חוצפה: חבר הכנסת זימן את מרנן הגראי"ל והגר"ח לדיון בכנסת

פרסום ראשון: הנציג הספרדי שמצטרף לוועדה הסודית שנלחמת בתקנות הגיוס • הפגישה הסודית בין בכירי גור בארה"ב לראש הממשלה • הח"כ שזימן ברוב חוצפתו את גדולי ישראל למשכן • וגם: גפני מסייע לסינים ולדרוזים ויושב לסולחה עם יריב ותיק

קריאות ביניים
קריאות ביניים

פרסום ראשון: במפלגות החרדיות עובדים קשה מול משרד הביטחון, בכדי לרכך את תקנות חוק הגיוס הנוקשות, שחלקן נחשפו כאן בשבוע שעבר. השבוע נערכה עוד פגישה ממושכת בעניין, הפעם הנציגים החרדים נפגשו עם גורם צבאי בכיר בקריה. בפגישה השתתפו שני הנציגים הקבועים שמרכזים את העניין, סגן השר מאיר פרוש, שמייצג את המפלגות החסידיות, וחבר הכנסת אורי מקלב, שמתפקד כנציג הליטאי. אלא שהשבוע הצטרף לצוות גם נציג ספרדי, השר לשעבר אריאל אטיאס, שבקיא בפרטי וסעיפי החוק מימיו בוועדת שקד.

הפגישה הסודית: השבוע נצפה מזכ"ל העבודה, חבר הכנסת חיליק בר, נכנס לפגישה אישית בלשכת ראש הממשלה. ל'קריאות ביניים' נודע כי לא מדובר בחידוש המו"מ עם 'המחנה הציוני' על כניסה לקואליציה, אלא בפגישה חברית, במהלכה השתתפו שני חסידי גור בכירי הקהילה בארה"ב, ראש הקהל של גור הרב מיכאל מלניק ובנו משה. השניים, שבקשרי ידידות טובים עם בר, ביקשו להיפגש עם נתניהו, ומזכ"ל העבודה נענה לבקשה ותיווך את הפגישה. חבר הכנסת סירב בתוקף למסור פרטים על הפגישה ומהותה, אך לידינו הגיעו תמונות מהמפגש.

היום שאחרי: בכירי הקואליציה נשאלו השבוע שוב ושוב על האפשרות שראש הממשלה יצטרך לפרוש מתפקידו וכולם למרבה הפלא העניקו לו גיבוי מוחלט. כך לדוגמה בכיר בקואליציה ששוחח עם 'קריאות ביניים' הצהיר כי "ראשי המפלגות סיכמו ביניהם לתמוך בנתניהו. לדבריו, "על 3 סיגרים לא מפילים ממשלה מכהנת". הגורם הוסיף, כי "זו ממשלה שפשוט כיף לעבוד בה". אותו גורם הוסיף והעריך, כי במידה ונתניהו יאלץ לפרוש יתפתח קרב ענק בליכוד בין השר לביטחון פנים גלעד ארדן לשר התחבורה ישראל כץ. "לא משנה מי ינצח, המפסיד לא יסכים לכהן תחתיו". לדבריו, גורם נוסף שעשוי לנסות לקחת את הגה הקואליציה הוא השר נפתלי בנט.

אלא שלמרות ההסכמות בין ראשי המפלגות, בליכוד החלו להכין את הקרקע כבר כעת ליום שאחרי. גורם מפתיע ששמו השתרבב לבורסת השמות, הוא יו"ר הכנסת, ח"כ יולי אדלשטיין. אדלשטיין, בטוחים מקורביו, ניחן בתמהיל המדויק לראש הממשלה, גם כיהן בעבר בתפקיד ביצועיים וגם ממלכתי מספיק כדי להשיג את תמיכת הרוב. אלא שפעילי ליכוד בכירים טענו כי מדובר ב"בדיחה" וכי אין לו סיכוי לנצח. מנגד יו"ר המטה החרדי בליכוד אמר ל'קריאות ביניים' כי "אדלשטיין בחור טוב וראוי, אך זה לא הזמן לדבר על אופציות אפשריות להיום שאחרי. יש לנו ראש ממשלה מצוין שיישאר איתנו עוד הרבה מאוד זמן וזה הזמן לחזק אותו ולהתייצב לצידו״. כך או כך, אנחנו מעריכים כי יש ליולי סיכוי רב יותר להפוך לנשיא האחד העשר מאשר לראש הממשלה השלושה העשר.

