דו"ח משרד הבריאות: בפריפריה מתים יותר

דו"ח פערי מצב של משרד הבריאות המתפרסם היום מעלה כי מתקיים אי-שוויון קיצוני בין הפריפריה למרכז, הבא לידי ביטוי במחסור בכוח אדם ובירידה בכמות מיטות האשפוז. שר הבריאות: "אנו פועלים לצמצם את הפערים"

צילום- בית החולים זיו
צילום- בית החולים זיו

דו"ח חמור: משרד הבריאות מפרסם הבוקר (חמישי) את נתוני הפערים במערכת הבריאות, זאת לקראת כנס "מערכת הבריאות מתמודדת עם אי השוויון". מהנתונים שהתפרסמו, עולה תמונת מצב קשה בהבדלים שבמצב שירותי הבריאות בין הפריפריה למרכז.

על פי הדו"ח בשנת 2015 תוחלת החיים הממוצעת בישראל עמדה על 80.1 בקרב גברים, ירידה של 0.2 לעומת 2014, ו-84.1 בקרב נשים, ללא שינוי מהשנה שעברה. הן אצל הגברים והן אצל הנשים תוחלת החיים גבוהה מהממוצע.  שיעורי תמותה כללית ל-1,000 תושבים בשנת 2014, עמדו על 5.7 בקרב גברים, ו-4.2 בקרב נשים.

בחלוקה לפי קבוצת אוכלוסייה, נמצא כי השנה שיעור התמותה המתוקנן בקרב גברים יהודים בכל הגילאים עמד על 5.5 לאלף איש ובקרב נשים יהודיות על 4.0. בקרב האוכלוסייה הערבית שיעור התמותה הסתכם ב-7.5 בקרב גברים ו-5.3 בקרב נשים. בפילוח על פי אזורים, נמצא כי שיעורי התמותה הגבוהים ביותר נרשמו באיזור באר שבע ויזרעאל, והנמוכים בנפת פתח תקווה ובאזור יהודה ושומרון.

שיפור מעודד נרשם בשיעור התמותה בקרב תינוקות, מ-2.7 תינוקות יהודים שמתים בשנה מתוך אלף שנולדים ו-6.7 תינוקות ערבים בשנים 2011-2009, לשיעור של 2.2 ו-6.2 בהתאמה בשנים 2015-2013. הירידה קיימת בכל המחוזות למעט מחוז ירושלים, שם מתמותת 3 תינוקות לאלף לידות בשנים 2012-2014 עלה השיעור ל-3.2 בשנים 2013-2015.

נתון מעניין נוסף הוא הפער בסיבות המובילות לתמותה בין האוכלוסייה היהודית לבני שאר הדתות. בעוד שבקרב האוכלוסייה היהודית הסיבה המובילה לתמותה היא סיבוך במהלך הלידה, בקרב בני שאר הדתות גורם התמותה המרכזי הוא מומים מולדים, ולא פחות מ-40% מהתינוקות מתים מסיבה זו.

עוד עולה מהנתונים כי ישראל ממוקמת נמוך מהמוצע במדינות ה-OECD, המדינות המפותחות, ביחס לשיעור הרופאים לנפש. בשנת 2014 עמד שיעור הרופאים בישראל על 3.1 רופאים לאלף בני אדם, לעומת הממוצע 3.4. שיעור הרופאים במחוז תל אביב עמד על 5.1, פי שנים ממחוז צפון, שם נרשמו 2.3 רופאים על כל אלף תושבים.

בנוסף, בשנים 2000 עד 2015 נרשמה ירידה בשיעור הרופאים במחוזות מרכז וחיפה, עם 3.7 ו-4.2 בהתאמה בשנת 2000 לעומת 3.4 ו-3.3 אשתקד. לעומת זאת, בירושלים ובדרום נרשם חיזוק כשבתחילת המילניום נרשמה 2.8 ו-2.4 רופאים על כל אלף תושבים ואילו אשתקד ירושלים עמדה על 3.8 ומחוז דרום על 3.1.

