גל שריפות ברחבי הארץ; ילדים יידו אבנים על כבאים

יממה שניה של שרפות, כוחות כיבוי האש פועלים מאז הבוקר במספר מוקדים, העיקריים שבהם באזור ירושלים ובגליל, מאות דונמים עלו באש ועשרות בתים פונו • בבית שמש, ילדים יידו אבנים על הכבאים

צילום: דוברות כבאות והצלה מחוז צפון
צילום: דוברות כבאות והצלה מחוז צפון

יממה שנייה של שריפות: ביישוב נווה יאיר-חלמיש פרצה שריפת קוצים שהחלה מחוץ לבסיס צבאי והתפשטה לכיוון הבסיס כוחות משטרה וכיבוי הגיעו למקום ומטפלים באירוע, בשלב זה החל פינוי הבסיס.

כמו כן, 20 צוותים וארבעה מטוסים הוזנקו לאזור משגב וכן הוזעק סיוע מתחנת הכיבוי בטבריה. השריפה באזור משגב הגיעה עד לגילון והובילה לשריפת כמה בתים ביישוב. מדובר בעיקר בחצרות ומרפסות. עצים שעלו באש מפזרים גיצים בין הבתים ברחוב התחתון ביישוב. המשטרה הורתה לכל תושבי היישוב הקהילתי להתפנות מהמקום. בסביבות השעה 17:00 סיימו מטוסי הכיבוי את פעולתם, עקב החשיכה.

4 צוותי כיבוי מתחנות בית שמש פועלים בשריפת יער גדולה סמוך לישוב נטף. השריפה מתקדמת בחסות הרוחות לעבר הישוב נטף, כעת נשקפת סכנה לישוב. לוחמי האש מרכזים מאמץ גדול לבלימת הלהבות וכן לביצוע איגוף של השריפה. בכיבוי האש הודיעו כי כוחות נוספים בדרכם למקום וכן הוזנקו למקום 4 מטוסי כיבוי. כיוון התפשטות השריפה כעת לעבר פארק קנדה (צפונית לשער הגיא) ובאזור תוואי הרכבת, שם נשרפו מספר מבנים יבילים. כוחות הכיבוי בשטח עמלים לבלום את חזית השריפה שמתקדמת בחסות הרוחות החזקות. כמו כן, מתבצע פינוי של מטיילים בפארק קנדה.

בשריפת החורש בישוב גילון עד כה פונו כ-80 בתים ,2 בתים נפגעו מהאש, בשלב זה לאחר הערכת מצב ראשונית שבוצעה לפני זמן קצר בראשות מפקד תחנת המשטרה בלב הגליל נצ"מ אבי דניאלי ובהשתתפות כלל גופי החירום וההצלה הוחלט לפנות את הישוב גילון ולא לאפשר כניסת אזרחים לישוב.

בעיר בית שמש, לפני זמן קצר הוזעק צוות כב"ה לשכונת מנוחה ונחלה בעיר, בעקבות שריפה שפרצה במקום. תוך ביצוע פעולות הכיבוי דווח למשטרה על מקרה חמור, מספר נערים מיידים אבנים לעבר הכבאים, הנערים נמלטו עם הגעת השוטרים. לאחר מרדף רגלי קצר הצליחו השוטרים לתפוס את המיידים, ילד בני 10 (!) ונער בן 14. הורי הילדים זומנו למקום לצורך זיהויים ואזהרתם.

עם זאת כזכור, ראש הממשלה בנימין נתניהו ביקר בחמ"ל המשטרה בשעות האחרונות והודיע כי קיבל החלטה משותפת עם השר לביטחון פנים גלעד ארדן, לבקש סיוע ממדינות שכנות שחתומות על הסכמי סיוע. ואכן מספר מדינות נעתרו לבקשה. רוסיה, קרואטיה, איטליה וקפריסין הודיעו כי בכוונתם לשלוח סיוע בסך כולל של 6 מטוסי כיבוי שיגיעו ארצה ביממה הקרובה, מיד עם הגעתם ארצה, יחברו המטוסים לכוחות בשטח.

השארת תגובה