חוק הכותל והבנייה בירושלים: ח"כ מלכיאלי לא מוותר

חבר הכנסת מיכאל מלכיאלי לא מהסס לפתוח במלחמה בארגונים הרפורמים במסגרתה הגיש הצעת חוק האוסרת עליהם לערוך תפילות ברחבי הכותל. בראיון ל'כל הזמן' בטוח חבר הכנסת כי החוק יעבור ויש לו גם כמה מילים לומר לראש עיריית ירושלים על הבנייה המאסיבית – לא לחרדים

חבר הכנסת מיכאל מלכיאלי בראיון ל'כל הזמן' על חוק הכותל ואפליית הבנייה המסתמנת בירושלים, בבניית 15 אלף יחידות דיור לציבור החילוני, לעומת אפס יחידות לציבור החרדי.

• בתחילת השבוע סיעת ש"ס הגישה את חוק הכותל, למה החוק הזה נועד? 

"חוק הכותל בא לחוקק פעם אחת ולתמיד את כל התקנות שהיו, אך לא נקבעו בחוק. לוואקום הזה נכנסו גורמים, שבמשך השנים ראינו כיצד הם מבצעים פרצות חוזרות ונשנות בקדושת הכותל. כמו ארגוני תפילות שלא היינו רגילים להם עד היום לפי המסורת הוותיקה של היהדות.

"לכן הגשנו את החוק, כדי להראות שהמקום הזה חשוב ויקר לנו. גם יהודים שאינם שומרים תורה ומצוות תומכים בחוק הזה, הם רוצים לדעת שם מגיעים לחגוג בר מצווה במקום קדוש לעם היהודי".

• אומנם אתה די חדש במשכן הזה, אבל מה הסיכוי שאתה נותן לחוק הזה לעבור?

"החוק הזה יעבור, בגלל שכל מפלגה שחברה בקואליציה מבינה שהיא צריכה ליישר קו עם חברים אחרים בקואליציה בדברים חשובים להם. גם ש"ס תמכה בחוקים שלא לרוחה, אבל מה לעשות היא הבינה שהיא צריכה להתגמש בשביל הקואליציה".

• אתם הולכים עד הסוף עם החוק הזה?

החוק הזה בעזרת השם יעבור במתכונתו הנוכחית, כי אנחנו מבינים שזה חוק יהודי, חוק שחשוב לעם ישראל.

• ביום שישי פורסם כי עיריית ירושלים קרובה לחתום על הסכם גג לפיו ייבנו בעיר 15 אלף יחידות דיור, כולן בקרקעות סמוכות לשכונות החילוניות, מבלי בנייה לחרדים. כחבר ועדת תכנון ובנייה לשעבר, מה אתה אומר על זה?

"זה הסכם גג שנרקם בימים האחרונים בין עיריית ירושלים למשרדי ממשלה שונים. אני אומר שזה שערורייה לשמה. אי אפשר להדיר את הציבור החרדי בעיר ירושלים. אני מקווה שיש כאן שגגה. אני קורא לראש העיר ולמהנדס העיר, 'דין צפון העיר כדרומה'. אני מקווה שמקבלי ההחלטות יתעשתו וכי יש לחלק את העוגה בין כל תושבי העיר".

• מה אתה מצפה מהחרדים בעירייה לעשות בנידון?

"קודם כל מגיע ציון לשבח לסיעת ש"ס בעיריית ירושלים, הרב צביקה כהן וחברי פיני שלקח את העניין ברצינות יחד עם בצלאל ומשעלי. יו"ר סיעת ש"ס בעיר אמר כי אם לא תהיה בנייה לחרדים בעיר, גם לא תהייה בנייה לחילונים. אני מכיר את הנחישות ואני מאמין שיצליחו. אני מצפה מהנציגים החרדים בעיר לפעול בעניין, אבל לא רק בעיר, אלא גם אנחנו כאן בכנסת".

השארת תגובה