בג"ץ: קשת רובינסון אינה פתרון, מדוע 'נשות הכותל' לא יקראו בתורה?

בג"ץ הורה למדינה להשיב בתוך 30 יום מדוע נשות הכותל לא יכולות לקרוא בתורה בעזרת הנשים ברחבת הכותל המערבי. בנוסף הכריע ביהמ"ש כי על רב הכותל למנוע חיפוש על נשות הכותל, מה שיאפשר בפועל הברחת ספרי תורה לעזרת הנשים

אולם בית המשפט העליון (צילום בעריש פילמר)
אולם בית המשפט העליון (צילום בעריש פילמר)

בג"ץ בדרך להתערב במנהגי התפילה ברחבת הכותל המערבי? מצו ביניים שהוציא בית המשפט מסתמן כי נשות הכותל יוכלו לקרוא בספר תורה בעזרת הנשים. בנוסף קבע בג"צ כי באחריות רב הכותל למנוע חיפושים על נשים מעבר לבדיקה הבטחונית הרגילה לכל באי הכותל, מה שיאפשר לנשות הכותל הלכה למעשה להבריח ספרי תורה עוד בטרם יכריע בג"ץ בנושא.

ההחלטה וצו על תנאי שהוצאו על ידי בג"ץ הבוקר, נכתב כי  1. על המדינה להסביר תוך 300 יום מדוע היא מונעת מנשים את הקריאה בספר התורה בעזרת הנשים בכותל.

2. קשת רובינסון במתכונתה הנוכחית אינה מתאימה כחלופה לנשים ואינה מספקת פתרון מלא לסוגיית הנשים כפי שמספקת הרחבה המסורתית.

3. בית המשפט מורה לרב הכותל למנוע חיפושים על נשים, מעבר לבדיקה הביטחונית הרגילה הנעשית לכל באי הכותל. כאמור, החלטה זו מאפשרת לנשות הכותל להבריח ספרי תורה לרחבה כפי שעשו בעבר, בין היתר באמצעות חילול וביזוי הספר בהחבאתו תחת החצאית.

נשות הכותל החלו לחגוג את ההחלטה, יו"ר נשות הכותל, ענת הופמן, אמרה: "זו בשורה ענקית לכל הנשים שרוצות לקרוא בתורה בכותל ולכל הבנות שאי פעם ירצו לחגוג בת מצווה בכותל. גם כשנדמה לכולם שאין גבול לכוח של הרבנות ולכוח של רב הכותל, בא בית המשפט ובהחלטה שיש בה קודם כל אומץ אבל גם הרבה חכמה, הוא מוביל לפתרון של הידברות, שאליו כבר הגענו, ולכן המשמעות של ההחלטה היא שיש לקדם את יישומו המלא של מתווה הכותל. שוב מתברר שבית המשפט הוא המקום שבו נמצא האומץ מול הפחדנות של הכנסת והפחדנות של הממשלה".

השארת תגובה