הועדה המחוזית תאפשר להתנגד לרכבת הקלה

הישג ראשון למאבק נגד הרכבת הקלה בעמק רפאים: הוועדה המחוזית נענתה לבקשת התושבים והאריכה בחודש את זמן הגשת ההתנגדויות לתוואי המתוכנן לחצות את לב מרחב המושבות הירושלמי • ברכבת הקלה אומרים: טוב עשתה הועדה

הרכבת הקלה
הרכבת הקלה

לפני כארבעה חודשים גילו תושבי מרחב המושבות בירושלים לגמרי במקרה – עקב מודדים שפקדו את השכונה – על כוונת העירייה להגיש לוועדה המחוזית תוואי לאישור רכבת קלה ברחוב עמק רפאים למרות שלא התקיים שיתוף ציבור בנושא עם התושבים. במרוץ נגד הזמן הצליחו התושבים לקבל התחייבות מראש העירייה לתהליך משותף במסגרתו התושבים יבדקו את הדברים ויגישו בדיקות והצעות לחלופות בצורת דו"ח חלופות מקצועי. עם הזמן התברר שהעירייה גיבשה דו"ח משלהם עוד לפני שהוגש דו"ח התושבים שזכה להתעלמות גורפת, וכן עלו חששות לגבי כשלים מנהליים ואף ניגוד עניינים שהנחו את תהליך הפקדת תוכנית עמק רפאים המפוקפקת והיקרה ביותר לעומת החלופות המוצעות.

הועדה המחוזית נענתה לדרישתם והאריכה את הזמן להגשת התנגדויות לתוואי הקו הכחול עמק רפאים. המכתב הממוען ליו"ר הוועדה המחוזית גב' דלית זילבר הוביל לתוספת זמן להגשה עד ה-6 במרץ. התושבים הסירו את הכפפות כאשר שכרו את משרד עורכי דין אליעד שרגא ושות' שרק לאחרונה נחל הצלחה במאבק תושבים אחר בירושלים – מאבק המטמנה בגבעה הצרפתית – והם ערוכים למהלכים הבאים.

ברכבת הקלה אומרים: טוב עשתה הועדה

גורמים במשרד התחבורה ובעירייה מסרו, כי הצגת הדברים כפי שהוא מובאת בכתבה מוטעית. לקראת תכנון מקטע עמק רפאים, נערכו למעלה מעשרה מפגשים עם אנשי השכונה, כולל ישיבות עם המנהל הקהילתי והוועדות המקצועיות השכונתיות, פגישות עם בעלי עסקים ומפגשים קהילתיים עם מאות תושבי השכונה. היקף חסר תקדים בכל קנה מידה לשיתוף ציבור ולקשרי קהילה.

הדרך להציל את הרחוב ההיסטורי שבו קיימים עומסים כבדים, היא רק באמצעות הוצאת הרכב הפרטי והכנסת מערכת הסעת המונים מודרנית. כך גם יש לתת את הדעת גם על תושבי השכונות הסמוכות שהרחוב מהווה עבורם ציר מרכזי חסר תחליף לתחבורה ציבורית.

אך, במהלך הצגת התוכנית – כבר לפני למעלה משנה – גילתה קבוצת תושבים התנגדות להכנסת הרכבת הקלה לשכונה, בעוד שרבים מהתושבים מתלהבים ממנה, בפרט אלה העושים שימוש בתחבורה הציבורית ולא ברכב הפרטי. תפקיד הרשות המתכננת היא לייצג את טובת הכלל תוך התחשבות בפרט.

טוב עשתה הוועדה שהאריכה את הזמן שיאפשר לציבור להשמיע את עמדתו בפני הועדה שהיא הפורום המקצועי והחוקי הראוי לבירור התוכניות ואישורם.

השארת תגובה