נתניהו: "צריך להיות מסוגלים לשלוט כמו טראמפ"

במהלך ישיבת הממשלה התלוננו שרים רבים על כך שהם לא מתקשים לפטר פקידים בכירים ולמנות אנשי אמונים לתפקידים במשרדים עליהם הם אמונים. נתניהו תמך בדברי השרים ואמר כי שיטת המינויים צריכה להיות כמו אצל טראמפ – משרת אמון ללא מכרז

בנימין נתניהו (חיים צח לע"מ)
בנימין נתניהו (חיים צח לע"מ)

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר היום (ראשון) בישיבת הממשלה כי יש לאפשר לראש הממשלה ולשרים לבצע יותר מינויים פוליטיים במשרדי הממשלה, כמו השיטה הנהוגה בארצות הברית.

"אצל טראמפ יש 4,000 מינויים שהם משרות אמון", אמר נתניהו בישיבה. "אצלנו צריכים להיות כמה מאות מינויים שלא צריך עבורם מכרז. מה שבטוח זה שאצל טראמפ, הפקידים ימלאו את המדיניות שלו. גם אצלנו אנחנו צריכים להיות מסוגלים לשלוט".

הדברים נאמרו במהלך דיון סביב מינוי משנים ליועץ המשפטי לממשלה. במהלך הדיון התפתח ויכוח בין השרים אם המינוי אמור להיות של שש שנים או שמונה שנים. בהמשך הדיון התפתח ועסק בפקידות המקצועית במשרדים השונים, פקידות שעל פי השרים הממונים, לא תמיד מבצעת את מדיניות הממשלה.

השרים גלעד ארדן, יובל שטייניץ ואריה דרעי טענו כי הם מתקשים לפטר פקדים בכירים במשרדים עליהם הם אמונים, זאת בשל הצורך להקים ועדות איתור למינויים. גם ראש הממשלה עצמו הלין על כך ואמר כי רק בפקידות המקצועית הנמוכה יש לשמור על יציבות עם השתנות השלטון, אך בדרג הגבוה יש לאפשר לשרים לבצע מינויים ללא מכרז.

"לא נותנים לנהל את המדינה", אמר נתניהו. "עובדה שלא ממנים רמטכ"ל על ידי ועדת איתור ולא ממנים מפכ"ל משטרה בוועדת איתור. במשטרה ובצבא זה עובד נכון".

בסיום הישיבה הודיע ראש הממשלה כי תוקם ועדה בראשות שר התיירות יריב לוין ושרת המשפטים איילת שקד. הוועדה, בה יהיו חברים גם השרים אריה דרעי ויואב גלנט, תציג לממשלה הצעה לשינוי ועדות האיתור למינויים בכירים במשרדי הממשלה.

 

 

השארת תגובה