אופטימיות בחיפה: "דעיכה משמעותית במוקדי האש"

אחרי למעלה מ-24 שעות של בעירה בחיפה בכבאות והצלה בעיר מביעים אופטימיות זהירה, "בתום לילה ארוך מאוד של מאמצים בלתי פוסקים, הבוקר יש רגיעה משמעותית ודעיכה משמעותית". תושבי שכונת דניה יכולים לשוב לביתם, אך לא יתר תושבי השכונות

צילום: דוברות כבאות והצלה
צילום: דוברות כבאות והצלה

אופטימיות זהירה בחיפה: בכבאות והצלה מחוז החוף אומרים הבוקר (שישי) כי יש רגיעה בשריפה שמשתוללת מאז אמש בחיפה. עם זאת, כ-60 אלף תושבים שפונו מבתיהם בחיפה טרם מורשים לשוב לבתיהם.

בהערכת מצב שערך הבוקר מפקד מחוז חוף במשטרה, ניצב עמוס יעקב, נאמר כי "כלל כוחות הביטחון ושירותי ההצלה עושים את מרב המאמצים על מנת לאפשר את חזרת התושבים לבתיהם בהקדם". במקביל, כוחות הכיבוי וההצלה שפורסים בעיר ממשיכים גם בשעה זו, למעלה מ-24 שעות מפרוץ השריפה, במאמצי כיבוי האש והלהבות בעיר.

דובר כבאות מחוז חוף אורי צ'יבוטרו אמר הבוקר כי אין עוד מוקדי בעירה. לדבריו, "בתום לילה ארוך מאוד של מאמצים בלתי פוסקים, הבוקר יש רגיעה משמעותית ודעיכה משמעותית".

צ'יבוטרו הבהיר כי "אנחנו לא מקלים ראש ולא משתמשים בכוונה במונח שליטה, שאומר שאין כל חשש להתפתחות. יש נקודות מעשנות, תא שטח גדול עם אלפי נקודות כאלה, שקשה לראות אותן, מגיע משב רוח כמו מופע הרוחות, מלבה מחדש את הבעירה ומצית מחדש את אותם מוקדים".

בהודעה מכבאות והצלה חיפה נמסר, כי "ברגעים אלו המצב רגוע, בשעות הקרובות יחלו לדלל כוחות עד לשעה 11:00 ישארו בשטח 35 צוותי כיבוי כולל ארבעה מהרשות הפלסטינית ומטוסי כיבוי כולל הטייסת מיוון. לוחמי האש יפעלו בשעות הקרובות בכל כוחם ומשאביהם על מנת לצמצם למינימום את סכנת התחדשות השריפה ומתוך מטרה לאפשר לתושבים לשוב לבתיהם לפני כניסת השבת. יודגש כי כל האמור כפוף לתנאי מזג האויר".

בתוך כך, תושבי שכונת דינה יכולים לחזור לביתם, אך לא תושבי יתר השכונות. בהודעה מטעם המשטרה נאמר: כי "בעקבות הרוחות החזקות החלו מספר מוקדי שריפות לבעור בשנית.  כל המוקדים מטופלים ע"י לוחמי האש הן מהקרקע והן מהאוויר. בשעות הקרובות יחלו שוטרים וחיילים לסרוק ולכבות באמצעות מטפים ומרססי גב אחר מוקדי אש שכובו ועלולים להתחדש בשכונות שפונו. כוחות המשטרה גלויים וסמויים פועלים וימשיכו לפעול למניעת ביזה ואיתור מציתים".

"אנו פונים בכל לשון של בקשה לתושבים לא לשוב לבתיהם עד קבלת אישור רשמי, להקשיב להנחיות ולהמנע מעימותים מיותרים. עיריית חיפה פועלת אף היא לאבטחת הבניינים שנפגעו ופונו וביחד עם חברת החשמל שתגברה את כוחותיה פועלות במשותף לחידוש החשמל במקומות אלו. תושבי שכונת דניה בלבד יכולים לשוב לבתיהם. בנוגע לחזרת התושבים לשכונות נוספות נעדכן בהמשך. אנו עושים ככל יכולתנו על מנת להחזיר את התושבים לבתיהם בצורה הבטוחה ביותר והמהירה ביותר על מנת למנוע פגיעה בחיי אדם".

במקביל, שר האוצר משה כחלון הנחה את רשות המסים להפעיל את מערך השמאים במצב חירום, על מנת שאלה יסייעו במהירות לתושבים שבתיהם נפגעו בשריפות.  "יפתח מוקד לכל התושבים שנפגעו שיוכלו לפנות ולומר מה הם צריכים, איפה הם גרים כדי שיישלח אליהם שמאי", הצהיר. לדבריו, מאות שמאים יגויסו להפעלת המוקד וראש אגף שוק ההון, הביטוח והחסכון במשרד האוצר, דורית סלינגר, הנחתה את חברות הביטוח להיערך בהתאם.

שר האוצר התייחס להערכות כי חלק מהשריפות נגרמו כתוצאה מהצתה על רקע לאומני: "המדינה תיקח אחריות על כל אירוע חבלני ולצערי מסתמן שזה הכיוון".

במקביל, שר האוצר הוציא הבוקר הודעה, כי "לאור הנתונים שהגיעו ממשטרת ישראל כי חלק ניכר מרכזי מההצתות מקורן באירועי פח"ע, החליטו משרד האוצר ורשות המסים להפעיל את מערך מס רכוש ולפעול במהירות האפשרית כדי לסייע לאזרחים שבתיהם נפגעו מההצתות. החל מיום ראשון יחלו שמאי מס רכוש להעריך את הנזקים בכל האירועים ויעמדו לטובת האזרחים בכלל מוקדי השריפות במטרה לתת סיוע מיידי. לצורך כך ייפתחו מספר מוקדים של מס רכוש באזורים שנפגעו. בנוסף, יופעל מרכז מידע טלפוני שיקלוט את הפניות ויספק מענה לשאלות. רשות המסים תודיע בהמשך על דרכי ההתקשרות עם המוקדים ועם מרכז השירות הטלפוני".

השארת תגובה