המו"מ כשל: החלה השביתה ברשויות המקומיות

המו"מ הלילי שנערך בין נציגי השלטון המקומי לאוצר בלשכת ראש הממשלה קרס והרשויות הכריזו כי הם יפתחו בשביתה כלילית. ברשויות מאשימים, "כל הצדדים באו בידיים נקיות למעט נציגי משרד האוצר"

כאן שביתה. צילום כח לעובדים
כאן שביתה. צילום כח לעובדים

בתום דיון לילי שנערך הלילה (רביעי) בלשכת ראש הממשלה, במטרה למנוע את השבית ברשויות המקומיות, הכריזו הרשויות כי לא הושגו הבנות והחל מהשעה 06:00 יושבתו השירותים העירוניים ברשויות בכל רחבי הארץ, למעט ירושלים.

בשל השביתה לא יתקיימו לימודים בתיכונים ובגני הילדים ברשויות רבות, פרט לחינוך המיוחד. בחלק מהרשויות המקומיות הלימודים יתקיימו כרגיל. בבתי הספר היסודיים הלימודים אמור להתנהל כרגיל, היות והמורים נחשבים לעובדי מדינה, אך יתכן שיהיו סתי ספר בהם לא יתקיימו לימודים בשל מחסור במאבטחים, שנחשבים בחלק מהמקומות לעובדי הרשויות.

באוצר טוענים שנציגי הממשלה "עשו כל מה שניתן בכדי למנוע את השביתה הצפויה ובכדי שילדי ישראל ילכו לבתי הספר ולגנים. עם זאת, ראש הממשלה ושר האוצר לא הסכימו לפריצה של מסגרות התקציב".

מלשכת ראש הממשלה נמסר, כי נתניהו ושר האוצר כחלון "לא היו מוכנים לפריצת מסגרות התקציב. לשלטון המקומי הוצע שמייד עם אישור התקציב יחל משא ומתן שבסיומו הם יהיו מרוצים. לא ניתן לפתוח את התקציב לאחר שוועדת כספים כבר אישרה אותו לקראת הצבעות קריאה שנייה ושלישית. לצערנו, הצדדים לא הגיעו להבנות".

מנגד ממרכז השלטון המקומי נמסר כי "לטובת 190 הרשויות המוחלשות ורשויות הפריפריה, הגענו לבקשת ראש הממשלה לדיון חירום על מנת לנסות ולפתור את הבעיה כדי שלא להיאלץ ולהשבית את כלל עובדי ושירותי השלטון המקומי.

"לצערנו הרב כל הצדדים באו בידיים נקיות למעט נציגי משרד האוצר, שנציגיו התבצרו בעמדתם ולא הסכימו לקבל שום החלטה שתכליתה לשמור על התקציבים הבסיסיים של למעלה מ 190 רשויות בישראל ולאפשר את הקיום הבסיסי של הרשויות הללו.

"על כן השלטון המקומי יחל לשבות בעוד מספר שעות, החל מהשעה: 6.00 בבוקר (יום רביעי), כדי להגן על החינוך, הרווחה, ואיכות החיים של תושבי מדינת ישראל".

הרקע לשביתה, קיצוץ של 5.75% במענקי האיזון ב-2017. ברשויות דורשים להעביר בשנתיים הבאות מענקי איזון מלאים, בהיקף של 1.55 מיליארד שקל כל חצי שנה, אך באוצר מתנגדים לכך בתוקף.

השארת תגובה