לילה של יאוש בעמונה: "איפה בנט? ממשלה צבועה!"

אחרי שתושבי עמונה דחו את המתווה שיסדיר את פינויים לחלקות קרקע סמוכות הגיעו לישוב עשרות צעירים מרחבי הארץ ע"מ למנוע את הפינוי הקרב ובא. בראיונות לצוות כתבי 'כל הזמן' הביעו הצעירים את ייאושם ואכזבתם ממשלת הימין שמפנה את היישוב

אמש (רביעי) לקראת חצות הודיעו תושבי עמונה כי הם דוחים את המתווה שהוגש להם על ידי הממשלה, מתווה שהיה עשוי למנוע את הפינוי בכוח. בעקבות כך, הגיעו במשך הלילה עשרות צעירים לישוב על מנת לנסות למנוע את פינויו בכוח. צוות כתבי 'כל הזמן' ששהה במקום הלילה, שמע מהצעירים, שהגיעו מכל רחבי הארץ בהתרעה קצרה, את היאוש והאכזבה שלהם מכך שדווקא כשיש ממשלת ימין, התממשלה מפנה את הישוב ולא עומדת בהבטחותיה.

אחד מהצעירים שהגיע מירושלים במיוחד למחות על הפינוי שוחח עם 'כל הזמן' והביע את אכזבתו מהממשלה, "אני לא אצביע יותר לממשלת ימין, הם עושים את ההיפך המוחלט". הוא הוסיף, כי "הדבר היחיד שאפשר להגיד, זה גועל נפש. אני מתבייש במדינה שלנו. אני מתבייש בנתניהו ובחרי הכנסת מהימין שמגרשים יהודים".

צעיר אחר ששוחח עם 'כל הזמן' אמר,  "הממשלה הזו והעומד בראשה בנימין נתניהו צבועה, מה שהוא אומר הוא עושה הפוך.
איפה בנט? אתה אמרת שתתפטר מהמשלה. תשבור מהקואליציה". לשאלה, 'הרי בנט הביא מתווה טוב' השיב, "עם מתווה לא הולכים למכולת". הוא הוסיף כי "מצידי שתהיה ממשלת שמאל, אנחנו לא נתפנה מעמונה". הוא ביטה את אכזבתו משרי הבית היהודי, "החלוצים רוצים לשמור על הארץ ובנט, שקד ואורי אריאל מגנים על זה".

חיים גרישפן, מנהל מטה הבית היהודי בבנימין בבחירות האחרונות, אמר בראיון ל'כל הזמן', "באנו לחזק, אבל אנחנו מתחזקים מהעמידה הנחושה של מתיישבי המקום שהרימו את דגל המאבק ולא הסכימו למתווה ובצדק".

"אנחנו מכבדים ומעריכים את הרב דרוקמן (שהורה לקבל את המתווה), אבל אנחנו חושבים שהעמידה האיתנה של הישובים עוצרת את הדומינו של עקירת ישובים והעתירות לבג"ץ".

"אנחנו מצדיעים להם", הוסיף גרישפן, "כל הישג שיושג זה בזכותם. צריך לזכור דבר אחד, רוצים לעקור ישוב בארץ ישראל זה דבר איום ונורא, ואני מניח שהוהא ייראה קשה כי זה דבר קשה מאוד".

לשאלה מה הוא אומר על פועלם של חברי הכנסת של 'הבית היהודי', השיב: "אנחנו מעריכים את כל מי שהשתדל והתאמץ, אנחנו לא מזלזלים בשום הישג. בזכות המאבק חוק ההסדרה יעבור, אנחנו בהחלט מעריכים את זה".

חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' הגיב להחלטת תושבי עמונה שלא לקבל את המתווה "עצוב מחד ומעורר השראה מאידך". חבר הכנסת הוסיף, "בחודשים האחרונים עמלנו רבות להצלת עמונה ולהשארת היישוב במקומו. הבאנו חוק הסדרה שיסדיר את ההתיישבות ומתווה נכסי נפקדים שהיה מאפשר בסבירות גבוהה את השארת עמונה על ההר. למרבה הצער ולמרות שמאוד היינו רוצים בכך, לא יכולנו להבטיח לתושבים וודאות שהמתווה יצליח מאחר ויש בו מרכיבים שאינם תלויים במדינה. מסיבה זו ככל הנראה דחו התושבים את המתווה".

סמוטריץ' אמר כי הוא מכבד את דעת תושבי עמונה, "כשליחי ציבור מחובתנו היתה לנסות ולהשיג את המתווה הטוב ביותר ולהביא אותו בפני התושבים וכך עשינו. סברתי שנכון היה שהתושבים יקבלו את המתווה ואולם יחד עם זאת אני מכבד את תושבי עמונה על החלטתם ועומד נפעם לנוח גילויי הרוח והנחישות שלהם. נחישותם היא שהביאה אותנו עד הלום והם החליטו להמשיך בנחישות הזו עד הסוף תוך תשלום מחירים אישיים כבדים בכדי ללמד את כולנו שלא מפנים ישובים בארץ ישראל ויהי מה. זהו שיעור גדול בציונות ובאהבת הארץ, שיעור בישרות ובאמיתיות, שיעור בסירוב להיכנע למציאות שקרית ומעוותת".

