הרצוג בעצרת לרצח רבין: "תם פרק ממשלת האחדות"

בעצרת לציון 21 שנה להירצחו של ראש הממשלה יצחק רבין, תקף הרצוג את נתניהו: "כשאני רואה את ראש הממשלה מכריז מלחמה על הדמוקרטיה, אני אומר עד כאן, תם פרק ממשלת האחדות" • השר זאב אלקין, "ברוך שפטרנו"

יו"ר האופוזיציה יצחק בוז'י הרצוג. צילום: מפלגת העבודה
יו"ר האופוזיציה יצחק בוז'י הרצוג. צילום: מפלגת העבודה

עצרת נגד הסתה? עשרות אלפי בני אדם השתתפו בעצרת השנתית לציון רצח ראש הממשלה יצחק רבין. יו"ר החנה הציוני, שממנה את העצרת, הצהיר בעצרת: "תם פרק ממשת האחדות".

"בימים האחרונים נחצו כל הקווים האדומים", אמר יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג, ותקף את נתניהו: "כשראיתי את שתיקת ראש הממשלה מול ההתקפות הפרועות על קצינים וחיילים, כשאני רואה את מסע האטימות מול סבלם של תושבי הצפון ואת מצוקתם של אלפי מורים שאינם מקבלים שכר, את ההתעלמות מזוגות צעירים שנאנקים תחת המשכנתא ורופאים שעובדים שעות וחוטפים קללות על עבודתם – אני אומר עד כאן".

"כשאני רואה את ראש הממשלה מכריז מלחמה על הדמוקרטיה, אני אומר לו, 'נתניהו, עד כאן'. תם פרק ממשלת האחדות", הדגיש הרצוג.

יו"ר האופוזיציה הוסיף במתקפה החריפה שלו, דווקא בעצרת שנועדה להילחם בהסתה, "הערב אנחנו יוצאים למלחמה על הדמוקרטיה, הערב אנחנו יוצאים למלחמה על המדינה. לפני 21 שנים הם הבטיחו שישתנו, שילמדו את הלקח, שיעשו חשבון נפש. לפני 21 שנים הם צפו במרפסת על חבורות הבריונים תולים תמונות של רבים במדי אס-אס ושתקו. כעבור 21 שנים הם שוב שותקים ושוב עוצמים עיניים. 21 שנים והשנאה מרימה ראש, ההסתה שוב כאן. השנאה אותה שנאה, ההסתה אותה הסתה והמנהיג אותו מנהיג".

יו"ר האופוזיציה התייחס למיעוט ימני קיצוני ותקף: "כשחבורת פושעים מטורפים מכנה את שר הביטחון בוגי יעלון גיבור ישראל 'כלב שוטה' כאן בכיכר הזו הוא יושב בבית ושותק. כאשר בריון מחליא מאחל למותו של אמנון אברמוביץ' שנשרף בכל גופו למעננו הוא יושב בבית ושותק. כאשר חבר כנסת הקואליציה שלו קורא לקחת בולדוזר ולדרוס את שופטי בית העליון ויו"ר הקואליציה שלו לא מהסס לומר שרצח רבין לא היה רצח פוליטי הוא יושב בבית ושותק".

ח"כ ציפי לבני (המחנה הציוני) אמרה בעצרת כי "באנו לכאן הערב כדי למנוע סימון ורדיפת עיתונאים, קצינים ושופטים. באנו לכאן כדי למנוע את הרצח הפוליטי הבא, ליותר מדי אנשים קראו בוגדים השנה. הערב הזה הוא התשובה לילדים שלנו שישאלו אותנו איפה הייתם כשישראל הפכה להיות מדינה שבה אסור לדבר, מדינה שבה שלום ודמוקרטיה הן מילים גסות".

לבני פנתה לראש הממשלה ואמרה: "אתה יכול לקרוא לנו ראש הממשלה איך שאתה רוצה, מדוכדכים, שנביא את דעא"ש, את הערבים לאוטובוסים, ששכחנו להיות יהודים – אבל אף אחד לא ילמד אותנו מה זה להיות ציונים".

גם יו"ר סיעת מרץ, חברת הכנסת זהבה גלאון, תקפה את יו"ר הקואליציה: "ביטן מעדיף את רצח רבין כרצח א-פוליטי כי ככה אין בסיפור את הבוס שלו, את ראש הממשלה, שעמד אז על המרפסת, אין חבל תלייה בהפגנות, אין אנשים ששולחים פגרי יונים ללשכה של רבין, אין רבנים שהוציאו "דין רודף". יש מוסת, ואין מסית".

גלאון הוסיפה ותקפה בעצרת שהפכה למזוהה עם צד אחד של המפה הפוליטית: "ההסתה הזו ממשיכה גם היום היישר ממסדרונות הממשלה: נגד שלטון החוק, נגד שופטי העליון, נגד ארגוני החברה האזרחית, נגד אזרחים ערבים נגד אנשי שמאל. היא שם תמיד, רעבה. וכמו אז, גם היום יש לשנאה הזו תוצאות".

גם האלוף במיל' נועם תיבון שנאם בעצרת, תקף את ממשלת הימין: "המנהיגות של רבין התבססה על אחדות ושותפות לא פילוג והסתה. סגנון מנהיגות שהבליט אופטימיות ותקווה ולא פחד ושנאה. כיום אנו רואים במדינת ישראל מנהיגות פוליטית שפועלת באופן הפוך לחלוטין. פוליטיקאים ציניים מנסים ללא הרף לגרור את צה"ל לתוך המגרש הפוליטי שלהם גם במחיר פגיעה בפיקוד הבכיר של צה"ל. לפגוע ברמטכ"ל בשביל עוד לייק בפייסבוק זו לא מנהיגות, זו הפקרות. קל לדמיין כמה יצחק רבין היה סולד מהתנהלות כזאת".

יובל רבין, בנו של ראש הממשלה המנוח, אמר באירוע מקדים לעצרת, "האקדח שירה כאן היה הפרומו לסרט בלהות שאנחנו חיים בעיצומו והוא ממשיך להפיל חללים. האחרון שנפל הוא שר הביטחון לשעבר, מר בוגי יעלון. מי יודע אם איפשהו פה לידנו לא יושב מישהו ומסדר עכשיו מחדש את הכדורים במחסנית".

רבין הוסיף, "גם אחרי 20 שנה אי אפשר לעמוד פה בשוויון נפש. הזעם והדם עולים לראש. פה בנקודה הזו שלף יהודי ישראלי אקדח וירה בגבו של אבינו ראש ממשלת ישראל, שר הביטחון, רמטכ"ל. אי אפשר להשלים עם זה. האיש שהוביל את המאבק להקמת המדינה, לביצור ביטחונה, רווחתה, כלכלתה, והכל קרה לאחר מסע הסתה ארוך ואי אפשר ואסור לטשטש את זה".

לדבריו,  "היתה הסתה והיא נמשכת. יותר מכל לא נתפס שהרוצח המתועב ירה את שלוש היריות האלה ויצא מכאן בהליכה עם חיוך על הפנים". סביב הכיכר נתלו כמה שלטים ועליהם תמונתו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ולצדה הכיתוב "מחריב דרכו".

השר זאב אלקין התייחס להודעת יו"ר האופוזיציה כי תם פרק ממשלת האחדות, "ברוך שפטרנו!". אלקין הוסיף, "אז בחודשיים האחרונים היתה הידברות? למרות ההכחשות במוצאי ראש השנה?מבולבלים?גם אנחנו"

תגובה אחת
  1. למה אין וידאו

השארת תגובה