גם הלילה: הפגנות בירושלים ובבית שמש; 7 מפגינים נעצרו • צפו

ההפגנות על מעצר העריקות החרדיות נמשכו לאורך הלילה, כשבכיכר השבת בירושלים ובנהר הירדן בבית שמש חסמו מפגינים את הרחוב והציתו פחים. כוחות המשטרה עצרו שבעה מפגינים

ההפגנות על מעצר בנות חוזרות בתשובה על ידי צה"ל המשיכו גם הלילה, לאורך כל הלילה. ההפגנות התרכזו ב'כיכר השבת' בירושלים וברחוב נהר הירדן בבית שמש.

המפגינים חסמו כבישים, דרדרו פחים לכביש והציתו אותם. כתוצאה מהפרות הסדר עצרה המשטרה 3 מפגינים בירושלים וארבעה בבית שמש.

כזכור, ההפגנות נמשכות זה שלושה ימים, בשל מעצרן של חמש עריקות חרדיות על ידי המשטרה הצבאית, ועד כה ההפגנות הסוערות הביאו כבר לפציעתם באורח קל של שלושה שוטרים ולמעצר של מספר מפגינים, ביניהם קטין.

ברחבי העיר נתלו מודעות, בהן נכתב: "הצילו, גיוס בנות. רבותי חמש נשים יושבות בכלא הצבאי בגלל שהן לא רוצות להשתמד". כאן עובר כותב המודעות לפרט את רשימת העצורות, מעצר גיורת נשואה, מעצר כלה מעדות המזרח, מעיר באר שבע ולומדת בבית יעקב, מעצר בעלת תשובה "שאחיותיה מזרחיסטים והתגייסו לצבא השמד", מעצר בעלת תשובה ומעצר תלמידה הלומדת במדרשיה 'חוט של חסד' בראשותו הגאון הרב שלום ארוש.

בהמשך נכתב במודעה, "היכונו למערכה האדירה שתזעזע את כל העולם כולו". כאמור, מאז תליית המודעות עברו על ירושלים ובית שמש שלושה ימים סוערים של הפגנות אלימות.

בדיון שהתקיים היום ניתן פטור לשלוש בנות מתוך ה-5, לאחר שביהמ"ש קיבל את טענות עורכי דינן והוכח כי מדובר בבנות חרדיות שחזרו בתשובה. 2 מהבנות שוחררו ממעצר ושירות צבאי, והשלישית שוחררה משירות צבאי אך היא תעמוד לדין משמעתי בשל כך שהיא הוגדרה כעריקה במשך שנים. במקביל, עורכי הדין מנחם שטאובר ועדי אייזנר מנסים לפעול בענייניהן של שתי העצורות הנוספות ולהביא להסדרת מצבם.

עורכי הדין שטאובר ואייזנר מסרו ל'כל הזמן' כי "בית הדין קיבל את טענת ההגנה לפיה הבנות מלכתחילה לא היו אמורות לשרת בצה"ל, והחליט לבטל את כתב האישום בעניינן".

מדובר צה"ל נמסר: "ככלל, צה״ל לא מגייס ולא פועל על מנת לגייס חרדיות לשירות. יחד עם זאת, על מנת לקבל פטור מטעמי דת על פי חוק על המלש״ביות להגיש תצהיר חתום על ידי דיין ולהגישו בזמן על פי הפקודות. במקרה ובו מלש״בית אינה מגישה תצהיר ולא משתפת פעולה כלל עם רשויות הצבא לא ינתן לה פטור. במקרים הללו מדובר בבנות אשר לא שיתפו פעולה עם רשויות הצבא ואין דרך לדעת שהן חרדיות. לפיכך זומנו לגיוס מתוקף סעיף 12 לחוק הגיוס. משלא התייצבו למועד גיוסן הוגדרו כמשתמטות ונעצרו".

השארת תגובה