ב-100 המשפיעים: גפני, דרעי וליצמן

עיתון מעריב בחר את 100 המשפיעים בישראל ובחר למצב את יושבי הראש של המפלגות החרדיות במקום ה-24, בשל כך שהשלושה "מתחזקים את ההשפעה החרדית הגדולה ביותר שהיתה אי פעם בממשלת ישראל" • בפנים: מה כתב בן כספית על גפני, דרעי וליצמן

גפני דרעי וליצמן. צילום: הכנסת, יעקב כהן
גפני דרעי וליצמן. צילום: הכנסת, יעקב כהן

עיתון  'מעריב' עורך סיכום שנה ובוחר את 100 האנשים המשפיעים בישראל.  במקום הראשון נבחרו בנימין ושרה נתניהו ובמקום השני משה כחלון. במקום ה-24 בחר בן כספית, הפרשן הפוליטי של העיתון, למקם את אריה דרעי, יעקב ליצמן ומשה גפני.

כספית כתב על הבחירה בהם, "גפני, דרעי וליצמן מתחזקים היום את ההשפעה החרדית הגדולה ביותר שהיתה אי פעם בממשלת ישראל". לדבריו של כספית, למרות שבעבר היו לחרדים מספר רב יותר של חברי כנסת "שלושת המנהיגים הבולטים הללו מוכיחים שהמספר לא קובע. זו הקואליציה, והשאיפה של נתניהו היא לתקן את הברית ההיסטורית ולהחזיר את החרדים הביתה אל בין זרועותיו".

כספית מוסיף ומתאר את הכוח של שלושת יו"ר המפלגות החרדיות, "ראש הממשלה נותן להם את מה שהם רוצים והם, מצדם, זורמים איתו בכל מה שחשוב לו. ההרמוניה שנרשמת בין נתניהו לליצמן וגפני מצד אחד, וגם לאריה דרעי מן הצד השני, מזכירה את הימים הטובים של הקדנציה הראשונה, שבה ביבי ודרעי ניהלו את המדינה כמעט לבדם".

על ליצמן כותב הפרשן הפוליטי של מעריב, "הוא המפתיע מבין השלושה. האיש נולד בגרמניה, עקר בגיל צעיר לארה"ב, שממנה עבר ללמוד בישיבה בישראל. אין לו שפת אם אמיתית, והוא מלהג בשלוש השפות הללו, אך לא ניחן ביכולת הרטורית של גפני, וגם לא בכריזמה האישית של דרעי. למרות הנכויות הללו, הצליח ליצמן להפוך לשר הפופולרי ביותר בממשלה בזכות כמה מהלכים שבצדם לא מעט ספינים מתוחכמים. הוא השר החרדי הראשון, ועושה רושם שהוא נהנה מכל רגע".

את יו"ר ועדת הכספים מתאר כספית, "בעיקר לשון מתגלגלת ויכולת וירטואוזית לתמרן את ועדת הכספים ולמנף למקסימום את התפקיד והמצב הפוליטי. מבחינה אישית, גפני וליצמן הם הפכים מוחלטים, והקטטות ביניהם פרנסו את התקשורת החרדית שנים. העובדה ששניהם משרתים אינטרס גדול מהם בהרבה, מסייעת לתחזק את הזוגיות המוזרה הזאת. נכון לעכשיו, הם בשיא של כל הזמנים. גפני פורח בכספים ומרוצה, ליצמן הפך למאמי של החילונים והוא מאוד־מאוד מרוצה. היחידים שיכולים להיות מודאגים הם אלה שמשלמים את החשבון (אנחנו)".

אחרי שפירט תחילה את כוחו של דרעי בממשלה מעלה בן כספית מספר שאלות באשר לכוחו, "אריה דרעי נמצא במצב מסובך בהרבה. הנחקר הסדרתי זכה בעוד חקירה מן ההפקר עם תחילת הקדנציה, ומאז דממה דקה. זהו העידן שאחרי מרן, ונטל ההוכחה המוטל על כתפיו של דרעי גדול במיוחד. האם יש לש"ס חיים אחרי מותו של האדמו"ר שברא אותה? האם היא תצליח לפרוץ את חומות האברכים הספרדים ולהגיע לקהלים חדשים, כפי שעשתה בעבר? הקמפיין הבא יקבע את עתידה של המפלגה. אם תהפוך למפלגת השקופים, או שתהיה שקופה בעצמה".

השארת תגובה