לאחר בקשת הפיוס: אלי ישי לאן? ● פרוייקט מיוחד

הגיגים רבים נכתבו על הצורך שבאחדות בתנועת ש"ס, אך ריח הבחירות העומד באוויר והשינוי שנראה כי יביא בכנפיו, משפיע ללא ספק על הנעשה בתוככי התנועה, שנראית קרובה מתמיד לשינוי ממשי ■ 'כל הזמן' מגולל את שלוש האפשרויות העומדות לרשותו של היו"ר לשעבר, מעלותיהם, חסרונותיהם והשלכותיהם ■ וגם: האם רבנים חדשים יצורפו למועצת בקרוב? ■ פרשנות

אריה דרעי חכם שלום כהן והראשל"צ הרב יצחק יוסף
אריה דרעי חכם שלום כהן והראשל"צ הרב יצחק יוסף

לאחר בקשת הפיוס מצד יו"ר ש"ס אריה דרעי במלון כנען בצפת קבל עם ועדה, היה נראה כי השלום שב לתנועה ויושב הראש לשעבר ישלים עם הימצאותו של 'ידידו' בכס ראשות התנועה. אך ככל שחולפים הימים נראה כי השטח שוב מבעבע בשני הצדדים ושהשלום המיוחל מתרחק בצעדי ענק מהתנועה המשוסעת.

המאבק ניטש מחדש בין הצדדים, כשכל צד מצדד בעמדתו בעקשנות ומפיל את האשמה על עמיתו. לאחר פנייתו של דרעי נרשמו מספר ימי שקט מצדם של מקורבי השניים, כששיאן היה לאחר פגישתם בבני ברק, אז דרעי הודיע נחרצות כי ירחיק כל אחד שינסה להציף את הסכסוך באמצעות 'הנפצות וואטסאפ'. אך כפי שנוכחנו לדעת, מהר מאוד שבו השניים לקלחת ההאשמות.

בתחילה היו אלו אנשי ישי שטענו כי דרעי מנסה לפגוע באחדות התנועה, טענותיהם הופנו כלפי דברים שאמר בראיון לרינה מצליח ב'פגוש את העיתונות'. כי לדעתו ש"ס הזניחה את הנושאים החברתיים בשנים האחרונות". תוך שהוא משגר רמז עבה לזמן כהונתו של ישי כיו"ר.

מיד למחרת הריאיון, כעסו בסביבת ישי על הדברים וטענו כי דרעי מנסה שוב לפלג את התנועה. "בכל אותם השנים בהן דרעי לא כיהן כיו"ר", אומרים מקורביו של ישי. "ש"ס המשיכה בקו החברתי ואף הגדילה אותו בכך שנלחמה עבור קצבאות הילדים ועל שורת חוקים חברתיים". בסביבת דרעי מבטלים את הטענות: "אף חוק שש"ס קידמה לא עבר באותן שנים, עד היום ישנם הכועסים על חוק הדיור הציבורי לו ש"ס התנגדה".

השלב הבא בסכסוך בין השניים היה חריף הרבה יותר. ישי התראיין בערוץ הכנסת לפני מספר ימים בשלל נושאים שעל סדר היום. כשנשאל לגבי יחסיו עם היו"ר אריה דרעי השיב ישי, כי הוא עושה הכל כדי לאחד את השורות. "הדברים לא נמדדים בדיבורים אלא במעשים. אם זה יצא לפועל אני ישמח מאוד ויעשה כל מאמץ, אבל יש משבר אמון עמוק".

בהמשך הריאיון התבטא ישי בצורה שעוררה את זעמם של מקורבי דרעי. זה היה כשנשאל לגבי החלטת מרן הגר"ע להדיחו מראשות התנועה ולמנות את דרעי במקומו. על כך אמר ישי כי "את הקופסא השחורה הזאת אני סוגר ובבוא העת, אם יהיה צורך, אפתח אותה".

כאמור, לאחר דברים אלו, הופתעו גורמים רבים בש"ס, אף כאלו שהיו מזוהים עד כה עם היו"ר לשעבר. "איך הוא מעז לדבר כך לאחר אותו יום חמישי במלון כנען, אז היה נראה כי השלום קרוב מתמיד", אומרים בכאב אותם גורמים. "הרי הכל עשינו בשבילו, מה עוד נצטרך לעשות בכדי שנסיים את הסאגה הזו ונוכל להתרכז בעשייה לטובת הציבור ולא בכיבוי שריפות".