הח"כ שזימן את גדולי הדור לוועדה: ביום חמישי התקיים דיון מיוחד בוועדת המשנה לוועדת חוץ וביטחון, במהלכה דנו חברי הכנסת בנושא תקיפות החיילים החרדים. בישיבה השתתפו חיילים, הורים ורבנים, והשמיעו לח"כים את שעובר אליהם. אלא של'קריאות ביניים' נודע כי אחד מחברי הכנסת שהשתתף בדיונים המוקדמים בהם תוכננה הישיבה, ביקש לזמן לוועדה את מרן הגראי"ל שטיינמן ומרן הגר"ח קניבסקי, במטרה שישמיעו את דעתם בנושא התקיפה. אחד מהמשתתפים החרדים ששמע על רצונו של הח"כ הבהיר לו כי "גדולי הדור עסוקים מדי כדי לעלות לירושלים להשתתף בוועדה".

גפני עוזר לסינים ולדרוזים: ראש מחלקת הדתות של סין הגיע השבוע מלווה בשליח חב"ד לביקור במשכן הכנסת. השניים פגשו את יו"ר ועדת הכספים ששוחח עם ראש המחלקה במשך דקות אחרונות בעזרת 2 מתורגמנים, שליח חב"ד שתרגם לאנגלית ומתורגמן נוסף שתרגם מאנגלית לסינית. ל'קריאות ביניים' חשף גפני כי הציעו לו כמה פעמים לבקר בסין אך הוא מסרב לצאת מהארץ. בתוך כך, גפני נפגש השבוע עם השר הדרוזי הראשון סלאח טריף, במטרה לסייע לבני העדה הדרוזית בעניין שלא סובל דיחוי.

נבוכים הם במשכן: מוטי בבצ'יק, עוזרו של שר הבריאות עוזרו של הבריאות שהפך לפופולרי לא פחות מהשר, נצפה השבוע ננזף במסדרונות הכנסת על ידי חברת הכנסת מיכל רוזין. לא, אין קשר לערד, פשוט משרד הבריאות הוציא הודעה כי השימוש במכונות הקפה מסוכן ובשל כך מכונות הקפאין במשכן הושבתו. "בחנוכה לקחתם לנו את הסופגניות ועכשיו אתם לוקחים לנו את הקפה?!", נזפה רוזין בעוזר הנבוך.

נבוך אחר שנצפה השבוע מסתובב במשכן, שזה לעצמו חידוש, הוא סגן השר מייקל אורן. אורן נפגע מכך שחברי הכנסת יהודה גליק ושרן השכל הוזמנו להשבעתו של הנשיא טראמפ, ואילו הוא שאחראי על יחסי ארה"ב-ישראל במשרד ראש הממשלה לא הוזמן. טוב, כנראה לא רק בישראל אורן נשאר אנונימי. כך או כך, לידי 'קריאות ביניים' הגיע סלפי של גליק לומד רמב"ם מעל האוקיינוס בדרך להשבעה.

ההספד של ראש הממשלה: חבר הכנסת ישראל אייכלר, הידוע כסנגורן של משפחת נתניהו במשכן הכנסת, יושב בימים אלה שבעה על פטירת אביו, כשמול ביתו יושב אביו הרוחני, האדמו"ר מבעלזא שבעה על פטירת אימו הרבנית ע"ה.

לביתו של יו"ר הוועדה לפניות ציבור הגיעו אדמו"רים, רבנים, ח"כים ושרים, אך נתניהו עצמו לא הגיע. הסיבה לכך לו"ז צפוף ופגישות עבודה. למרות ההברזה שלח ראש הממשלה מכתב ניחומים ארוך ומפורט לידי הח"כ. "ישראל היקר, שרה ואני קיבלנו בצער את הידיעה על פטירת אביך רב הפעלים", פתח נתניהו את המכתב.

בהמשך כתב נתניהו על פעילות החסד של הרב מנשה אייכלר ז"ל יחד עם רעייתו תבדל"א מרת רבקה. ראש הממשלה לא שכח אף לציין כי "הייתה לו זיקה מיוחדת לציון קברם של רבי שמעון בר יוחאי ואלעזר בנו במירון. הוא פעל לפתח את האתר למען העולים למירון במשלך השנה כולה, ובל"ג בעומר בפרט.

נעלה לירושלים: חבר הכנסת מיכאל מלכיאלי נצפה השבוע מסתובב במסדרונות ספרא. חברים שביררו עם הח"כ מתגעגע לעיריית ירושלים, נענו כי מלכיאלי הגיע לסגור כמה פינות שנותרו פתוחות מימיו בכיכר.

גדול השלום: נסיים באייטם חיובי. השבוע, אחרי נתק שנמשך מאז משבר עבודות הרכבת בשבת בקיץ האחרון, ישבו שר התחבורה ישראל כץ וחבר הכנסת משה גפני לפגישה ממושכת. תוכן השיחה לא נודע לנו, אך נקווה שבימים אלה שמאבק השבת מתרכז בעיקר בירושלים, לא שכח הח"כ הנמרץ של דגל להזכיר לכץ את עבודות התשתיות ברכבת ישראל, שממשיכות למרות המאבק "הנחוש" בקיץ להתבצע בשבתות.

לתגובות סיפורים ותמונות Aronkalman@gmail.com

השארת תגובה