בית שמש: הכלבים משוטטים והעירייה עוברת

זה כבר הפך לתופעה בלתי נסבלת: להקות כלבי בר פושטות על העיר עם חשיכה, ומטילות את חתתן על התושבים • מה גורם לתופעה? אילו שכונות נמצאות במוקד? האם מלבד הפחד ישנה גם סכנה? כמה תלונות הגיעו בשנה האחרונה? וכמה זמן לוקח למנות ווטרינר עירוני? • סיור בבירת הכלבים

עיריית בית שמש
עיריית בית שמש

נדמה שאין מי שגר בבית שמש ולא נתקל יותר מפעם בכלב בר אימתני המשוטט להנאתו ברחובות, אלא שבתקופה האחרונה הולכת התופעה ומחמירה, והעירייה, שאמורה לספק לתושבים את הביטחון הבסיסי, לא מצליחה להתמודד עם התופעה. לא מצליחה? – אם להיות מדויקים, גם לא בדיוק מנסה, באשר משרת הווטרינר העירוני נמצאת לא מאוישת מזה חודשים ארוכים.

"האנשים כאן מפוחדים", מספר ל'כל הזמן' תושב הרמה. "להקות הכלבים הולכים ומתרבים, מדובר בכלבי בר ענקיים, שממש לא נעים להיתקל בהם באמצע הרחוב. מלבד הפחד, צריך לזכור שאלו כלבים לא מחוסנים שלוקים במחלות שונות ומהווים מפגע מסוכן עם פוטנציאל לאסון".

בסיור שערכנו השבוע ברחבי העיר, מסתבר כי התופעה גדולה בהרבה מהתיאורים, ובאזורים שונים הכלבים משבשים לחלוטין את שגרת החיים. קחו למשל את אזור התעשייה. החל משעות ערב מוקדמות, פושטים הכלבים על הרחובות, החצרות, הפחים והחניות, עד שעובדים שאינם בעלי רכבים מפחדים לגשת לתחנות האוטובוס. "אנחנו מחכות שייצא מהמפעל מישהו עם רכב ויוציא אותנו מהמקום", מספרת עדי, עובדת משמרת ערב באחד העסקים באזור, "זה הפך לדבר חסר היתכנות ללכת את הכמה רחובות עד לתחנות".

אין אזור אחד בעיר ש"מופלה" לרעה על ידי הכלבים, שידם בכל מקום, אך ללא ספק מי שסובל יותר מכל מהתופעה אלו תושבי השכונות החדשות, ביניהם רמה ג'. באופן טבעי, ככל שהבנייה החדשה "נכנסת" לשטחים ההרריים, מכון שבטם של כלבי הבר, כך גוברת נוכחותם בשטחים המאוכלסים. "אני מתקשה למצוא אנשים שיסכימו לעשות אתי הליכה בשעות הערב", אומר דוד, תושב הרמה, "הרבה מידידיי שנהגו לצאת מדי ערב להליכת ספורט הפסיקו עם זה, בגלל הכלבים".

חשוב לציין כי בניגוד לבני מינם, כלבי הבר כמעט ולא תוקפניים, ולמעשה הם מפוחדים מבני אדם, וכל ניסיון קל לגרש אותם מהסביבה – יענה בקלות בהרמת רגליים ובריחה מצדם. במשך רוב שעות היום נוכחותם פחות מורגשת, ועם רדת החשיכה הם יוצאים ממקומות מסתוריהם ופושטים על השכונות. גם משכימי קום לתפילת קונם ולעבודת יומם נתקלים בעדרי הכלבים שתרים אחר דברי מאכל ומסתערים על פחי הזבל.

"הבת שלי נתקלה לאחרונה בכלב", מספר רפי צסטר, "ומרוב בהלה היא נפלה ונחבלה. אצלה זה נגמר במכות יבשות, אבל זה עלול להסתיים אחרת. מדובר בתופעה מעיקה שמדירה שינה מעיני התושבים ומשבשת את שגרת היום". לצסטר ברור כי טיפול נכון בבעיה יכול להניב תוצאות, אך יש כתובת אחת אליה הוא מפנה אצבע מאשימה. "אני אומר לך חד משמעית: עיריית בית שמש לא עושה דבר. לא אכפת להם מהתושבים כאן, הם לא נוקפים אצבע".

מבדיקת 'כל הזמן' עולה כי מתחילת השנה האזרחית הנוכחית, נרשמו במוקד העירוני לא פחות מ- 938 פניות מתושבים שהתלוננו על כלבי הבר. בפילוח לפי אזורים ניתן למצוא את העיר הוותיקה ואזור התעשייה הצפוני מככבים עם 234 פניות, ולאחריהם רמה א' עם 222 פניות. משכונה רמה ג' החדשה הגיעו 112 פניות בפרק זמן קצר יחסית, דבר שעשוי ללמד על תופעה שהולכת וצוברת תאוצה.

