שוב: קרן בה מושקעים חרדים חשודה בהונאת 'פונזי'

ראשיה של קרן גידור מוכרת ב'ניו יורק' נעצרו השבוע בחשד ל'הונאת פונזי' במסגרתה שילמו למשקיעים ותיקים מכספם של החדשים. בין המשקיעים: משפחות חרדיות מניו יורק. כל הפרטים

שטרות כסף
שטרות כסף

זה כבר הפך לנורמה מקובלת: מדי כמה חודשים נחשפת הונאה במסגרתה קרן השקעות כזו או אחרת מציגה תשואה גבוהה מהרגיל ולבסוף קורסת. כעת זהו סיפורה של קרן גידור בשם 'פלטינום פרטנרס' שפעלה מניו יורק ובמשך שנים בלטה בתשואות הגבוהות שהייתה מעניקה למשקיעיה.

אתמול (שני), נעצר מרק נורדליכט, מייסד וסמנכ"ל ההשקעות יחד עם ששה אחרים החשודים בהונאה של מיליארד דולר בקרן, שפעלה, לדברי התובעים בניו יורק כמו "תרמית פונזי". חלק מן העצורים, תכננו לברוח לישראל, אך נעצרו בטרם הצליחו לבצע את תכניתם.

על פי דיווחים, בקרן השקיעו משפחות חרדיות רבות המתגוררות בניו יורק. הקרן נהגה להשקיע בחברות שעוסקות בהלוואות בריבית קצוצה, בחברות נפט ובנגזרים הקשורים לפוליסות ביטוח חיים. על פי טענות התובעים, חשודים מנהלי הקרן כי הציגו מצגי שווא בפני המשקיעים. על פי החשד, בלא כניסת רווחים מהשקעותיהם, מנהלי קרן ההשקעות שילמו למשקיעים הותיקים מכספם של אלו החדשים.

"כאשר משקיעים ביקשו לפדות את כספם", אמר אנדרו סרסני, מנהל חטיבת האכיפה ברשות ני"ע. "הנאשמים פעלו בצורה לא חוקית בניסיון לעמוד בדרישות הפדיון, כולל לקיחת הלוואות בריבית גבוהה, ערבוב כספים בין קרנות וגיוס כספים ממשקיעים חדשים באמצעות מצג שווא".

השקעותיה של החברה, עסקו במספר נושאים. בין היתר הימרה החברה על רווח ממותם של חולים סופניים. החברה ביצעה זאת על ידי תשלום לפוליסות ביטוח בהסכמתם של החולים ובמשיכת הכסף לאחר מותם. מי שגייס עבור החברה את החולים, היה רב מלוס אנג'לס שביקר בהוספיסים בהם היו חולים סופניים ולקח את פרטיהם באמצעותם רכש פוליסות ביטוח. "ניצלנו פרצה", אמר יו"ר הקרן בשנה שעברה. "אבל היא היתה מאושרת לחלוטין על ידי עורכי דין".

במקרה אחר הציגה החברה השקעה בחברת גז שלפי נתוני הקרן הייתה שווה 283 מיליון דולר בעוד שכמה חודשים קודם לכן ירד ערכה של החברה בשל פיצוץ באחד ממפעליה שהביא למותם של כמה מן העובדים.

חלק מן ההשקעות, עדיין, לא ידוע וההערכות הן כי מדובר בהשקעות כושלות, מה שהביא את החברה בפני שוקת שבורה. בשלוש השנים האחרונות החברה הפסידה את מרבית כספה שתקופת השיא עמד על 1.7 מיליארד דולר. בשנת 2014 כתב אחד ממנהלי החברה לעמיתו כי "לא נוכל להמשיך ככה או שנצטרך להתפרק… זה קוד אדום". המנהל לא ייחס לכך חשיבות והחליט להמשיך בפעילותה של הקרן תוך הונאת המשקיעים.

בשנה שעברה החל חשדם של המשקיעים להתעורר ואלו משכו למעלה מ-80 מיליון דולר. בשנה האחרונה נוצר מצב קשה לחברה שנאלצה להלוות כספים בכדי לשלם למשקיעים הותיקים. התובע אמר כי בנוסף לכך הקרן ניפחה את התשואות, מה "שהפעיל את פלטינום כמו תרמית פונזי, שבה הלוואות וכספים חדשים שימשו לפרוע חוב למשקיעים קיימים".

השארת תגובה