סגול או מוזהב: נתניהו מתייחס לעיצוב השיער

השבוע: עוד ח"כ הסיר את חתימתו מחוק ההסדרה של ש"ס, ראש הממשלה מתייחס לראשונה לצבע בשערו, חברי הכנסת עוקבים בדאגה אחרי התחקיר ששודר אודתם וחבר כנסת מיהדות התורה נחשף כרפובליקני • ארי קלמן עם ההתרחשויות הקטנות ממסדרונות הכנסת

ארי קלמן - קריאות ביניים
ארי קלמן - קריאות ביניים

קריאות ביניים: החזאים חוזים סערה בקרוב ויתכן אף שלג בירושלים, אך במשכן הכנסת חם מתמיד. השבוע החל בחוק הסדרה אחד והסתיים בחוק הסדרה בנוסח אחר, ללא סעיף 7 בנוגע לעמונה.  לבינתיים, בש"ס שקינאו בחוק ההסדרה של בנט, יוזמו חוק הסדרה משלהם, רק שבמקום עמונה הכותל המערבי. אך כמו במקרה עמונה, החוק מוגש הרבה אחרי שבג"ץ החל לדון בעניין, ולא מסתבר שכחלון, שהפיל את חוק ההסדרה המקורי בשל הסעיף הפוגע בבית משפט, יאפשר להצעת החוק לעובר. כמו כן, ישראל ביתנו צפויה להתנגד, אחרי שבהסכמים הקואליציוניים היא סיכמה שכל חוק בנוגע לדת ומדינה יעבור וועדה משותפת של מפלגות הקואליציה.

לבינתיים, עוד טרם שהחוק עלה לוועדת שרים, חברי כנסת שחתמו על החוק החלו להסיר את חתמותיהם. בשבוע שעבר פרסמנו כי חבר הכנסת מיקי לוי (יש עתיד) הסיר את חתימתו, וכעת אנו מפרסמים לראשונה, כי גם חבר כנסת מהקואליציה הסיר השבוע האחרון את חתימתו. מדובר ביושב ראש ועדת הקליטה, חבר הכנסת אברהם נגוסה, שלגורמים בש"ס אמר, כי הוא מחובר מאוד ליהדות התפוצות ולכן לא יכול לתמוך בכזה חוק. אך ל'כל הזמן' אמר, כי הוא מעדיף לקרוא את החוק לפני שהוא תומך. שילמד מח"כ יעקב אשר, שרק השבוע סיפר לנו כי הוא מקפיד שלא לחתום על חוקים שמוגשים לו לחתימה במסדרונות הכנסת, אלא רק אחרי שמתעמק בדברים.

ואם עסקנו בח"כ מליכוד, לא היה שייך לפספס השבוע את יום ההולדת של חבר הכנסת יואב קיש מהסיעה, שכן ראש הממשלה עצמו התייחס לכך בישיבת הסיעה. "מזל טוב", אמר נתניהו לקיש המופתע, שתהה על האיחול. נתניהו השיב, "על יום ההולדת ה-48". קיש השיב בצחוק, "אני רק נהיה מבוגר, אך אני נראה צעיר". נתניהו התלוצץ ואמר, "זו קביעה שלך". חבר הכנסת הודה ואמר, "אכן. מאז שנכנסתי לכנסת שערותי הלבינו והעליתי מספר קילוגרמים". נתניהו השיב בצחוק, תוך שהוא מצביע על שערו, "לא חשוב איזה צבע, ואני אומר את זה בזהירות, העיקר שיהיה משהו". חבר הכנסת אמיר אוחנה לא אהב את הבדיחה, "אני  מוחה בעבור אלה שאין להם שיער", אמר הביטחוניסט הצעיר של הליכוד, תוך שהוא מצביע על פדחתו הקירחת.

אחרי ישיבת הסיעה הוזמן קיש לישיבת וועדה מיוחדת בוועדת הכנסת שבראשותו, אלא שהופתע לראות כי הוכנה לו מסיבת הפתעה. חבר הכנסת מנחם אליעזר מוזס, נצפה בורח מהחדר, יתכן בשל שירת נשים.