הצעד הבא מצד דרעי לא איחר לבוא. מספר ימים לאחר מכן, דרעי פיטר את גזבר ש"ס בהסתדרות אשר מישאלי, אחד האנשים המזוהים בצורה מובהקת עם ישי. לטענת מקורביו, צעד זה בא כמענה לראיון ישי בערוץ הכנסת. מנגד, בסביבת דרעי פוסלים את ההאשמות. "הם מנסים לגרור אותנו למשחק, אנחנו לא שם", אומר מקורב לדרעי.

הגר"ש בעדני ואלי ישי. צילום: בעריש פילמר

אלי ישי לאן?

כעת, לאחר משחק ה'פינג פונג' בין הצדדים, עומדות בפני ישי מספר אפשרויות בעניין המשך דרכו הפוליטית כשכל אחת האופציות נבדקת ביסודיות רבה. בהמשך נפרט כל אחת מהאופציות וסיכוייה.

  1. אין ספק שהאפשרות הקלה ביותר והרצויה ביותר, היא חבירתו ליו"ר המכהן דרעי וזאת לא לפני הבטחה מצדו על מספר חברים הנאמנים לו, אותם יתחייב דרעי להשאיר בתנועה. אין ספק שדרעי יבכר את הישארותו של ישי בתנועה, מהתמודדות מול מפלגה שתנגוס בתנועה ואף תבריח מצביעים רבים. ומעל הכל תגרום לפילוג רחב בציבור הספרדי שעליו, אף אחד לא מוכן לקחת אחריות.

המאבק בין הצדדים שוב צף בהעלאת האפשרות הזו. בקרב אנשי דרעי מהססים אם יהיה ניתן לסמוך על ישי 'שינמיך פרופיל' אם יישאר בתנועה. "אם הוא מתכוון להמשיך לדסקס על 'קופסה שחורה' ועל כך שהוא פגוע מהיו"ר, אזי עדיף כי יפתח מפלגה וייתן לתנועת ש"ס להתנהל על מי מנוחות עם מספר המנדטים שתקבל", אומרים בקרבת דרעי. אם ישי ירוץ בנפרד, לש"ס לא ממש יהיו 'מי מנוחות', אך על כך בהמשך.

מנגד, בסביבת ישי גם מהססים ביציבותה של אפשרות זו. "איזה ערבויות דרעי יוכל להפקיד לנו שנהיה בטוחים שיום לפני סגירת הרשימות הוא לא יחליף את הרשימה במלואה, שאז לא נוכל להקים מסגרת פוליטית". אז מה תעשו? אני שואל. "לבנתיים בודקים את כל האופציות, אם המו"מ יתנהל בין הרבנים נוכל להיות רגועים". רבנים? אולי ה'מועצת'?.

  1. במשולש הצדדים הנוגעים לאפשרות להלן, מכחישים בתוקף את האפשרות הזו. אך ישנם המתעקשים להישבע בנקיטת חפץ כי האופציה מונחת על השולחן. האפשרות היא, ככל שהיא רחוקה מן המציאות, אך תיתכן חבירה של ישי עם ה'קולגה' ממפלגת הבית היהודי (או 'האיחוד הלאומי'?!), אורי אריאל. האחרון לא עושה חיים קלים ליו"ר הבית היהודי ודורש רשימת נאמניו שיוכללו ברשימה הבאה ללא פריימריז ובתמורה לכך לא ירוץ בנפרד.

בין השניים קיימים קווי דמיון לא מעטים, בייחוד ביחס למצבם הפוליטי והפנים מפלגתי. שניהם 'מודחקים' (חייב להדגיש, לטענתם) מהנעשה במפלגה ובוודאי מקבלת ההחלטות. בנוסף, לא הרי הפוליטיקה ה'ש"סית' כהרי הפוליטיקה ה'דת"לית'. באחרונה גוברים הסיכויים כי יגיעו לעמק השווה. בראשונה התהום עמוקה, בשנה ואף לא בשנתיים לא ניתן למחוק נהרות של דם רע שבעבעו זה 14 שנה ברצף.

לתנועה כזו אם תקום, ישנו פוטנציאל לא קטן. ישנם כמה קבוצות בציבוריות הישראלית הזקוקים לתנועה כזו. הקבוצה הראשונה היא איך לא, מאוכזבי ש"ס שקצה נפשם במחלוקת בתנועה ולאחר שנה של הסתה כנגד היו"ר (ציטוט), לא מן הנמנע כי יצביעו לתנועה אם תקום. קבוצה נוספת, גדולה לא פחות, היא 'מאוכזבי בנט' המורכבת מהקו השמרני בציבור הדת"לי, זה שכעס עם העברת חוק הגיוס וזה שזועם עם העברת החוקה.

