הרוכשים במתחם גולבנציץ דורשים: להחליף חברת ניהול

לפני כשמונה שנים חתמו כאלף משפחות על רכישת דירות דרך קבוצת הרכישה של האחים גולבנציץ, ברמת בית שמש ג', מאז כלום לא קרה והדירות לא נבנו, כעת דורשים חלק מהקונים להחליף את הניהול. כל הפרטים

גולובנציץ
גולובנציץ
בימים האחרונים מעלה הנציגות החרדית בכנסת את מצוקת הדיור על ראש סדר היום הציבורי, אך עבור מאות משפחות מבית שמש ומחוצה לה, הפתרון לסבך העמוק בו הם נמצאים בדרך להגשמת חלום הדירה – נראה עוד רחוק מאד.
כ-8 שנים חלפו מאז חתמו כאלף משפחות חרדיות על רכישת קרקע לדירה במתחם גולובנציץ בעיר במסגרת קבוצות רכישה, אך שורת כשלים, מאבקים, ובעיות שונות, מחברות יחד לתמונת מצב עגומה ביותר: מאות אלפי שקלים שולמו על ידי משפחות רבות – ודירות אין.
בתקופה האחרונה, מנסים חלק ממנהלי המגרשים השונים במתחם להתארגן לגביית כסף מהרוכשים ולהתחיל בבנייה עצמית, ללא לווי בנקאי. מאידך, קבוצת רוכשים מקבוצת 'בנין שלם' – המחזיקה ב-336 יחידות במגרשים 300,301 ו-200 – החליטה להתגבש, לבקש ייעוץ משפטי, ולנסות להביא להחלפת חברת הניהול, לחשוף הסכמים, ולעבור לניהול שקוף.
בין שלל הטענות שהרוכשים סוחבים עמם לאורך השנים – על גורמים רבים ואנשים רבים – הם מפנים אצבע לעיריית בית שמש שמתוקף הסכמים שנחתמו בינם לבין מוכר הקרקע, עבודות הפיתוח אמורות להיעשות על ידה. לטענתם, העירייה לא עושה דיה כדי לחלץ את המתחם הענק ולהתניעו לכיוון הנכון – בניית הבניינים המיוחלים.
 "לאיפה נעלמה עיריית בית שמש, ויחידות הפיתוח וההנדסה?", אומר ל'כל הזמן' יהודה גנוט, משפטן חרדי העומד בראש ועדת המשקיפים שמונתה בפרויקט. "איך ייתכן שהעירייה העבירה את עבודות הפיתוח ממנה ליזם? אלו עבודות של מיליוני שקלים, מדוע העירייה ויתרה עליהם? אנחנו מבקשים לראות את ההסכמים עליהם חתמה העירייה מול גולובנציץ, ולא מצליחים בשום אופן להגיע אליהם.
 "אנחנו נמצאים במדינת חוק מתוקנת", הוא מוסיף, "זה לא יתכן שהעירייה תעביר את עבודות הפיתוח לאדם פרטי ותתנער מאחריותה. זו העיר שלה, הרחובות שבתחומה, השכונות החדשות שמבטיחות את עתידה – איך אפשר להתעלם ולמשוך את היד מעבודות הפיתוח שמשאירות את המקום שומם שנים ארוכות?! אולי גם יעבירו את גביית הארנונה ליזם פרטי, מה הולך כאן?!", הוא תמה.
לדבריו, "עיריית בית שמש ומשה מונטג כיו"ר ועדת תכנון ובניה, אינם רק מסייעים לפרויקט כפי שהציג את הנושא. לעירייה אחריות מלאה למחדלים שקרו במקום והיא עדיין חייבת לשבת עם נציגי הרוכשים ולחשוף את ההסכמים. לא ניתן להמשיך בשיטת ה'שטיבל' שהייתה קיימת כאן".
