מהומות בארה"ב בעקבות הריגת נער בידי שוטר

אחת לתקופה, פורצות מהומות בארה"ב על רקע אפליה גזעית ■ הנשיא אובמה קורא להרגעת הרוחות, בגין החלטת בית המשפט שלא להעמיד לדין שוטר שהרג נער שחור, שמעוררת סערה בקרב המגזר האפרו-אמריקני ■ משפחת הנער: "אנו מאוכזבים מאוד מההחלטה".

דארן ווילסון השוטר שעומד בעין הסערה
דארן ווילסון השוטר שעומד בעין הסערה

הפגנות ומהומות פרצו הלילה בארה"ב, בעקבות החלטת בית המשפט בעיר קלייטון שבמיזורי, לא להעמיד לדין שוטר שירה למוות בנער אפרו-אמריקני. לאחר משפטו של השוטר, הוציא משפחתו של בראון הודעה קצרה שבה נכתב: "אנו מאוכזבים מאוד, שהיורה בבננו לא יועמד לדין".

לפני מספר חודשים ירה השוטר הלבן דארן וילסון, בנער השחור מייקל בראון בעיירה הסמוכה פרגוסון, לאחר שהשוטר חש כי בראון מאיים על חייו, למרות שלא היה חמוש. מקרה זה מצטרף למקרים נוספים בארה"ב, בהם טוענים המפגינים כי השוטרים יורים על אזרחים רק בגלל גזעם ומוצאם.

ההפגנות מתקיימות ברחבי ארה"ב, במדינות ניו יורק, שיקגו, וושינגטון, סיאטל ובמקומות נוספים. למעשה, ההפגנות החלו עוד קודם משפטו של בראון, כאשר מאות מפגינים התאספו ליד בית המשפט, בדרישה להעמיד את השוטר לדין, אולם בית המשפט החליט כאמור, לא להעמיד את השוטר לדין, בטענה כי בראון הוא זה שתקף את השוטר והוא ירה לעברו יריית אזהרה.

בראון נעצר במקום ואחר כך, שב לתקוף את השוטר שירה בו להגנה עצמית. בעקבות המהומות מחוץ לבית המשפט,  החליט בית המשפט לא לפרסם את ההחלטה מיד אלא להמתין מספר שעות, ואכן לאחר הודעת בית המשפט, החלו התפרעויות ברחבי המדינה.

נשיא ארה"ב ברק אובמה, התייחס להפגנות וקרא למוחים להפגין בשלווה ולאנשי החוק לפעול באיפוק. הוא הוסיף, כי הבעיה שעלתה ממקרה בראון אינה קיימת רק בפרגוסון אלא ברחבי ארה"ב: "ביותר מדי מקומות, קיים אי אמון בין אנשי חוק לבין ציבורים שלמים על רקע של אפליה גזעית".

עם זאת הדגיש הנשיא, כי השוטרים מסכנים את חייהם מדי יום והם צריכים לפעול יחד עם הקהילה ולא נגדה, ולהבדיל בין אלה שמנצלים את המצב לאלימות.

השארת תגובה