נתניהו: "נתחשבן עם המציתים; טרור לכל דבר"

ראש הממשלה הגיגע הערב לחפ"ק בחיפה והצהיר כי מדינת ישראל תתחשבן עם המציתים, "אני רוצה לומר באופן הברור ביותר: כל דליקה שנגרמת כתוצאה מהצתה או מהסתה להצתה – היא טרור לכל דבר ועניין. ואנחנו נתייחס לכך בהתאם"

נתניהו בחפ"ק (עמוס בן גרשום לע"מ)
נתניהו בחפ"ק (עמוס בן גרשום לע"מ)

ראש הממשלה בנימין נתניהו  הגיע הערב (חמישי) לחפ"ק בחיפה וקיים הערכת מצב יחד עם השר לביטחון פנים, שר האוצר, שר הפנים, שר הבינוי והשיכון, ראש עיריית חיפה, מפכ"ל המשטרה, נציבת שב"ס, נציב הכבאות, מפקד פיקוד העורף וגורמים נוספים.

"קיימנו עכשיו ישיבת עדכון והחלטות כדי לטפל בהמשך השריפה. השריפות לא רק בחיפה, אלא ברחבי הארץ. יש כאן מאמץ גדול מאוד של כל הכוחות שפועלים סביב השעון גם באזור הזה וגם באזורים אחרים ב-15 מוקדים כדי לכבות את האש, כדי להציל חיים. אני מבקש להצדיע ללוחמי האש, לטייסים גם מהארץ וגם מחו"ל, לשוטרים, לחיילים, למד"א, לרשויות ולאזרחים. האזרחים שלנו, שכרגיל בעתות כאלה מגלים רוח התנדבות יוצאת מן הכלל. אני מצדיע לכולכם", פתח נתניהו את דבריו..

"אני רוצה לומר באופן הברור ביותר: כל דליקה שנגרמת כתוצאה מהצתה או מהסתה להצתה – היא טרור לכל דבר ועניין. ואנחנו נתייחס לכך בהתאם. זאת ההנחיה שלי לכוחות הביטחון, גם למשטרה, גם לשב"כ, גם לצה"ל", הכריז.

ראש הממשלה הוסיף, "אנחנו נתחשבן עם כל מעשה הפקרות. כל מי שמנסה או ינסה לשרוף חלקים ממדינת ישראל – ייענש על כך בכל החומרה. בנוסף לכך, אנחנו פועלים כמובן במישור הזה של עצירת השריפות. כוחות הקרקע כאן עומדים ממש בחזית האש והם ראויים לכל שבח. המרכיב הקריטי הנוסף אלה מטוסי הכיבוי בשריפות יער, שריפות שטח, מטוסי הכיבוי לא רק בארץ, בכל מקום בעולם, הם המרכיב הקריטי שמסייע להשתלט על האש. בגלל זה הבאנו אז מטוסי כיבוי במהלך שריפת הכרמל, בגלל זה הקמנו אז את טייסת הכיבוי, מאז שריפת הכרמל, והטייסת הזאת עושה עבודה מצוינת. בלעדיה, להערכתי, האש הייתה מגיעה עמוק לתוך היישובים ואת זה מנענו עד עכשיו".

נתניהו הודה למדינות ששלחו סיוע, ואמר: "אני רוצה להגיד שמול איתני הטבע, מדינות משלבות ידיים. כך אנחנו נהגנו, אנחנו הצענו את טייסת הכיבוי שלנו לפני שבועות אחדים לקפריסין והיום דיברתי עם נשיא קפריסין, הוא שלח את מטוס הכיבוי שלו. לנו יש יכולת כיבוי גדולה יותר, יש לנו למעלה מתריסר מטוסים פעילים כרגע, ועם זאת, אנחנו זקוקים לעזרה נוספת וכך נוהגות המדינות, ולכן אני רוצה להודות למנהיגי רוסיה, יוון, איטליה, קפריסין, קרואטיה וטורקיה, שכבר נענו ושולחים מטוסים. עד חצות יהיו כאן עוד עשרה מטוסים, לרבות שני מטוסי ענק שהנשיא פוטין נאות מיד לבקשתי לשלוח אותם. הם יגיעו עד חצות הלילה ויתחילו לפעול כמובן ביום. צריך להבין שבלילה למטוסי הכיבוי אין יכולת פעולה. יש רק מטוס אחד שיש לו יכולת כזאת, לא תתפלאו, זה הסופר-טנקר. אני הנחיתי להביא אותו. זה ייקח לו יממה לעשות את הדרך מארה"ב. אנחנו שומרים אותו למצב קיצון, לא משתמשים בו לכל דבר, רק למצבי קיצון, אבל אני מעדיף שתהיה לנו יכולת עודפת מאשר יכולת חסרה".

"אנחנו לא יודעים כמה זמן הדבר הזה יימשך. צריך להבין שכרגע הצפי הוא למזג אוויר כזה עד יום שלישי, אבל כבר התנסינו בשריפת הכרמל, שהדבר נמשך הרבה יותר זמן, ולכן אנחנו נערכים בכושר מבצעי מתגלגל כולל מילוי מלאים שלנו. אני אטפל בזה במשך זמן ארוך יותר. אני רוצה לשבח את חבריי השרים שנרתמו מיד, לא היה צריך לרתום אותם, כל אחד בתחומו, כדי לטפל בבעיות של אזרחים שנפגעו, או שבתיהם נפגעו מהשריפה. הם עוזרים גם לתפקוד רציף של הרשויות שפועלות גם הן והדבר הזה כמובן גם יעשה בהמשך בשיקום. השיקום זו פעולה שנעשה ממשרד רה"מ, על ידי מנכ"ל משרד רה"מ, בתיאום עם כל משרדי הממשלה.

