"מחזיקים את המשפחות כבני ערובה"

מאבק הרוכשים במתחם גולובניץ עולה מדרגה: במכתב שנחשף כאן לראשונה, מוטחות האשמות קשות בעירייה על חלקה במחדלי הפרויקט: "הכיצד עיריית בית שמש שהעניקה לאחים פטורים ואשרות בשווי עשרות מיליוני שקלים מהקופה הציבורית אינה פועלת מאומה לצורך קבלת התמורה?". על המוכרים: "עומדים במרדם, בהחזקת המשפחות כבני ערובה להשגת מטרותיהם"

גולובנציץ
גולובנציץ

תחקיר 'כל הזמן' משבוע שעבר על המתרחש מאחורי הקלעים של מתחם גולובנציץ ברמת בית שמש, פתח תיבת פנדורה, שנראה כי רק חיכתה להזדמנות לפרוץ ולהשמיע קולה ברמה. המתחם הענקי, בו השקיעו כאלף משפחות חרדיות את מיטב כספן ובו גנוזים חלומות של כחמשת אלפים נפשות לקורת גג לראשם, ממשיך לעבור טלטלות, סערות, תהליכים מסורבלים ודרך פתלתלה, כשהתוצאה עד כה, עגומה ביותר: כמעט עשור חלף מתקופת הרכישה, ודירות אין.

במוקד התחקיר שפורסם כאן בשבוע שעבר, עמדו טענות קשות שהטיחו רוכשים בקבוצת 'בניין שלם' – המחזיקה בכ-350 יחידות דיור – על אי ביצוע עבודות הפיתוח, דבר המעכב את הליווי הבנקאי שיאפשר לפרויקט סוף סוף לצאת לדרך. במסגרת הסכמים שערכה עיריית בית שמש עם בעלי המתחם, התחייבו האחים גולובנציץ לבצע את עבודות הפיתוח – כשהרוכשים שילמו בשעת חתימת החוזה הן על חלקם בקרקע, והן על עבודות הפיתוח – דבר שלטענתם טרם בוצע במלואו בשטח.

ואם נדמה היה כי האמירות הקשות שהופנו כלפי האחים וכלפי עיריית בית שמש על התנערותה מאחריות לפיתוח השכונה השוממה היו חמורות מכל, במכתב שהגיע לידי 'השבוע בבית שמש' ואשר נחשף כאן לראשונה, מגוללים חברי קבוצת 'גבעת ירושלים' – הקבוצה הגדולה במתחם שמחזיקה בכ- 550 יחידות דיור – את השתלשלות העניינים מנקודת מבטם, תוך שהם משתמשים במילים קשות ויוצאים לקרב מאסף, בתחושה כי כלו כל הקיצין.

"פונים אנו אליכם בזאת, בקריאת הצלה נואשת, בשליחותם של קרוב לאלף משפחות אומללות וחסרות אונים", כך נפתח המכתב הארוך שהופנה לשר הפנים אריה דרעי, לשורת בכירים ונושאי תפקידים בעיריית בית שמש והעתק הומצא למבקר המדינה. "כבר חלפו מספר רב של שנים מאז השקיעו מיטב כספם ותמצית דמם תרתי משמע לצורך קניית פיסת קרקע עליה תיבנה דירתם, ולמגינת לב התברר כי משפחות אלו הונו ע"י מוכרים ממולחים אשר באמצעות תעלולים שונים העלימו מהם מידע חשוב וחיוני, שכתוצאה מכך נגרמו תלאות רבות למשפות הרוכשים, ולא די בכך, אלא שעדיין עומדים המוכרים במרדם, בהחזקת המשפחות כבני ערובה להשגת מטרותיהם, תוך התעלמות מוחלטת מקיום התחייבויותיהם הבסיסיות ומבלי להתחשב באסון ההומניטרי שהם ממיטים כתוצאה מהתנהגותם הבלתי אנושית".