אבל לא רק בליכוד עורכים מסיבות, אלא גם ב'דגל התורה'. מדובר במסיבה לעוזרו המסור של חבר הכנסת יעקב אשר, שמחה ברנשטיין, לרגל שמחת אירוסיו. חברי הכנסת של דגל התורה, יחד עם הצוות המורחב של פעילי 'דגל' במשכן (אין לכם מושג עד כמה הם רבים) הגיעו לפרגן ולאחל מזל טוב.

ומהשמחות לעניינים העומדים ברומו של עולם. לא, אנחנו לא מתכוונים לחוק העדפה מתקנת, אלא לחניות הכנסת. כן, מתברר שבמשכן מסתובבים כמה חונים גרועים, שניצלו את ההגעה לחניון הכנסת בשעות הבוקר המוקדמות והיו משתלטים על שתי חנויות. העיתונאי הפוליטי של ערוץ 10, עקיבא נוביק, לקח לידיו את העניין ברצינות והחל לעשות שיימיניג לחונים בקבוצת 'רוטרניק כנסת ישראל'. בעקבות התמונות המפלילות, נכנסה לשכת יו"ר הכנסת לפעולה וכלל הרכבים שתועדו קיבלו דו"ח אזהרה על החנייה.

ומעניינים העומדים ברומו של עולם לעניינים העומדים על ראשו של ראש ממשלה. השבוע נערך בירושלים כנס היסוד להתאחדות הרבנים הספרדית העולמית. הכנס נפתח ביום שלישי בבית הנשיא. בזה אחר זה נכנסו מאה רבנים והמתינו, כרגיל, שעה וחצי עד לבוא הנשיא, שיצא אליהם ל-10 דקות, בירך את הרבנים שמע את דברי השר וחזר אל משכנו.

משם יצאו הרבנים אל משכן הכנסת לשמוע את ברכת ראש הממשלה, אלא שבמקום שהם אלה שימתינו לראש הממשלה, שמתברר כמאחר כרוני ועיצבן רק בתחילת השבוע את דרעי על איחורו לשיבת ראשי מפלגות הקואליציה, הרבנים הגיעו באיחור קל למשכן ונתניהו נאלץ להמתין מספר דקות.

כשנתניהו עלה לדבר הוא הכניס את היד לכיס לשלוף את הכיפה המוכנה מראש, אלא שהתברר שהכיפה נשכחה. במהירות נמצאה כיפה לבנה, אך נתניהו התעקש על כיפה שחורה, שכן הוא אינו מאלה שלובש כיפת כותל לאירועים דתיים. במהירות נמצא מתנדב שיחליף שחורים בלבנים, היה זה מזכיר סיעת ש"ס, אשר מדינה.

תקרית קטנה נרשמה בשולי האירוע, כאשר 'קריאות ביניים' תיעד את האירוע לטובת קוראיו, שכן איך יעבירו את השבת אם הם לא ייחשפו לסאגה. אלא שבעקבות התיעוד חטפנו מקלחת צוננת מאחת החברות בפמליית ראש הממשלה. לרועה מזלה, ישי כהן, הפוליטי של 'כיכר השבת', שמע את חילופי הדברים תיעד את האירוע והפיץ את התמונות הלאה.

ראש הממשלה שהגיע נינוח לכנס, החל לשאול את החברים מאיזה מדינה הם מגיעים. שר הפנים הרים את ידו והשיב כי הגיע ממרוקו. נתניהו, שלו יש שורשים ספרדים, חייך והשיב "אני ספרדי גאה". בהמשך, אמרו הרבנים את מדינותיהם, ובין המדינות הרבות היה גם רב ספרדי מרוסיה. נתניהו הופתע ושאל האם יש גם מהודו ומסין, ושנענה בשלילה, פנה לדרעי ואמר לו, "אריה, יש לך חור גדול להשלים".

