בנק ישראל התערב – הדולר והיורו רשמו עליה

בשבועות האחורנים רשמו המטבעות הזרים שפל חסר תקדים מול השקל. כך לדוגמה, מטבע היורו ירד לראשונה מזה שנים ועמד על פחות מ-4 שקלים. בנק ישראל התערב ורכש דולר, מה שגרם לייצוב שער המטבעות

דולר
דולר

לאחר הצניחה התלולה של היורו והדולר מול השקל, רושמים היום המטבעות עלייה יציבה והיורו חוצה לראשונה מזה כמה שבועות את רף ה-4 שקלים. העלייה נרשמה בעקבות התערבות בנק ישראל שהחליט לרכוש דולרים ובכך להעלות את ערכם מול השקל וכן להותיר את הריבית הנוכחית גם בחודש ינואר.

הדולר היציג טיפס ב-0.8% ל-3.850 שקלים, היורו עלה גם הוא ב-0.8% וחזר אל מעבר לרמת ה-4 שקלים – שערו היציג נקבע על 4.020.

יניב חברון, הכלכלן הראשי של אקסלנס, התייחסים להחלטת בנק ישראל להותיר את הריבית על כנה: "הנגידה הבהירה כי בבנק ישראל יאפשרו לפער הריביות בין ישראל לארה"ב להיפתח כמה שיותר, וזאת במטרה להביא להיחלשות משמעותית יותר בשערו של השקל. כל עוד אין סיכוני אינפלציה וציפיות האינפלציה נמוכות משמעותית, בנק ישראל לא יעלה את הריבית. להערכתנו לפחות לא בשנתיים הקרובות".

חברון מציין עוד כי "באמירתה של הנגידה כי רכישות המט"ח אותן מבצע בנק ישראל 'קונה זמן ליצואנים לבצע את ההתאמות לשינויים ארוכי הטווח ביצוא', היא בעצם מאותתת שתהליך היפתחות הריבית הולך להיות ארוך עד שישפיע בצורה משמעותית מספיק על החולשה של השקל ושיפור כוח התחרות של היצואנים".

השארת תגובה