ועכשיו לתגובות, מקורבי אורי אריאל מכחישים את האופציה בתוקף. "הכל שטויות, לא צריך להתייחס לכל שמועה שמפיצים". דוברו של אלי ישי סירב להגיב לדברים. 'שתיקה כהודאה'? את זה לא אנחנו אמרנו, חז"ל אמרו.

או כמו שאמר איש הימין ברוך מרזל: "ההדלפות והספינים של אריאל נועדו כדי להעלות את המחיר אצל בנט", וכנ"ל לגבי ישי.

אך האישור החצי רשמי מגיע דווקא מגורם המעורה במו"מ בין בצדדים בבית היהודי. "בהחלט קיימת אפשרות כזו, לשניהם יש קווי דמיון בהשקפות מדיניות". ובנושאים חרדיים, שאלנו. "יהיה אפשר להסתדר". אבל איך חרדים יצביעו ל'פליט' הבית היהודי, המפלגה שפגעה בעולם התורה?. "כולם יודעים שזה לא השקפותינו, תמיד היינו בעד החרדים ונהיה גם בהמשך". ואם זה ספין שנועד 'לסחוט' את בנט במו"מ, שאלנו, "גם יכול להיות, אבל מבחינת סבירות למהלך קיימת אפשרות כזו". טוב, רשמנו.

  1. האפשרות האחרונה היא גם המדוברת ביותר: ריצה בתנועה נפרדת. בלי ה'מועצת', בלי אולי אריאל, אבל אולי ("אולי..") עם השם המיתולוגי של התנועה. אך בל נקדים את המאוחר.

כיום, כל ח"כ בתנועה רוצה להבטיח את מקומו בתנועה, ויהיה אשר יהיה. במידה וישי יודיע על ריצה בנפרד, לא מן הנמנע, כי דרעי ירענן את השורות כמעט לחלוטין ויאיישם באנשיו. הח"כים יודעים זאת היטב ולכן במידה וישי ירוץ בנפרד, יתכן כי יעדיפו הח"כים לרוץ עמו ביחד ולסמוך על כך ששם המפלגה שילקח עמהם, יספק את הסחורה.

במקביל, יתכן כי מהלך זה יהווה את סופה של ש"ס. בהתייחס לסקרים האחרונים וכאשר משקללים את העובדה כי המהלך יגרום לבריחת מצביעים רבים למפלגות אחרות, כאשר בנוסף לכל זה אחוז החסימה העכשווי הגבוה במיוחד. נתונים אלו לא יאפשרו את קיומה של ש"ס כלל. המרוויחים הגדולים ממהלך כזה, יהיו ללא ספק, הליכוד ומפלגתו של כחלון.

דרעי ירחיב את מועצת החכמים

מאידך. גם דרעי לא מותיר את הזירה פתוחה להחלטת ישי על המשך דרכו. בימים האחרונים עמלים בלשכת דרעי, על בחינת האפשרות של הרחבת מועצת חכמי התורה. גורם בכיר בתנועה אומר ל"כל הזמן" כי בכדי להציג חזית אחידה לקראת בחירות, ובכלל, ש"ס תצטרך לאחד את כלל הרבנים מרחבי הארץ תחת גוף אחד. "היום אין לנו את מרן שהיה פוסק וכולם עוברים לדום. ודרעי מבין שצריך להרחיב את המועצת כדי שתהיה גוף עם שיניים, שכלל הציבור יישמע להוראותיה. ולכן הנושא נבחן בימים אלו".

ונסיים בנימה אופטימית משהו, למרות הסקרים המנבאים התרסקות, ולמרות התחזיות הקודרות לאור העובדה כי מרן זצוק"ל איננו עמנו והמחלוקת נוגסת בכל חלק בתנועה המפולגת. עדיין צריך לזכור, כי ישנו ציבור ישראלי לא קטן שמאס בכמה מהמפלגות בכנסת הנוכחית, אם זה בתחום המדיני, אם זה בתחום החברתי. אותו ציבור נותר ללא מענה אמיתי. כחלון שבתחילה היה נראה כי יביא את הבשורה, מתרחק אט אט ובסקרים יורד בעקביות. אילו ש"ס תשכיל להוכיח את פעילותה מתוך הממשלה או מחוצה לה, אזי תהיה תקווה לאחריתה של התנועה הקדושה.

2 תגובות
  1. אלי ישי מספיק אתה לא מוריד מנדטים לאריה דרעי אתה מוריד מנדטים לכל הציבור

  2. הודעתי לך כבר לפני שבועיים על פגישת הראשונים לציון פ ס פ ס ת

השארת תגובה