"אנחנו מבינים שהעיר עומדת בפני התקפה", מודה בכנות מנהל המוקד העירוני המשולב משה כהן. "אני יודע שנתפסו מערות של כלבים מסביב לבנייה החדשה. אנחנו צריכים לטפל ועושים הכל כדי להכניס וטרינר חדש, בתקווה שהוא יצליח לעצור ולמגר את התופעה". לדברי מנהל המוקד העירוני, בתקופה בה הייתה וטרינרית עירונית, הורגש שינוי דרמטי לטובה: "הייתה ירידה בפניות, היא הצליחה למגר חלק נכבד מהתופעה, העבודה נעשתה בשעות-לא שעות, והיו תוצאות מצוינות בשטח". אגב, סוגיית המכרז לווטרינר עירוני חוזרת ועולה בשיחות עם תושבים, שמתקשים להבין את פשר ההתמהמהות במינוי הנחוץ שעשוי להיות המענה ההולם לבעיותיהם.

גם חבר מועצת העיר ישראל סילברסטין ער למצוקה, ומנסה דווקא להתמקד בזווית אופטימית: "בימים אלו מסתיים המכרז עבור תפקיד ווטרינר עירוני. בזמן הקרוב יישבו ועדה שתבחר את הווטרינר לעיר בית שמש. אם כניסתו/ה יצטרך לתת את הדעת ולהציג תכנית עבודה עבור פתרון הבעיה. עד לכניסתו פועלים בעירייה כדי ללכוד את הכלבים אשר מטילים את חתתם על תושבי העיר".

סילברסטין – שהנושא אינו נמצא תחת אחריותו והוא מנסה לרתום את הגורמים הרלוונטיים לפתרון המצוקה – שוחח בנושא עם מנכ"ל העיריה ופועל להכנת תכנית עבודה והסברה בנושא מניעת מקורות המזון של כלבי הבר, פחים מכוסים, מודעות בנוגע להכנסת הזבל לתוך המתקנים ולא על ידם, סגירת דלתות ביתני הזבל ועוד. לדבריו, בשכונות בהן נעשה שיפור בעניין אי השארת זבל במקומות גלויים חלה ירידה בבעיית הכלבים. "בכל מקרה ולמרות שהנושא נסחב (ולא תחת אחריותי), אמשיך להעלות את הנושא בפני ראש העיר והנהלת העיר וכפי שעשיתי בשנה האחרונה. כניסתו בקרוב של ווטרינר במשרה מלאה לעירנו זה פועל יוצא מהפעילות שעשיתי בנושא. נמשיך לנדנד ולא להרפות מהנושא שהוא בגדר פיקוח נפש".

ובינתיים, עד שמכרזים יערכו, תכניות ישורטטו ופעולות יתגבשו, מתמודדים תושבי העיר עם בעל חיים בלתי רצוי שהפך לאורח קבוע שלעתים הופך את חייהם לסיוט. "עד שהווטרינר ייבחר, ייתן את הדעת ויציג תכנית עבודה – כבר ג' 2 תהיה מוכנה. או אז יצטרכו תושבי ג' 2 לנהל מאבק על הכלבים. לאחר מכן יוציאו מכרז לאיתור וטרינר. הווטרינר שייבחר יצטרך לתת את הדעת ולהציג תכנית עבודה עבור פתרון הבעיה. ואתא כלבא, חד גדיא… וחוזר חלילה", כותב בציניות מרירה אחד התושבים.

מעיריית בית שמש נמסר בתגובה: "העירייה משקיעה מאמצים מרובים לפתרון בעיית שוטטות הכלבים. כמובן שמשרת הוטרינר העירוני מאוישת ובנוסף פועלים בשירות העירייה שני לוכדי כלבים, אשר מצליחים ללכוד מספר רב של כלבים משוטטים. כמו כן, בתקופה הקרובה יקלט וטרינר עירוני חדש שיעבוד בהיקף כפול".

"יצוין כי אנשי המקצוע העוסקים בלכידת הכלבים פועלים במגבלות החוקים והנהלים אשר הוחמרו מאוד ומגבילים מאוד את אפשרויות לכידת הכלבים המשוטטים בעיקר בשעות הלילה. בהזדמנות זו נבקש את שיתוף הפעולה של התושבים בהנחת שקיות האשפה בתוך המכולות המיועדות לכך ולא להניחן על הרצפה, דבר המושך כלבים".

השארת תגובה