אבל לא רק בש"ס יש נציגים מחו"ל, מתברר שגם ביהדות התורה. ביום שני השבוע אירח סגן השר איוב קרא קבוצת חברי איפא"ק בכנסת. במהלך הסיור ביקשו החברים להצטלם עם חברי הכנסת, בין המבוקשים היה סגן שר החינוך מאיר פרוש. אלא שפרוש שאלה, "מאיפה אתם", וכשאל השיבו "מניו יורק", השיב פרוש, "אה, ניו יורק, אז אתם דמוקרטים, אני רפובליקני" ורץ אל תוך המליאה, מבלי להצטלם איתם, כאילו היה חבר כנסת מהשורה שממהר להצבעה חשובה.

חבר כנסת אחר שכל הזמן נצפה רץ במשכן, אך לא כדי להתחמק מתיירים אמריקאים, הוא חבר הכנסת יגאל גואטה מש"ס, שסדר יומו עמוס עד לעיפה. השבוע נודע לנו כי גואטה מנצל כמה דקות מיומו העמוס לטובת שיעור תורני עם הצוות המסור שלו. קבלו הצצה קטנה לשיעור היומי.

ונשאר בענייני דברי תורה בכנסת. סגן שר הביטחון נאם השבוע במליאת הכנסת ובא לרדת מהדוכן. יו"ר הקואליציה ניגש אליו ואמר לו "לא לרדת, לא לרדת", היות ולקואליציה לא היה רוב במליאה וביטן חיכה לחברים שיבואו ויהפכו את הרוב במליאה לטובתו. "תגיד משהו על פרשת השבוע", ביקש ביטן מסגן השר, שהשיב, "לא אגיד משהו על פרשת השבוע, אלא על פרשת היום" והפליג וסיפר על אנדרטת הלוחמים ב'נתיב האבות'.

ובמחנה הציוני עובדים חזק על 'המטה החרדי', לצורך העניין גויס מנדי שקד, עוזרו הפרלמנטרי של יוסי יונה. שקד נצפה השבוע עם מספר חסידי גור, תוך שהוא חובש את מגבעת של אחד החבר'ה.

נשאר בחסידי גור. השבוע תפסנו בשולי מזנון הכנסת את חבר הכנסת אחמד טיבי יושב ואוכל את הטוסט היומי. בשולחן לידו ישב העוזר המסור של ליצמן מוטי בבצ'יק. טיבי פנה לעוזר ואמר בתרעומת: "כשאני אהיה בשלטון והעוזר שלי יהיה שר הבריאות ומפלגת החמאס תגיש חוק נגד אמירת סליחות בשעות הלילה, השר שלי לא יסיר את הערר שהגיש".

"אל תגבילו אותנו". לא, לא מדובר בקמפיין למנוע את ההגבלה על קול המואזין, אלא בקמפיין למען נגישות הנכים בישראל השבוע תפסנו את חבר הכנסת מיכאל מלכיאלי  מזדהה עם הקמפיין.

 

לוח טיסות: השבוע הלוח היה דליל במיוחד, זאת לאור העבודה שהכנסת העבירה את חוק ההסדרה, חברי כנסת שהיו בחו"ל נקראו לקצר את ביקורם ויו"ר הקואליציה לא אפשר טיסות לנציגים. עם זאת, בשבוע הקרוב צפוי חבר הכנסת יואב בן צור לטוס לארצות הברית בשל שמחה משפחתיות.

ובענייני טיסות, אמש שודר תחקיר בערוץ 2 של כתבת הכנסת דפנה ליאל על טיסות הח"כים לחו"ל. ליאל שלחה לח״כים הזמנה לכנס פיקטיבי באוסטרליה להצלת חיות הכיס, שכידוע אינם חיות בארץ. למרבה ההפתעה, או שלא, לא מעט ח"כים הסכימו לטוס לאוסטרליה הרחוקה על חשבון זמן עבודתם בשביל להגן על אוכלוסיית החיות. חברי הכנסת כנראה מאוד אהבו את התחקיר, והם וניצפו במזנון הכנסת צופים יחד בתכנית. נציין, שלא אנחנו צילמנו את התמונה, שכן אסור לצלם במזנון. מדובר באחד/ת ממאה עשרים הנבחרים שקורא/ת באדיקות את הטור השבועי שלנו.

 

לתגובות סיפורים ותמונות Aronkalman@gmail.com

השארת תגובה