המפכ"ל: "הוקם צוות חקירה; יש עצורים"

מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך התייחס בתדרך לכתבים לשאלה האם מדובר בהצתות מכוונות, "בחלק מהמקומות מדובר בהצתות, לא רוצה להתייחס לשאלה איפה, אני לא רוצה לפגוע בחקירה". לדבריו, "יש אפשרות שמדובר ברקע לאומני. זה בטח לא רק פירומניה"

אלשיך בזירה
אלשיך בזירה

מפכ״ל המשטרה רנ״צ רוני אלשיך הגיע מוקדם יותר הערב (חמישי) לחפ״ק המשטרה הממוקם בחיפה בסמוך לאזור השריפה, בכדי לעקוב מקרוב אחר פעילות המשטרה וכוחות ההצלה בפיקודו של מפקד מחוז חוף ניצב עמוס יעקב.

המפכ״ל התייחס לפני מספר דקות לפעילות המאומצת של הכוחות במספר גזרות ברחבי הארץ ובפרט בחיפה ואמר: ״מדובר באירוע מאוד מורכב לאור זה שהוא נמצא בשכונות מיושבות בתוך העיר חיפה. נעשים מאמצים אדירים מבחינת מאמצי הכיבוי של כב"ה וגם באמצעות מטוסי הכיבוי של הטייסת האווירית שלנו יחד עם המטוסים שהגיעו היום מחו״ל לתגבר. כולם עושים עבודה מדהימה. לצד מאמצי הכיבוי, אנו פועלים בשטח ע״מ לסייע לאוכלוסייה ולצמצם סיכון של חיי אדם. בשכונות האלה בחיפה, נמצאים מאות שוטרים ומאות מתגברים מפיקוד העורף וכוחות ההצלה״.

בהמשך דבריו המפכ״ל חידד את ההנחיות לציבור התושבים באזורי השריפה ובסמוך אליה והוסיף: ״אנו מבקשים מהציבור שגר בשכונות הסמוכות לאזור השריפה שישאר בבית ושלא יעמיס על נתיבי התנועה. מי שנמצא בשכונות שבאזור השריפה ולא הצליח מסיבה כלשהיא להתפנות, בין אם הוא כבר התקשר למוקד כזה או אחר ובין אם לא, מתבקש לקחת סדין גדול לתלות אותו על החלון כדי להבליט את הדירה שממנה הוא צריך עזרה. בכל מקרה להתקשר למוקד 100 לצרכי חירום ולמוקד 110 לצרכי מידע״.

המפכ״ל ציין לשבח את שיתוף הפעולה בין הכוחות הפועלים בשטח ואמר: ״אני רוצה לשבח את שיתוף הפעולה. הוא מתקיים פה כמו שהוא מתקיים בכל השריפות עד לרגע זה. שיתוף פעולה הדוק וחשוב מתוך ראייה של תמונה אחת איטגרטיבית ומיקוד המאמצים היכן שהכי נכון למקד אותם.

אלשיך התייחס גם לגורמי השריפות והחשד להצתות: ״אני ער לכותרות ולאמירות השונות בנושא ההצתות. אני לא אפרט איפה אנחנו חושדים שמדובר בהצתה ואיפה לא בכדי לא להפריע לחקירות ולשבש אותן. סביר להניח שמי שהצית לא מצית רק מתוך פירומניה, וזה ככל הנראה הולך לאזור הלאומני. אנחנו במציאות שמי שרואה בחדשות שיש לו הזדמנות מנסה לנצל אותה״. עוד הוסיף מפכ״ל המשטרה: ״יש גם מעצרים ואני לא חושב שזה נכון לפרט מעבר לכך בשלב זה. אני רק מציע להשאיר את זה בפרופיל הרלוונטי בכדי לאפשר לנו לעשות את העבודה בצורה מקצועית ולא לפגוע בחקירה. לשאלה האם מדובר בהצתות על רקע לאומני ענה: אם מדברים על הצתות כנראה יש אפשרות שמדובר ברקע לאומני. זה בטח לא רק פירומניה"

לגבי המשך מאמצי הכיבוי בשעות החשיכה אמר המפכ״ל: ״אנחנו ערים לקושי הקיים בלילה לכבות את השריפה ולכן אנחנו לא לוקחים סיכונים במובן של אוכלוסייה, למרות שזה לא נוח ולא נעים- לא לוקחים סיכונים. סביר להניח שאזרחים שיצאו מהבית חוששים לרכושם. אנחנו כמשטרה כל הזמן נמצאים בשטח ונשאר בשטח עד שנאפשר לאזרחים שפונו מבתיהם לחזור הביתה בביטחה. ולכן אנחנו מבקשים בכל לשון של בקשה, לסמוך עלינו לא לנסות לחזור הבית, אנחנו לא נעזוב את השטח לפני שנתיר לאזרחים לחזור. נעשה את כל מה שצריך לעשות״.

מפקד מחוז חוף ניצב עמוס יעקב אמר: ״אני מבקש להיות קשובים לאמצעי התקשורת, ואני מדבר על שאר השכונות שעדיין לא פיננו כי יש עדין אפשרות כזו. אני יכול להבטיח שאנחנו עושים ונעשה הכל בשלב הזה ע״מ להציל חיי אדם ולמנוע ביזה.
הקפצנו מאות שוטרים מכל הארץ ואנחנו כרגע בסד"כ של קרוב ל 700-800 שוטרים שעובדים בתוך השטח. הצבא הקפיץ 4 גדודים בסד״כ של למעלה מ-1000 חיילים שאמורים להצטרף אלינו כבר בקרוב. אנחנו נכניס אותם לתוך השכונות ונוודא שאף אחד לא נשאר באזורים המסוכנים.

השארת תגובה