לדבריו, "נלווה את גיבורי עמונה במאבקם הצודק נגד העוול של בג"ץ והלוחמה המשפטית נגד ההתיישבות, הלוואי ובפעם האחרונה. אני קורא למשטרת ישראל לנהוג באחריות מול גיבורי עמונה החלוצים והציבור הרחב שבא לחזק אותם. כולי תקווה שלא נגיע שוב למקום הזה שבו יהודים מפונים מביתם בארצינו שלנו".

הח"כ סיים בברכה לחברי מפלגתו, "אני מבקש לחזק את ידיהם של חבריי שר החינוך ושרת המשפטים שהובילו בשבועות האחרונים את המאבק הצודק והמוסרי הזה מתוך אמונה וביטחון בצדקת הדרך. אנחנו יודעים שמכל ירידה עתידה לצמוח עליה גדולה ובטוחים שגם מהמשבר הזה ההתיישבות בארץ ישראל כולה תצא מחוזקת. יחד, בע"ה נמשיך לבנות ולחזק את ההתיישבות".

במקביל, תושבי עמונה פרסמו מכתב שמסביר את התנגדותם למתווה, לדבריהם מדובר במסמך עמום שלא כולל שום התחייבות קונקרטית מולם, "אנחנו תושבי עמונה, הגענו לכאן כזוגות צעירים לפני שנים רבות. כאן ילדנו את ילדינו, כאן בנינו את ביתינו, כאן ברגבי מולדת נטועים כל זכרונותינו המשפחתיים, כאן צמחו זכרונות ילדינו, כאן נולדו רגעי האושר שלנו, כאן, בביתינו, צייננו את ימי ההולדת וימי הנישואין, את חגי ישראל ואת מועדיה.

"בשנה האחרונה ניהלנו את מערכת חיינו במטרה אחת ויחידה – רצון להישאר בבית. רצון להישאר בהר עמונה. המאבק שהובלנו הביא להישגים רבים להתישבות ביהודה ושומרון ולהתבססות עם ישראל בערש הולדתו – בין היתר הבאנו לקידום חוק ההסדרה ולהצגת עמדת המתישבים בציבור הרחב באופן בהיר ומכובד. לצערנו, בישורת האחרונה של המערכה על ביתינו – נותרנו מחוץ לחוק ההסדרה. נותרנו מול אמת מרה של גרוש צפוי: הרס הבית והישוב וטראומה לילדינו ולנו.

"היום הזה לאחר מערכה סיזיפית בת שנה ארוכה וקשה, הוצע לנו מתווה לפיו יוכשר שטח מצומצם בעמונה לבתים זמניים חלופיים, עבור רבע ממשפחות הישוב, ואילו בנוגע לשאר המשפחות – קיבלנו הצהרות מעורפלות ומתווה בעייתי ביותר. למרות השמחה הראשונית, מעיון בפרטי ההצעה התברר לנו כי מדובר ב'גבינה שוויצרית' – המדינה איננה מתחייבת לכלום, והכל תלוי ומותנה בפרוצדרות משפטיות רבות כאשר לא ניתנה שום ערובה להצלחתן ולעמידת המדינה מאחריהן.

"אנחנו למודי ניסיון העבר מגירושים קודמים, ואיננו סומכים על אמירות שאין מגובות בהתחיבות, בייחוד לאור העובדה שגם המתווה הנוכחי הוצג לנו בתחילה באופן אחד, אך בפועל המסמך עליו התבקשנו לחתום היה רחוק מכך מאוד. במצב דברים זה אנחנו בוחרים להיות נאמנים למטרה שבשמה יצאנו לדרך. היינו מוכנים לספוג את הרס ביתינו הפרטי, ואת המעבר ממקום למקום, ובלבד שיישאר ישוב יהודי על ההר. אך המתווה שהוצע לנו אינו מספק כל ודאות או התחייבות כי אכן נצא מביתנו לבית חלופי. לאחר משא ומתן נוסף נודע לנו כי המדינה אף איננה מתכוונת לכרוך בין עזיבתנו את ביתנו ובין מימוש המתווה: היועמ"ש לא יבקש התליית פסק הדין לפינוי במקרה שמנגנון נכסי נפקדים ייתקף בבג"ץ ויעצר בצו ביניים.

"לאור זאת ולאור אי הודאות המובנה במתווה, החליטו הערב תושבי עמונה ברוב מוחלט לאחר עשר שעות דיון, לדחות את המתווה המוצע.

"נדגיש: אם תהיה התחייבות מפורשת של המדינה לבניית הבתים החלופיים כאן בעמונה ולדחיית הפינוי עד לאחר הבניה – נוכל לקבל זאת. אם לעומת זאת, המדינה לא תוכל להתחייב לבניית הבתים החלופיים ולמעבר מדלת ביתינו לדלת הבתים החלופיים מבלי לרדת מההר, כי אז לא נוכל לקבל את הצעת המדינה.

"היום הזה יוודע בישראל ובעולם כולו: חזרנו לארץ מולדתינו לאחר שנים רבות בגולה, בנינו בתים, ילדנו ילדים, נטענו גינות וכרמים. המאבק שנכפה עלינו בניגוד לרצוננו מוציא מאיתנו אמירה אחת ברורה ונחרצת: אנחנו אוהבים את ארץ מולדתינו ומחוייבים אליה אהבה שאינה תלויה בדבר. עלה נעלה".

השארת תגובה