בפירוט רב, מגוללים חברי הקבוצה את קורות דברי ימי הפרויקט, החל מחתימת ההסכמים בין הרוכשים למוכרים, דרך ההסכמים שנחתמו בין העירייה לבין האחים שכללו את העברת עבודות הפיתוח לאחריותם תמורת פטור מאגרות והיטלים בשווי מיליונים, ועד למחדלים החמורים בשטח. "חלפו עברו להם חמש שנים מיום חתימת הסכם המכר עם הרוכשים, והמציאות העגומה הינה כי האחים אמנם קיבלו פטור מתשלומי אגרות והיטלי פיתוח וכן אישור לתוספת יח"ד ואף שלשלו לכיסם מאות מיליוני שקלים מכספי הרוכשים, אך מנגד טרם מילאו את התחייבויותיהם הבסיסיות כלפי העירייה וכלפי הרוכשים הן בביצוע עיקרי עבודות הפיתוח, הן בפיתוח מגרשי הציבור והשפ"צים, הן בקיום התחייבויותיהם בנוגע לבתי כנסת, והן בעמידתם באבני הדרך הבסיסיות לביצוע התשתיות והכבישים באופן שניתן יהיה לאכלס את הדירות במועדם", נכתב.

היחס: חוסר אמון

בעוד בקבוצת 'בנין שלם' מצב העניינים יגע, ומעבר לבעיות האובייקטיביות שיש לפרויקט בהוצאתו לפועל, קיים חוסר אמון בין חלק מחברי הקבוצה לחברת הניהול, כשטענות על התנהלות בעייתית וחידלון מעש גורמות לחלק נכבד מהרוכשים לבקש להעביר את הניהול לידיים חדשות – נדמה כי המצב בקבוצת 'גבעת ירושלים' שונה בתכלית. בשנים האחרונות התאגדו כל מאות המשפחות השותפות בפרויקט תחת ניהול ועדת היגוי דומיננטית בראשות הרב יצחק פירר, ואשר עומדת תחת הנחייתו הקרובה של הדיין הגרמ"מ שפרן.

כחלק מניסיון להתניע את התהליך התקוע מזה שנים, גיבשו ב'גבעת ירושלים' קבוצה של 64 רוכשים המסוגלים לגייס מימון עצמי לבניית הדירות, והחלו בעבודות בנייה מואצות, מתוך מחשבה שסוגיית הפיתוח תיפתר, והבנקים או חברות מימון אחרות יסכימו לתת את חסותם לפרויקט. ואכן, מגרש 101 החל להיבנות במימון עצמי של הרוכשים ונמצא כבר בקומתו השביעית, 5 בניינים נוספים עומדים בקומה השנייה, ובעוד 6 בניינים מתבצעים בימים אלו יסודות ורצפה ראשונה. גם המו"מ עם הבנקים נמצא בשלבים מתקדמים לקראת חתימה על ליווי בנקאי, אך הבעיה המרכזית – נותרה בעינה. בעוד כ-10 חודשים צפויים להסתיים עבודות השלד בשני בניינים, והרוכשים יכולים היו להיכנס לדירותיהם, אלמלא עבודות הפיתוח שטרם הושלמו באזור.

"אי ביצוע עבודות הפיתוח ע"פ תנאי ההסכם וע"פ כתב ההתחייבות מהווה בראש ובראשונה פגיעה חמורה באינטרס הציבורי, לנוכח העובדה כי גורמים שקיבלו פטור מאגרות והיטלי פיתוח בהיקפים של מיליונים רבים מהקופה הציבורית, כמו גם אישור על תוספת יח"ד – אינם מספקים את התמורה כפי שהתחייבו", כותבים הרוכשים, "וזאת מעבר לפגיעה האנושה באותן קרוב לאלף משפחות שלא ניתן יהיה לאכלסם במצב עגום זה, כאשר מצב שערורייתי זה  גורם בעקיפין לעיכוב בניית מרבית הדירות, ומאידך, 64 מאותן משפחות שעשו צעד נכון וגייסו הון עצמי באמצעות משכון דירות הורים – עמודים כעת בסוף בניית השלד אך עדיין לא בוצע עבורם עבודות הפיתוח הבסיסיות על מנת שניתן יהיה לקבל טופס 4 ולאכלסם במועד השלמת הרכישה".

