בימין מברכים: 'המתנה הטובה'; בשמאל תוקפים: 'מרגיז'

עם אישור חוק ההסדרה בקריאה טרומית מיהרו הפוליטיקאים מימין לברך ועמיתיהם משמאל לתקוף. סמוטריץ': "צעד ראשון בכיוון הנכון". לבני: "הממשלה יכולה להצהיר גם שעכשיו אמצע הלילה – ואולי באמת החושך יורד עם החקיקה".

נפתלי בנט (דוברות הכנסת)
נפתלי בנט (דוברות הכנסת)

ההסדרה והסערה: מליאת הכנסת אישרה בקריאה טרומית את הצעת חוק ההסדרה, זאת לאחר סערה גדולה ודרמה ארוכה, והפוליטיקאים ממהרים להגיב. בימין מברכים ובשמאל תוקפים בחריפות.

השר בנט אמר: "כפי שהצלחנו במשימה הזאת, כך נצליח גם להבא – בנחישות, באמונה, ותוך שיתוף פעולה עם ראש הממשלה ושאר מפלגות המחנה הלאומי.  זאת המתנה הכי טובה שיכולנו להעניק במלאת יובל להתיישבות".

ח"כ בצלאל סמוטריץ מיוזמי החוק אמר: "חוק ההסדרה עבר בקריאה טרומית. היום עשינו צעד ראשון בכיוון הנכון. חוק ההסדרה יעבור בעזרת ה' בארבע קריאות בחודש הקרוב ויהיה חלק חשוב בתהליך הנורמליזציה של מאות אלפי התושבים ביהודה ושומרון. ההסדרה ביו"ש תתקדם תוך שמירה על כבודו של בית המשפט. אני מבקש להודות מאוד לשרים בנט שקד על הובלה נחושה של החוק ולראש הממשלה וכלל מפלגות הקואליציה שגילו אחריות ומחויבות להתיישבות ולמתיישבים. ממשלת הימין הוכיחה היום שהיא יודעת למשול ובעזרת ה' נמשיך למשול, לשנות ולעשות טוב לעם ישראל בכל התחומים."

ח"כ יואב קיש, גם הוא מיוזמי החוק מסר: "המציאות כיום דורשת הסדרה צודקת והגונה וזו אינה יכולה לבוא בדרך של התעמרות בתושבי היישובים, הצגתם כעבריינים וכפורעי חוק ועקירתם מביתם. אין בכוונתי ליצור מסלול עוקף בג"ץ – דווקא הצורך לכבד את בג"ץ מחייב אותנו לחוקק את חוק ההסדרה."

יו"ר מפלגת 'יש עתיד', יאיר לפיד אמר בתגובה: "לחוק ההסדרה יש חלק מרגיז וחלק עצוב. החלק המרגיז הוא שהחוק הזה במילא לעולם לא יקרה, אבל בדרך הוא יפגע בצה״ל, בבית המשפט, בחברה הישראלית ובכנסת. החלק העצוב הוא שעובדים על המתיישבים. שוב יפיחו בהם תקוות שווא, שוב יגידו להם שיהיה בסדר, ושוב הם יגלו בסוף שרק עשו עליהם סיבוב בשביל לקבל כמה כותרות."

יו״ר הרשימה המשותפת, ח״כ איימן עודה, הגיב: ״הממשלה קרעה היום את המסכה מפניה והחלה רשמית תהליך של סיפוח בחוק של הגדה המערבית. בכך העבירה הממשלה מסר ברור לעולם שהיא אינה רואה בכיבוש כמצב זמני ופניה אינם לפתרון מוסכם אלא להמשך הלחימה והכיבוש. החוק הזה שהופך גניבה וגזל לחוקיים מוכיח שוב כי הכיבוש אינו יכול להתקיים במקביל לשלטון החוק.״

ח"כ ציפי לבני אמרה: "הצהרה שהחוק לא יפגע בבית המשפט העליון? מעולם לא נשמע תרוץ כל כך מגוחך. החוק כבר פוגע ובענק. לא רק בבית המשפט – אלא ביסודות הדמוקרטיה הישראלית. ‏מצפצפים על פסק דין חלוט, שלטון החוק, היועמש, הדין הבנלאומי והמוסר. הממשלה יכולה להצהיר גם שעכשיו אמצע הלילה – ואולי באמת החושך יורד עם החקיקה".

השארת תגובה