראמפ עם כניסתו לתפקיד הוא לא בדאע"ש ולא בשיקום הכלכלה, הקרב של טראמפ להוכיח כי בהשבעה שלו השתתפו יותר אנשים מכפי שהוצג בתקשורת.

מחאתו של טראמפ מגיעה על רקע גל ההפגנות הענק נגד, כשבוושינגטון לבדה צעדו כמיליון בני אדם נגדו, כך מסרו מארגני המחאה, בהתבסס על נתוני הרכבת התחתית ונתונים שונים – מכל מקום לא מדובר בהערכה רשמית של הרשויות.

הערכה היא כי בשאר הערים הגדולות של ארה"ב, ניו יורק, לוס אנג'לס, בוסטון ושיקאגו, הפגינו עוד כמיליון בני אדם נגד הנשיא החדש.

במקביל להפגנות טראמפ עסוק בדבר אחד – להוכיח שהתקשורת הקטינה את המספרים של הנוכחים בהשבעתו. אמש התבטא הנשיא החדש, "היה לנו המון אדם. ראיתם את זה. אני מתעורר הבוקר, פותח את אחת הרשתות ושם מראים מקום ריק. אני נאמתי והסתכלתי, וזה נראה כמו מיליון, מיליון וחצי איש. לפי מה שהם הראו זה נראה כאילו לא היה איש שם".

טראמפ המשיך ותקף, "זה ממש נראה כמו מיליון וחצי איש, ואני רואה שהם אומרים שהיו 250 אלף. עכשיו, זה לא רע, זה שקר". הנשיא לא הסתפק בכך ואמר כי "האנשים שעובדים בתקשורת הם הכי רמאים בעולם".

מאוחר יותר, מתח הדובר החדש של הבית הלבן, שון ספייסר, ביקורת על אופן סיקור השבעת הנשיא החדש. ספייסר הבהיר כי הממשל החדש מתכוון "לדרוש סיקור אחראי מצד התקשורת".

"זה היה הקהל הגדול ביותר שאי פעם צפה בהשבעה, הן בטקס עצמו והן ברחבי העולם", טען ספייסר, כשלצידו תמונות של הקהל מוקרנות על המסכים בחדר מסיבות העיתונאים של הבית הלבן.

הדובר האשים כי "זוויות הצילום של הטקס הוצגו בכוונה כדי לצמצם את הקהל העצום שנכח בטקס". את התמונות שהציגו פחות אנשים נימק בתוצאה של היריעה הלבנה שנפרסה על מדשאות גבעת הקפיטול בשל הגשם, "אזורים שבהם לא עמדו אנשים הודגשו, לעומת שנים קודמות שבהן הדשא ביטל את האפקט הזה".

ספייסר ציין ציוץ של כתב פוליטי לפיו פסלו של מרתין לותר קינג הוצא מהבית הלבן. "זה היה לא אחראי וחסר זהירות", תקף. האירוע התרחש לילה בלבד אחרי שכתב לעיתונאי שהתנצל על הציוץ השגוי, "התנצלות התקבלה".

עוד אמר ספייסר על ציוצים בלתי אחראים, כי "גם מספרים לא מדויקים של גודל הקהל צויצו. לאף אחד לא היו מספרים כי האחראים לא פרסמו כאלה. דרך אגב, זה נוגע לכל ניסיון לספר את המפגינים בכל דרך". למרות שהוא עצמו לא ציין נתון רשמי, אמר הדובר כי "זה היה הקהל הגדול ביותר שנכח בהשבעה, נקודה. הניסיונות להקטין את ההתלהבות מההשבעה הם מבישים".

את מסיבת העיתונאים הראשונה שלו סיים הדובר, ב"הנשיא מחויב לאחד את המדינה וזה היה המוקד שלו בנאום הראשון. הולכת שולל שכזו מצד התקשורת הופכת את משימת האחדות לקשה יותר".

השארת תגובה