חרדים לאמריקה: כך יצביעו החרדים בבחירות לנשיאות

כמו בכל ארה"ב גם בקהילה החרדית נחלקות הרוחות – למי להצביע. והרבנים? רובם לא מורים באופן פומבי, אך באופן פרטי ניתנת ההוראה • כל הזמן' בסקירה מסכמת של ה"דעת תורה" בארה"ב

אמריקה בוחרת דונלד טראמפ
אמריקה בוחרת דונלד טראמפ

הקול החרדי בבחירות לנשיאות ארה"ב: מרבית הרבנים בארה"ב לא הורו פומבית למי להצביע, אך באופן פרטי ובמכתבים שיצאו על ידי עסקני חלק מחצרות החסידיות ניתנה תמיכה מפורשת באחד מהמעומדים. 'כל הזמן' בסקירה מסכמת של ה"דעת תורה" בארה"ב.

אך הם מורים לציבור לצאת ולהצביע. אחד מהמכתבים היותר מפורסמים בנושא הוא של הגאון רב משה פינשטיין זצ"ל משנת תשמ"ה. במכתבו הורה הגר"מ "משום הכרת הטוב על כל אזרח יהודי להשתתף במערכת שמגינה על חרותינו. על כל אחד מוטלת אחריות בסיסית להרשם ולהצביע"

בחצר החסידות של מהר"א מסאטמר הורו לחסידים להצביע לקלינטון, מאחר "ועמדה לצד היהדות החרדית במשך שנים רבות גם כשכיהנה כגברת הראשונה, ולאחר מכן בתפקיד הסנאטור של ניו יורק וכשרת החוץ". במקביך, גם בחצרו של אחיו, האדמו"ר מהרי"י מסאטמר, הורו להצביע למזכירת המדינה לשעבר. בכרוז שפרסם הרב משה דוד נידרמן, מגדולי העסקנים בחצר נכתב: "קלינטון סייעה בכל תפקידיה ליהודים ולעסקנים – בעיקר בחילוץ יהודי איראן ותימן וכן בנושאים רגישים ביותר".

גם בחצר חסידות סקווירא הורו להצביע לקלינטון. בחסידות אומנם לא נימקו את ההחלטה, אך אין ספק שזוכרים לקלינטון את עזרת בעלה בשחרור עצירי החסידות. כזכור, ביומו האחרון של ביל קלינטון בבית הלבן הוא חתם על צווי חנינה, בהם גם לכמה עסקני החצר החסידית השמרנית שהיו מעורבים בהונאת ענק. טרם החתימה נסע האדמו"ר לבית הלבן, נפגש עם הנשיא ורעייתו – הילרי, ושוחח עמם כ-45 דקות, פי שניים מהזמן שהוקצב לפגישה. בסיום הפגישה העניק הרבי לביל קלינטון חנוכיה מכסף, והפציר בו שיחנון את עסקני החסידות, דבר שאכן נעשה. מאז זוכרים בחצר חסידות סקווירא למשפחת קלינטון חסד נעורים. בשנת 2000, עת התמודדה קלינטון לסנאט, הורה האדמו"ר להצביע להילרי. ואכן, מתוך 1,400 תושבי סקווירא, 12 בלבד הצביעו בניגוד להוראה.

בניגוד לסאטמר וסקווירא, הורו חלק מראשי הישיבות הליטאיות להצביע לטראמפ. אומנם, הרבנים לא הורו כך בפומבי, אך כשאברכים נכנסו למי לשאול הם קיבלו את ההוראה. כך למשל, הגאון רב ירוחם אולשין, מראשי ישיבת ליקווד, הורה להצביע לטראמפ. הגר"י התייחס לאופיו הגס של טראמפ בחייו הפרטיים, ואמר כי אין בכך סיבה לא להצביע לו. "כתוב בגמרא שדוד המלך עשה שתי עבירות אולם לא איבד את המלוכה מה שאין כן בנו שלמה המלך עשה עבירה אחת ואיבד את המלוכה משום שיש הבדל בין העבירות בחיים האישיים והפרטיים לבין עבירות בנושא התפקיד והמעמד של המלוכה".

"להבדיל אלף אלפי הבדלות", הסביר הראש ישיבה, "ניתן ללמוד מכאן את הרעיון של הבעיה הגדולה של השחיתות במישור הציבורי. טראמפ הינו בעייתי בחייו האישיים אולם הילרי עשויה להיות מושחתת על פי הטענות בתקשורת בחיים הציבוריים". כמו כן, גם הגר"ש קמינצקי, ראש ישיבת פילדלפיה, הורה להצביע לטראמפ. יש לציין כי בניגוד לניו יורק, פילידלפיה נחשבת למדינה מתנדנדת, בה כל קול קובע. על סמך הוראה זו, ענה הגר"י אדלשטיין, ראש ישיבת פוניבז' וחבר מועצת גדולי התורה, לתלמידים אמריקנים שבאו לשאול אותו למוך בטראמפ. לדבריו, הגר"ש קמינצקי הוא ה'מרא דאתרא' של ארה"ב ועליהם להישמע להוראותיו.

בתוך כך, גם הגאון הצדיק רב שריה דבליצקי שליט"א הורה לאזרחי ארה"ב שבאו לשאול אותו במי לתמוך – להצביע לטראמפ. רב שריה נימק את הוראתו, "כתוב בזוהר הקדוש, אם יש אישה שולטת זה דינים, מיתה ועוני".

מלבד הוראת הרבנים, החרדים מזדהים עם המפלגה הרפובליקנית בגלל העמדות השמרניות אותן היא מייצגת. כך למשל, העיתונאי החרדי-אמריקאי יעקב קורנבלי, מכלי התקשורתג'ואיש אינסיידר אמר בראיון ל'כל הזמן', "הטרנד הוא שהיהודים החרדים מצביעים למועמד הרפובליקני והלא חרדים לדמוקרטים. לדעתי, טראמפ ינצח בקרב המצביעים החרדים ביותר מ-70%, אך קשה לדעץ כמה זה ישפיע על התוצאה הסופית בפלורידה ובואהיו, שהם מדינות מתנדנדות".

חשוב לציין כי לקול החרדי אין משמעות רבה. בארה"ב נהוגה שיטת המנצח לוקח הכל, והיות ורוב החרדים מרוכזים במדינות ניו יורק וניו ג'רזי, מדינות שמצביעות באופן מסורתי למועמד הדמוקרטי, אין משמעות רבה לקולותיהם במירוץ לנשיאות. עם זאת, יש לכך משמעות הצהרתית רבה ואף "הכרת הטוב" בחלק מהמקרים.

כאמור, מרבית הרבנים בארה"ב לא התבטאו באופן פומבי למי להצביע, אך הם מורים לציבור לצאת ולהצביע. אחד מהמכתבים היותר מפורסמים בנושא הוא של הגאון רב משה פינשטיין זצ"ל משנת תשמ"ה. במכתבו הורה הגר"מ "משום הכרת הטוב על כל אזרח יהודי להשתתף במערכת שמגינה על חרותינו. על כל אחד מוטלת אחריות בסיסית להרשם ולהצביע".

השארת תגובה