"על הפרקליטות להתעורר; מפחיד לחשוב מה עלול להתרחש ברחוב החרדי"

ועדת המשנה של ועדת חוץ וביטחון קיימה דיון על תקיפות חיילים חרדים ועל תופעת השיימינג נגדם, בדיון השתתפו פוליטיקאים מימין ומשמאל, חילונים ודתיים, אך לא חרדים. יו"ר הוועדה, ח"כ אמיר אוחנה, הזהיר, "עוד ישפך פה דם"

הדיון
הדיון

בשל קמפיין השיימינג נגד חיילים חרדים, קיים הבוקר (חמישי) יו"ר ועדת המשנה לכח אדם בצה"ל בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת, ח"כ אמיר אוחנה (הליכוד) דיון דחוף שעסק בתופעת ההתנכלות והפגיעה בחיילים חרדים: "על הפרקליטות להתעורר כאן ועכשיו; מפחיד לחשוב מה עלול להתרחש ברחוב החרדי".

יו"ר ועדת המשנה לכח אדם בצה"ל, ח"כ אמיר אוחנה ציין בדיון כי: "תלונות רבות מוגשות ע"י מתגייסים חרדים בגין הסתה ואף פגיעה המגיעות מהחברה החרדית. גורמי אכיפת החוק ובראשם הפרקליטות, מחליטים לעצום עיניים ולסגור תיקים אלו בתואנה של 'חוסר עניין לציבור'. זה שקר. לציבור יש עניין רב בכל חיילי צה"ל ובכך שלא יאונה להם רע. אני דורש מהפרקליטות להתעורר על החיים של חיילינו החרדים לפני שכולנו נצטער על כך".

עוד הוסיף ח"כ אוחנה בפתח הדיון: "אם החיילים החרדים לא מקבלים גיבוי מסביבתם ומנבחרי הציבור שלהם, אנחנו נהיה הגב שלהם ונשמור עליהם כפי שהם שומרים עלינו. מדובר בנורת אזהרה ועל כלל הגורמים המעורבים לפעול – כאן ועכשיו, לפני שיהיה אסון, לפני שזה יעלה לנו בדם".

סגן שר הביטחון, חבר הכנסת אלי בן דהן, גינה את התנהלות ראשי הציבור החרדי: "אני אומר לכם כרב בישראל-אין שום היתר בעולם למעשים האלה שנעשים, מי שאומר שהוא פועל בשם התורה, הוא פועל נגדה. זה לא קידוש ה', זה חילול ה'. כל האמירות של הרבנים שיהיו הגדולים ביותר שיעטפו את זה בעטיפות של קידוש ה', זה חילול ה'. אין שום סעיף בשולחן ערוך ולא תת-סעיף ושום פוסק שיתיר לפגוע ברכוש של אדם אחר, לבזות אנשים ולהלבין פני חברו ברבים. "נוח לו לאדם שיפיל עצמו לכבשן האש ואל ילבין פני חברו ברבים." כמי שנושאי התורה בישראל יקרים לו מאוד, אני מופתע ומאוכזב בדרך שבה מנהיגים חרדים, רבנים ומנהיגי ציבור נוהגים ובעידוד השקט שלהם לתופעות הללו".

מ"מ יו"ר ועדת חוץ וביטחון, ח"כ מוטי יוגב, האשים תקף את נציג הפרקליטות בועדה: "על תג מחיר ידעתם לעבוד בצורה בלתי רגילה על כל גרפיטי, ופה אתם עוד לא שם כאשר אתם שומעים תופעות קשות שנמשכות על פני זמן ארוך".

לדבריו, הועדה צריכה לבוא בדברים ככל האפשר, עם רבני המיגזר החרדי וראשיו, כולל הפוליטיקאים, בנסיון לצמצם ולעקור תופעות אלו".

 

 

ח"כ (האלוף במיל') איל בן ראובן (המחנה הציוני) אמר בדיון, כי "תופעת האיומים והפגיעה בחיילים החרדים היא בלתי נסבלת. פגשתי אותה לפני 20 שנה. ההבדל שהיום היא מאורגנת וממומנת. לא יתכן שחיילי צה״ל יאויימו ע״י גורמים שפועלים בשם אידאולוגיה ודת. זהו מצב שקוראים לו טרור. התפקיד שלנו להגן על החיילים היקרים האלו. נדרשת תוכנית אסטרטגית שלמה, מובלת על ידי המשטרה, משרד לביטחון פנים והפרקליטות, להתמודדות אפקטיבית עם התופעה. אני פונה לראשי הציבור החרדים. גלו אומץ. זה בידכם. עצרו את התופעה למען החברה החרדית".

חברת הכנסת רחל עזריה (כולנו) ציינה כי "גיוס חרדים הוא נושא אסטרטגי של הצבא כדי להגדיל את המערך הלוחם. כך נאמר שוב ושוב בועדת חוץ ובטחון. אך המדינה לא מצליחה להתמודד עם ההסתות וההתנכלויות באותם חיילים חרדים".

היא סיפרה, "ראיתי את מי שרקד סביב יהודה קמיניץ ששוחרר ממעצר אחרי שהסית נגד חיילים חרדים, לא יכול להיות שלא עושים כלום נגד מי שתמך ורקד. לא מקבלים ילדים לבתי ספר אם מישהו ממשפחתם התגייס לצבא. ולא נותנים לחיילים חרדים להשלים מניין. אלו פרקטיקות שהיו שייכות לקהילות יהודיות בגולה אשר רצו להחרים אדם מהקהילה. לא ייתכן שהם יוחרמו ושהמדינה לא נכנסת באופן אינטנסיבי לעניין הזה".

השארת תגובה