גז מדמיע לעבר המתפללים וראש של חזיר על הציון

אנטישמיות מזעזעת בציון רבי נחמן מברסלב בעיר אומן: גלוחי ראש פרצו למתחם הקבר, התיזו גז מדמיע על המתפללים, השליכו ראש של חזיר על הציון ושפכו צבע אדום במתחם. אחד המתפללים: "ניצלנו מרצח בזכות חסידי שמים" • צפו בתיעוד

הוונדליזם באומן (צילום: הרב ישראל אלחדד)
הוונדליזם באומן (צילום: הרב ישראל אלחדד)

אנטישמיות באומן: קבוצת אנטישמים גלוחי ראש הגיעו הלילה למתחם ציון רבי נחמן בעיירה אומן. האנטישמים התיזהו גז מדמיע על המתפללים, השליכו ראש של חזיר שצלב קרס חרוט עליו ושפכו בקבוקי צבע אדום, המדמה דם, במתחם. "ניצלנו מרצח בזכות חסידי שמים", סיפר אחד המתפללים.

האירוע התרחש לקראת השעה 02:00 לפנות בוקר, אז הנוכחות במקום הייתה דלילה. האנטישמים פרצו למתחם החלו בקריאות גנאי ברוסית ולהתפרע במתחם.

הפעילם האנטישמים החלו להתיז גז מדמיע על המתפללים ואלה ברחו מהמקום תוך שהם מזמינים את המשטרה המקומית. אחד מעובדי המקום סיפר,  "זה היה ממש מפחיד. כבר סבלנו מאירועים אנטישמיים, אבל זה אירוע שעבר את הגבול וכולנו עדיין בשוק. התחלנו לנקות את המקום והמשטרה הייתה מעורבת, אבל לפי הידוע לי לא עצרו עדיין מעורבים שנמלטו אחרי האירוע הזה".

"אני בדיוק עליתי מהמקווה, אני שומע פיצוץ ורואה שני גויים עולים מאיזה ג'יפ שחור בכניסה לציון ונמלטים במהירות", סיפר אחד מעדי הראיה. "נכנסתי ואני רואה כמה בקבוקים של צבע שפוכים על הרצפה, ומספר נפגעים מגז מדמיע שהתיזו עליהם בפרצוף. אחר-כך גם ראיתי, שהשם ישמור, שמו גם ראש של חזיר שחקוק עליו צלב קרס".

לדבריו, "כנראה שזה פשוט נוער נאצי שנמצא פה באוקראינה. כידוע הם באים להפגין פה בכל ערב ראש השנה. יימח שמם, באו עכשיו לבצע פוגרום בתוך הציון, יימח שמם. יכלו גם להרוג מישהו. זה נס שאין נפגעים בנפש".

גבאי מתחם הקבר, הרב ישראל אלחדד, צוטט ב-ynet משחזר את רגעי האירוע: "חבורה של נאצים אנטישמים הגיעו למקום. אחד מהם נכנס וסרק את השטח. חשבנו שהוא אולי רוצה להתפלל כי גם זרים נכנסים להתפלל. אחרי דקה נכנסו שניים מהם עם בקבוקי צבע והתיזו גז מדמיע על המתפללים שם. שני ישראלים שהגיעו לבקר הלכו לקבל טיפול רפואי בבית חולים. בגלל הקור בחורף, רוב האנשים היו בחלק הקטן שמחומם כמו שצריך ובחלק הגדול בעזרת גברים שם היה האירוע היה יחסית ריק. הגיעו 100 שוטרים ולקחו טביעות אצבע".

בקהילה היהודית בעיירה חוששים כי האנטישמים תכננו להעביר מסר לקראת חג חנוכה, בו יבואו מאות חסידים מרחבי העולם לשהות ולהתפלל בציון רבי נחמן.