הסיבות לירידה, חוסר התאמה בין כמות כוח האדם הרפואי לבין הקצב הגובר של גידול האוכלוסייה. בנוסף, התקיימה בשנים האחרונות, פרישה לגמלאות של קבוצה גדולה של רופאים, שהגיעו לישראל מברית המועצות לשעבר בשנות התשעים. על פי הערכות, ההחרפה המשמעותית צפויה בפריפריה בכלל וברפואת הקהילה בפרט.

גם שיעור האחיות בישראל – 4.9 ל-1,000 איש – הוא נמוך בהשוואה ליחס המדינות המפותחות, כשרק יוון ומקסיקו ניצבים אחרי ישראל. עם זאת,  נרשמה עליה במחוזות הצפון וחיפה לעומת שיעורי האחיות לפני 5 שנים, אך מנגד נרשמה ירידה במחוזות ירושלים (4.9 ב-2010 ל-3.1) והמרכז (מ-5.1 ל-4.7), מה שעשוי להעיד על מחסור מחמיר של אחיות באזורים אלה, בפרט באזור ירושלים.

במחוז דרום נרשמה עליה בשיעור האחיות, מ3.2 ל-3.3, אך עדיין המחוז כול ממוקם במקום הנמוך ביותר ביחס לכלל האזורים. במקצועות העזר הרפואיים כמו פיזיותרפיה, אופטומטריה וריפוי בעיסוק חלה עלייה משמעותית בשיעורי ההעסקה בחמש השנים האחרונות. עם זאת, הפערים בין הפריפריה למרכז נשארו יציבים.

בשיעור מיטות האשפוז ישראל ניצבת במקומות הנמוכים מבין המדינות המפותחות ונמוך ביחס לממוצע. בסוף השנה שעברה היו בישראל 15,48. השיעור של מיטות ל-1,000 נפש, עמד על 1.8 באותה השנה.

בשנת 2015 נרשמה ירידה דרמטית בכמות המיטות לילדים עד גיל 14 בכל בתי החולים בישראל. במחוז הדרום שיעור מיטות האשפוז עומד על 0.7 מיטות לאלף ילדים, לעומת 1.3 במחוז תל אביב.

גם במחלקות הפנימיות עולים פערים חדים בין המרכז לצפון. בעוד שבצפון קיימות 1.8 מיטות אשפוז פנימית לאלף נפשות, בתל אביב עומד המספר על 2.7. בחיפה, כמות המיטות זהה לזו שבתל אביב. כמו כן, נרשמה ירידה בכמות המיטות בחדרי הטיפול הנמרץ וגם בתחתית הרשימה הזו נמצאים מחוזות הדרום והצפון.

שר הבריאות יעקב ליצמן הגיב לממצאי הדו"ח: "אי שוויון במערכת הבריאות הוא אחת התופעות המדאיגות בחברה הישראלית. התחום הוגדר על ידי עוד בקדנציה הראשונה שלי כשר בשנת 2010 כיעד עליון של המשרד. מאז המשרד מחויב לנושא ושם אותו בראש סדר העדיפויות המקצועי ופועל במגוון של כלים לצמצם אותו".

לדבריו,  למרות העשייה הענפה הפערים עדיין קיימים ואתגרי העוני והזדקנות האוכלוסייה הם אתגרים משמעותיים. "אנחנו נמשיך ללא לאות ליצירת מערכת בריאות יעילה, שוויונית ואיכותית יותר עבור כל החברה הישראלית כולה".

מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, הוסיף כי "הבעיה נמצאת למול עינינו ואסור לנו לרגע להתחבא ולחשוב שזה ייעלם. הפערים במערכת הבריאות והזדקנות האוכלוסייה עלולים להתגבר ועלינו מוטלת החובה להוביל את הפתרון ולרתום את כולם לסייע: ממשלה, ארגוני מגזר שלישי יחד עם המערכת הרפואית כולה".

 

השארת תגובה