מרגי: "בניגוד ליהדות אירופה סיפור יהדות המזרח נעלם"

מרכז דהאן למורשת יהדות ספרד ערך כנס לציון יום היציאה והגירוש של היהודים מארצות ערב בהשתתפות השרה גמליאל ויו"ר ועד חינוך חה"כ מרגי • ד"ר שמעון אוחיון: "בנט, המתחיל במצווה אומרים לו גמור"

חכ יעקב מרגי צילום הכנסת
חכ יעקב מרגי צילום הכנסת

מרכז דהאן למורשת יהדות המזרח שבאוניברסיטת בר אילן ערך אמש (שני) כנס לציון יום היציאה והגירוש של היהודים מארצות ערב. באירוע השתתפו השרה לשיוויון חברתי ח"כ גילה גמליאל, יושב ראש ועדת חינוך בכנסת, חבר הכנסת יעקב מרגי, מנהל מרכז דהאן ד"ר שמעון אוחיון, מנכ"ל האוניברסיטה מנחם גרינבלום, יושב ראש הפדרציה הספרדית בישראל חיים כהן, סגן מנהל יד בן צבי יואל מרציאנו, עשרות אישי ציבור, מרצים ומפקחים.

יו"ר ועדת החינוך בכנסת חה"כ יעקב מרגי דיבר על ההבדלים בין מורשת יהדות ארצות ערב למורשת יהדות אירופה. "בעוד הסיפור על יהודי אירופה בלתי נפרד מהקמת המדינה, סיפורנו אינו מוזכר. כדי להדביק פערים, נצטרך לספר את הסיפור המלא בחברה הישראלית – זה לא יבוא על חשבון שום סיפור אחר".

בתחילת הארוע שאל ד"ר אוחיון, הוגה החוק לציון יום הגירוש והעקירה של יהודי ארצות ערב, "כיצד ייתכן שקיים ארגון "זוכרות" לנושא הפליטים הפלסטינאים, אך בתוכנו לא השכלנו לעשות זאת לגבי הפליטים היהודים ממדינות ערב? מה שחוו יהודי ארצות ערב בארצות מוצאם זהו מסע אנטישמי".

על ועדת ביטון אמר: עם הקמת הועדה, משרד החינוך החל בנקיטת צעדים ועל כך יישר כח לשר החינוך, אך מה הטעם אם לא מממשים את ההמלצות. בתקציב הקרוב המלצות ועדת ביטון לא מתוקצבות אפילו באגורה אחת, מה עשינו בזה? בלי השקעת משאבים בתשתית חינוכית מחקרית בכל המוסדות להשכלה גבוהה לא נתקן את העוול ולא נסגור את הפער שנוצר. בנט, המתחיל במצווה אומרים לו גמור".

השרה לשיווין חברתי גילה גמליאל סיפרה על הפער הקיים במערכת החינוך: "אבי נולד בלוב, אמי בתימן, מעולם לא למדנו את סיפורם בספרים של מערכת החינוך שהיינו בבית הספר. כעת תיקון המצב זה שליחותנו. ישנו פרק שנשמט ולא מסופר. בנוסף, אנו פועלים להביא לאומדן הרכוש של יהודי ערב ואיראן שיהיה מוכר גם מבחינה בין לאומית כדי שנוכל בעתיד לדרוש את שוויו".

ד"ר אוחיון סיפר כי מעל 400 מילארד דולר הושארו בארצות ערב, כאשר בעיראק לדוגמה כ-130 אלף יהודים עזבו כשהם משאירים אחריהם כסף ורכוש רב: "אנחנו מדברים על הלאמת רכוש וגירוש מכוון. החוק שהגיתי לציון היום בא ליצור שינוי משמעותי כדי לציין כיאות את הטראומה והטרגדיה של גירוש היהודים מארצות ערב של כ-50% מאוכלוסיית הארץ".

בכנס ניתן היה להבחין בצעירים רבים. "אני מודה לרשת אורט, לרשת אמית, לחמד, למכינות הקדם צבאיות, לבנות השירות הלאומי, בית הספר לשגרירים וכל המאות הרבות של הצעירים שבאו לכנס, מה שאנו רואים מול עיננו זהו חיבור בין דורי", אמר אוחיון.

אריאל סוויסה מנתיבות הלומד בישיבת בני עקיבא בכפר מיימון סיפר על השלכות הכנס לדור הצעיר: "יכול להיות שגם סבא וסבתא שלי מגורשים. אף פעם לא שאלתי אותם. הכנס הזה זאת הזדמנות עבורנו הדור הצעיר לצמצם את הפער בידע במורשתנו".

השארת תגובה