מילים חמורות מייחדת הקבוצה לעיריית בית שמש, על חלקה במצב הבלתי אפשרי. "הכיצד עיריית בית שמש שהעניקה לאחים פטורים ואשרות בשווי עשרות מיליוני שקלים מהקופה הציבורית אינה פועלת מאומה לצורך קבלת התמורה, בשעה שאי קבלתה פוגעת אנושות באינטרס הציבורי ובאלפי משפחות. בעקבות האמור, אנו פונים אליכם בבקשה דחופה כי תפעלו במהירות לתיקון המעוות והסרת החרפה מעיריית בית שמש ותפעילו את מלוא הסמכויות החוקיות המוענקות לכם על פי דין".

הרוכשים דורשים מהעירייה לקצוב לאחים גולובנציץ פרק זמן של ארבעה חודשים לביצוע עבודות הפיתוח, ובמקרה שלא יעמדו בהם, יוטלו עליהם סנקציות, ויבוטלו הסכמי הפיתוח שנחתמו עמם. בנוסף מבקשים הם לבדוק אפשרות בה הם יבצעו בעצמם את עבודות הפיתוח, כשהאחים יצטרכו לשאת במימון ההוצאות.

בשיחה ל'כל הזמן', דוחים גורמים בכירים בקבוצה את הטענות מאחוריהם מסתתרים האחים והעירייה. "בניגוד מוחלט לטענות, עבודות הפיתוח לא מתקדמות בהתאם לקצב הבנייה, כשהתמונות המצורפות מהוות הוכחה ברורה: גם בניינים שהצליחו לגייס הון עצמי ונמצאים בשלבי בניה מתקדמים, לא זוכים לעבודות פיתוח שיאפשרו את הכניסה אליהם". גם הסברי העירייה נדחים על הסף: "כמה אפשר להסתתר מאחורי ההסכמים? איפה האחריות שלהם?", תוהים.

יצוין כי בעקבות העלאת הנושא לסדר היום הציבורי על ידי 'כל הזמן', נערכה ביום שלישי האחרון פגישה בין היועץ המשפטי של עיריית בית שמש, אנשי התכנון בעירייה, ונציגי המוכרים והרוכשים, במטרה לגשש אחר פתרונות שיכולים לקדם את הסוגיה. על פי המסתמן, קבוצת 'גבעת ירושלים' תפעל בערוצים משפטיים נגד האחים גולובנציץ, תוך ניסיון להפעיל לחץ על העירייה להיכנס לתמונה, לאכוף את סמכותה, ולממש את מחויבויותיה.

בקבוצת 'בניין שלם' העניינים יגעים עוד יותר, ובימים אלה מנהלת קבוצת רוכשים מגעים עם עורכי דין בכירים במטרה לבחון את מעמדם, לגבש קבוצה חלופית, ולהביא לניהול שקוף שיקדם את האינטרסים בצורה הוגנת ומותאמת לטעמם. 'כל הזמן' ימשיך לעקוב אחר ההתפתחויות.

פנינו לבקשת תגובות מהגופים האמורים, אך לשעת פרסום הכתבה לא התקבלה תגובתם.

תגובה אחת
  1. זה שערוריה שאין כדומה לה, וצריכים לפעול !!! יש זוגות שמשלמים משכנתה, ומתגוררים במחסנים אנחנו לא יודעים מי אשם וזה לא משנה כעת , צריך לפתור את הבעיה הכאובה הזואת מידית

השארת תגובה