בוטל אישור השהייה לאשת המפגע בהר נוף

שר הפנים, שלל את אישור השהייה בישראל של נדיה אבו ג׳מיל, אשתו של המחבל שביצע את הפיגוע בשבוע שעבר בהר נוף ■ נדיה שהתה בישראל מכח הליך 'איחוד משפחות' ■ מתגבשת הצע"ח של ח"כ לווין שתשלול אזרחות ממשפחות מחבלים

השר גלעד ארדן
השר גלעד ארדן

שבוע לאחר הפיגוע המזעזע בבית הכנסת, קהילת בני תורה בשכונת הר נוף בירושלים, עתה מתכננים בממשלה להגביר את כח ההרתעה מול מבצעי פיגועי טרור.

לאור הצעת חוק שהציע חבר הכנסת יריב לוין בהמלצת ראש הממשלה, שישלול אזרחות של בני משפחה של מחבל שעשה פיגוע טרור, החליט לפני זמן קצר שר הפנים גלעד ארדן לשלול את אישור השהייה בישראל, לנדיה אבו ג׳מיל אשת אחד המחבלים שהשתתף בפיגוע בבית הכנסת.

ארדן הסביר את נימוקי החלטתו:
"לפני שבוע בדיוק, בוצע הפיגוע הרצחני בבית הכנסת בהר נוף בירושלים, בו נרצחו ארבעה מתפללים ושוטר, היום החלטתי על ביטול היתר השהייה בישראל של נדיה אבו ג׳מיל, אשתו של המחבל שביצע את הפיגוע. אבו ג׳מיל שהתה בישראל מכח הליך של ״איחוד משפחות״ עם המחבל. היא תיאלץ לעזוב את ישראל ותישלל ממנה כל זכות כספית וסוציאלית בעתיד". אמר ארדן והוסיף:
"כל מי שחושב לעסוק בטרור, כל מי שחושב על לפגוע באזרחים חפים מפשע, כל מי שמעורב בטרור צריך לקחת בחשבון שעלולות להיות לכך השלכות לא רק על עצמו באופן אישי, אלא גם על בני משפחתו".

בעקבות גל אירועי הטרור שאירעו בתקופה האחרונה, גיבש יו"ר הקואליציה יריב לוין לבקשתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, רשימה של סנקציות שיוטלו על מי שהיה מעורב בפיגוע טרור. החוק כולל שמונה סעיפים, שכולם נועדו כאמור להגדיל את ההרתעה למבצעי פיגועי טרור. מבצע פיגוע טרור, אזרחותו תישלל כאשר יוכלו לגרש אותו לעזה. החוק חל גם על משליכי בקבוקי תבערה.

בנוסף, ההצעה קובעת כי מיידי אבנים, מסיתים ומניפי הדגל הפלסטיני או דגלי ארגון הטרור ייעצרו עד תום ההליכים. מי שיורשע בעבירות טרור מכל הסוגים, יופסקו לו תשלומי הביטוח לאומי,

גם רישיון הנהיגה של מבצע עבירות טרור, יישלל לעשר שנים. עוד דורשת ההצעה להפסיק את הנוהל לפיו מוחזרות גופות המחבלים למשפחה לאחר הפיגוע:

"הגופות ייקברו בחשאי וללא טקס הלוויה", נכתב בהצעה, "בתי משפחות המחבלים ייהרסו בתוך 24 שעות".

ההחלטה על החזרת הגופות מיושמת כבר עתה, כאשר גופות שני המחבלים שביצעו את הפיגוע בבית הכנסת בהר נוף, טרם הוחזרו למשפחות.
החוק חל גם על בני משפחותיהם של המחבלים והוא קובע, כי בני משפחות מחבלים שהביעו תמיכה במעשיהם יגורשו לעזה ותישלל אזרחותם או תושבותם.
בנוסף, בתי עסק שידפיסו פרסומי תמיכה בטרור ייסגרו, ומעסיק יכול לפטר עובדים בעלי רקע של עבירות ביטחון, בלא לשלם פיצויים. כל מעסיק יוכל, על פי החוק, לפנות למשטרה על מנת לברר את רקעו הביטחוני של העובד.

יוזם החוק ח"כ יריב לוין סיכם את הצעתו: "לא מחכים לפיגוע הבא- שמים סוף לגל הטרור".