ועדת הקליטה של הכנסת באה ללמוד מבית שמש

יו"ר הועדה ח"כ אברהם נגוסה: בבית שמש העולים מרגישים כמו במשפחה, באנו ללמוד מכם • ראש עיריית בית שמש הרב משה אבוטבול: בית שמש עיר קולטת עליה, יש מקום לכולם *שבחים למודל הייחודי של הפעלת אולפן עירוני לילדים עולים

ראש העיר משה אבוטבול בוועדה
ראש העיר משה אבוטבול בוועדה

ועדת הקליטה של הכנסת, בראשות ח"כ אברהם נגוסה קיימה אמש סיור בעיר בית שמש, במטרה ללמוד את מודל הקליטה הייחודי של העולים בבית שמש, ולסייע במידת האפשר.

הוועדה סיירה בפרויקט הענק של המכללה הלאומית לשוטרים שהוקמה לאחרונה באזור תעשיה מערבי בית שמש, ולאחר מכן התכנסה באולם מועצת עיריית בית שמש כאורחי ראש העיר מר משה אבוטבול.

חברת הנהלת העירייה, גב' סטלה ולטר, הממונה על אגף הקליטה, הציגה את נתוני העולים בעיר, אשר למרות הירידה הכללית בעולים לישראל, בכל זאת בבית שמש קיימת עליה במספר העולים.

21,746 עולים (כ-20% מכלל האוכלוסייה) מתגוררים בבית שמש, כ-41% מהם דוברי אנגלית (8,926), 37% מחבר העמים (8,040), 13% יוצאי אתיופיה (2,914), וכ-6% יוצאי צרפת (1,338). בחודשים האחרונים הגיעו לעיר למעלה מ-500 עולים, רובם מארצות אנגלוסכסיות, ומיעוטם דוברי צרפתית ורוסית.

בדיון שהתקיים עלתה סוגיית הפעלת האולפן העירוני לילדים עולים, שהינו פרויקט ייחודי בכל הארץ, כאשר במקום לתת שיעורי עזר בעברית לילדים עולים בתוך בתי הספר שבהם לומדים, הקימה העירייה אולפן ייחודי שאליו מגיעים התלמידים מכלל בתי הספר, כאשר הם מחולקים למספר קבוצות בהתאם לגיל ולידע האישי, וכך הם לומדים באופן מרוכז, יסודי ורציף את השפה העברית.

נציגת משרד החינוך שיבחה את המודל הייחודי, וכי זהו אחד השיקולים המשמעותיים של משפחות עולים שבוחרות להקים את ביתם בעיר בית שמש. נציגת משרד החינוך ציינה כי למרות הקשיים בהפעלת מקום כזה, חשוב מאוד למצוא את הדרך להפעיל את האולפן במתכונת הקיימת ולא כפי שפועלים בכל הארץ.

מנכ"ל העירייה, עו"ד מתי חותה, הציג את טיפול העירייה בפתרון מצוקת כתות האולפן, בעקבות חוסר שיתוף הפעולה של בתי הספר הרלוונטיים בהקצאת כיתות לימוד למטרה זו, בעקבות כך ועקב החשיבות הרבה אותה רואה ראש העיר לקליטה טובה של משפחות העולים, הנחה ראש העיר להקצות מתקציב העירייה שני מבנים ניידים אשר ישמשו כארבע כיתות אולפן ויוצבו בימים הקרובים בתוך מתחמי בתי הספר.

נציגת משרד הקליטה ציינה אף היא שיתוף הפעולה המוצלח מאוד עם עיריית בית שמש, ואת הדלת הפתוחה לרווחה של ראש העיר לקליטת עולים מכל המדינות, גם כאלו שאינן מדינות רווחה ולמרה הצער נתקלים בסירוב בערים אחרות בארץ.

רכזי הקליטה בעירייה: תמי אלמליח רכזת דוברי אנגלית, סמי בן עדי רכז דוברי צרפתית וגאשו מסלה מנהל מוקד הקליטה העירוני לעולי אתיופיה, הציגו את העשייה היומיומית בקשר עם העולה, אשר מתחיל עוד כשנה לפני העליה לארץ ומתבטא במגוון ערוצים ונושאים, כייעוץ וסיוע ברישום הילדים למוסדות הלימוד, סיוע בהשמה ותעסוקה, מרכזי למידה מותאמים לעולים לפי המגזר, פעילויות חברתיות, אירועים קהילתיים, טיולים ועוד.

ראש העיר משה אבוטבול נתן סקירה מרשימה על תנופת הפיתוח הגדולה, שעוברת על בית שמש, עם דגש על מערכת הקליטה האיכותית הפרוסה בכל העיר עם מענה מיוחד לכל מגזר ולכל שפה. לקהילה האתיופית לבדה הקימה העירייה ארבעה בתי כנסת, מרכז קהילתי ומועדון, וכך לכל מגזר ניתנים הצרכים שלו.

ראש העיר הודה למשרד הקליטה על שיתוף הפעולה והגורמים הרלוונטיים במשרדי החינוך והרווחה על שיתוף הפעולה המתמשך ובמיוחד לח"כ עמרם נגוסה שהתגייס גם הוא לסייע לעולים הרבים המגיעים לבית שמש.

יו"ר ועדת הקליטה, ח"כ אברהם נגוסה (הליכוד), סיכם את הביקור: בית שמש היא מודל מצוין לקליטת עולים טובה, עמוקה ומהירה, וראש העיר ידוע גם הוא כמודל לחיקו באופן אישי כראש עיר שמצהיר מעל כל במה ופועל רבות לעידוד עלייה מכל המדינות, גם הפחות פופולריות.

באנו לבית שמש ללמוד מניסיונכם ופעולותיכם. הירידה במספר העולים לישראל בשנה האחרונה, בעיקר בגלל קשיי תעסוקה ודיור, ולכן על הכנסת ומשרדי הממשלה להיות קשובים לבעיות וגם לפתרונות העולים מהשטח. בכוונתי לפנות למשרדי הממשלה הרלוונטיים להכרה בעיר בית שמש כ"עיר קולטת עליה" ולתקצבה בהתאם.

השארת תגובה