"אני מבקש מאזרח ישראל ובייחוד מאלה שגרים ליד חורש או יער – מבקש מכם לשמור על ערנות גבוהה ומעל לכל, להישמע לגמרי להוראות גופי החירום. המטרה הראשונה שלנו היא להציל חיים ועד היום עמדנו בזה, חשוב שגם בהמשך נעמוד בזה.
המדיניות שלנו ברורה – כיבוי ופינוי. בכל מקום שאפשר, מכבים את האש. בכל מקום שלא הצלחנו לכבות ונשקפת סכנה לחיי אדם, אנחנו מפנים את האנשים ושומרים על הרכוש. משטרת ישראל פועלת למנוע ביזה באופן אקטיבי כולל דיווח שקיבלנו רק לפני כמה דקות. אנחנו צריכים אורך נשימה, אנחנו צריכים אורך רוח, כי אנחנו לא יודעים כמה זמן תימשך הרוח הזאת, אבל זה יכול להימשך ימים רבים ואני מבקש מכולם להישמע להוראות והכי חשוב – לשמור על החיים".

נתניהו התייחס לפעולות שנעשו לטובת האזרחים שבתיהם נפגעו, "יש לנו כרגע פעולות שנעשות (עבור תושבים שפינו את הבתים), שמעתי גם משר הפנים וגם משר האוצר שמוכנים לממן שהיה בבתי ממלון, שהייה במתקנים, יש לנו תכנית הרבה יותר רצינית, אני לא חושב שהגענו לרגעים או למצבים שהם אחרים כמובן ואתם יודעים למה כוונתי, מצב של מתקפת טילים, אבל כרגע אנחנו משתמשים באמצעים הללו".

על ההצעה מהרש"פ, אמר:" קיבלנו אותה, אנחנו נבדוק האם אנחנו זקוקים לעזרה הזאת. אנחנו כמובן נשתמש בה, אני רוצה להבהיר שהבעיה העיקרית שלנו כרגע היא להבטיח את היכולת הרצופה של מטוסי הכיבוי ושל החומרים הנלווים אליהם וזה עיקר הפניה שלנו לגורמים חיצוניים. הם מציעים כבאיות ויכול להיות שנשתמש בהן. נקבל החלטה הערב. אני רוצה להדגיש מה שנאמר כאן לפני דקה. אנחנו עומדים בפני טרור מציתים. מול טרור מציתים, אנחנו עומדים גם בפני הצתה וגם בפני הסתה להצתה. מבחינתנו זה היינו הך ואנחנו נפעיל את כל כובד משקלו של החוק נגד האנשים שנוקטים כך. זה פשע לכל דבר, מבחינתנו זה גם טרור לכל דבר. אנשים יכולים להישרף, זה כבר קרה".

"אני אמרתי אתמול שהמקרים שאנחנו רואים כאן הם גם של הצתה בשגגה או ברשלנות וגם הצתה בזדון. יש אלה ואלה ואנחנו רואים לצערי גם תופעה ברשתות החברתיות של עידוד דווקא של הצתה בזדון ולכן אנחנו מתייחסים לזה בתקיפות רבה משום שיש לנו עוד ימים ארוכים לפנינו. אינני יודע כמה ועם הרוחות הללו שנישאות באוויר תרתי משמע, אפשר להצית הרבה מאוד חורש והרבה מאוד אזורים במדינת ישראל. אנחנו נתייחס לכך בחומרה רבה.

"מספר הבתים שנפגעו הוא עשרות, לא רבבות, לא אלפים ולא מאות ככל הנראה. אז קודם כל הם ישובו לבתיהם. עד אז נדאג כמובן לסייע להם, מי שרוצה ללכת לבית מלון, אכסניה כזו או אחרת אנחנו מכסים את זה. אנחנו צריכים לדעת, יהיה גם סידור מלא בעניין הזה ושנית גם נעזור למי שבתיהם נפגעו. צריך כאן אורך רוח. סה"כ מדינת ישראל מול גל כזה של שרפות – זה לא פשוט, זה בהרבה מאוד מוקדים והרבה מאוד יובש עם רוחות שנושאות את האש, את הלהבות לצמרות העצים וזה מדלג ממקום למקום, מול המצב הזה מדינת ישראל פעולת יפה מאוד אבל מול איתני הטבע זה קרב קשה. אז כל אזרח מבין שהוא בחזית משותפת, האזרחים עוזרים זה לזה והממשלה תעזור לאזרחים, לכולם.

"אני חושב שחשוב להבין דבר אחד, עד שלא קיבלו אישור לחזור, לא לחזור. משום שהמשטרה אכן עושה פעולות כדי להגן נגד ביזה אבל צריך להבין שאין שום דבר שמשתווה לאבדן חיים. אין שום דבר, שום רכוש, שום פריט שמשתווה למוות. ולכן הישמעו להוראות, אף אחד לא מעוניין להחזיק אתכם, תושבי חיפה או תושבי ישראל שנאלצו לפנות את בתיהם, אנחנו עושים את זה על מנת להבטיח את חייכם. הישמעו להוראות".

השארת תגובה