הפנים של המדינה: ישראלים מרמים אזרחים בחו"ל

בשבועות הקרובים: חוק שימנע שיווק לחו"ל של אופציות בינאריות, כך נחשף בוועדה לביקורת המדינה ע"י יו"ר הרשות לניירות ערך. יו"ר הוועדה קארין אלהרר: חייבים למגר את התופעה

בורסה - אילוסטרציה
בורסה - אילוסטרציה

בשבועות הקרובים יושלם תזכיר החוק, שימנע שיווק מישראל לחו"ל של אופציות בינאריות. כך חשף אמש (שני) יו"ר הרשות לניירות ערך הפרופ' שמואל האוזר, בדיון בנושא בוועדה לביקורת המדינה. לדברי יו"ר הוועדה, ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד) "מתחת לאף של כולנו משתוללת תופעה של עבירה על החוק, אזרחים תמימים מרומים ע"י הימורים הנמכרים בהונאה לאזרחים בארץ ובחו"ל. נותרה פרצה בחוק, כך שבעוד שבארץ התופעה אסורה – הרי שעדיין מותר להציע זאת לאזרחים בחו"ל.

דוד הורוביץ, עורך TIMES OF ISRAEL טען כי "מדובר במגיפה. אלפי ישראלים עובדים בלרמות אנשים באופציות בינאריות, תוך הפרת חוק, כבר כעשר שנים – וכמעט כולם מפסידים את כל כספם בהיקף של בין מיליארד ל 5 מיליארד דולר מדי שנה". לדבריו, הרשות לניירות ערך אינה זקוקה לחוקים חדשים כדי לסגור חברות אלו, והדגיש כי "בעלי החברות מקושרים לעמדות בכירות במדינה, הם איימו עלינו ועד היום המשטרה מסרבת לפתוח בחקירה".

הפרופ' האוזר, השיב כי "אנו מנהלים מלחמת חורמה נגד התופעה, ולפני כשנתיים אושר החוק ואסרנו פעילות חברות שעסקו בכך, אך בהצעה לאזרחים בחו"ל, החוק איננו מאפשר לנו עדיין להתערב. כישראלי, אני חרד לשמה הטוב של ישראל, ופעילות שכזו מגבירה אנטישמיות. קיבלנו פניות רבות מחו"ל לעזרה, וביצענו עשרות חיקורי-דין עבור רשויות זרות. פנינו ליועץ המשפטי לממשלה, וכל גופי האכיפה היום בישראל נערכים להילחם בתופעה. הונאה היא בתחום המשטרה, ואנו יכולים ומורשים לטפל רק בענייני ניירות-ערך". לדבריו, הוא כבר הציע שינוי בחוק, שיאפשר לפקח גם על המציעים אופציות כאלו לאזרחים בחו"ל, והרשויות הזרות ישמחו על כך.

עו"ד אורלי דורון, נציגת פרקליטות המדינה, הוסיפה כי גובשה טיוטה לתיקון החוק, וכבר נערכו מספר פגישות לדון במשמעותה על הקשר עם הרשויות המקבילות בחו"ל. שרה קנדלר, מהייעוץ המשפטי של הרשות, הוסיפה כי להערכתה גיבוש התיקון לחוק, יסתיים בשבועות הקרובים.

עו"ד נמרוד אסיף, טען כי סעיף בחוק העונשים מאפשר כבר כיום לטיפול בעבירה הנעשית כולה או חלקה בשטח ישראל, ולכן הצעה טלפונית שיש בה עבירה מישראל לחו"ל הרשויות בהחלט יכולות למנוע אותה.

בכור בן חור, פעיל חברתי המייצג קורבנות אופציות, טען כי "אין צורך לשנות את החוק. הונאה היא הונאה, והנזק התדמיתי לישראל הוא גדול ומשמעותי. עבדתי באחת החברות כחודש וחצי, ולאחר-מכן הבנתי שלא מדובר בסחר בבורסה אלא במרמה". אדם נוג'ידאת, שעבד אף הוא באחת החברות, סיפר כי העובדים מציעים בעיקר לאזרחי מדינות ערב, ונאמר להם בחברה "אנחנו דופקים חצי מיליון מוסלמים".

גרהם טוולר, איש עסקים מלונדון, סיפר כי המציעים טענו בפניו הם תושבי לונדון, והוא הפסיד כ 70 אלף ליש"ט.

השארת תגובה