בשיחה עם משה פרנק, אחד ממנהלי עמותת 'בנין שלם', הוא מתאר תמונה אחרת לחלוטין. לדבריו, הפרויקט מתעכב מסיבות אובייקטיביות לחלוטין, ובראשן אי השגת מימון בנקאי לפרויקט. כראיה לדבריו הוא מציג את מגרש 301 ,בו הרוכשים גייסו כסף בכוחות עצמם, והחלו לבנות במקום לפני ימים ספורים. גם את עבודות הפיתוח הוא פוטר בכך שכל עוד שלא מתחילים לבנות, אין טעם להתחיל בפיתוח. "ברגע שיתחילו לבנות, גולובנציץ יעשה את עבודות הפיתוח, בין אם ירצה ובין אם לאו".
 "הקבלן מבצע עבודות פיתוח" 
יו"ר הועדה לתכנון הועדה לתכנון ובנייה משה מונטג פורס באריכות את השתלשלות העניינים בפני 'כל הזמן'. לדבריו, ההסכמים בין העירייה לבין גולובנציץ נחתמו לפני שנים רבות, בהתאם לדברים שהיו מקובלים בפרויקטים בסדר גודל כזה, לפיהם היזם יבצע את עבודות הפיתוח, ובתמורה, העירייה לא תגבה ממנו היטלים ואגרות שהם "נמוכים בהרבה מהוצאות הפיתוח בשטח".
מונטג טוען כי עיקר מעייניו וכובד השפעתו הוטלו על עבודות הפיתוח של משרד השיכון בכניסה לשכונה – שהיו הכרחיות לתחילת העבודות ולכניסה לשטח, עבודות שבוצעו במלואן. מעבר לכך, טוען מונטג כי מהמידע שהוא מקבל ומהעדכונים השוטפים, הקבלן מבצע עבודות פיתוח, ורק לאחרונה התקבלה בקשה להחלפת קבלן מבצע.
"באופן אישי", אומר מונטג לכל הזמן', "כואב לי על כך שזה קורה בעיר שבונה את כמות הדירות הגדולה בישראל, שנחתמו בה לאחרונה הסכמי גג עם ממשלת ישראל, עיר שאני עמל על בניינה ופיתוחה. הנה, בשכונת רמת בית שמש ג' כבר בנויות מזמן 200,2 דירות, ברמה ד' יש שיווקים של אלפי דירות – וכאן, שכונה גדולה עדיין נותרה בחולות ולא נבנה בה מאומה".
באשר לאחריותה של העירייה לעבודות הפיתוח אומר מונטג כי כעת נראה שהבנייה בשטח החלה ברצינות, ו"נעמוד על כך שיחד עם עבודות הבניה יתקדמו עבודות הפיתוח. לא נגיע לסיטואציה בה יקומו בניינים והעבודות הפיתוח לא יעמדו בקצב. אם אראה שיש פער בין התקדמות הבניה לבין העבודות, אפעיל את כל מנופי הלחץ ואת כובד משקלי על מנת לגרום להם להתבצע בפועל".
ל'כל הזמן' נודע כי קבוצת רוכשים נכבדה בוחנת בימים אלו צעדים משפטיים, בניסיון לצאת מהסבך בו הם נתונים מזה כשמונה שנים. השבוע נפגשו אנשי הקבוצה עם עורך הדין איתן ארז, ובכוונתם לפנות בהמשך לבית המשפט שייתן סעד לדרישותיהם.
עו"ד אהרן אהרוני, מי שלווה משפטית את הקמת קבוצות הרכישה, מסר בתגובה ל'כל הזמן': "כנאמר בכתבה, גם אנו סבורים שעבודות הפיתוח והתשתית בפרויקט היו אמורות להתבצע זה מכבר. מסיבה זו ובשל הפרות נוספות של זכויות הרוכשים, נקטנו ואנו נוקטים גם בימים אלה ממש, צעדים משפטיים ואחרים שמטרתם לממש את מלוא זכיות הרוכשים".
תגובת האחים גולובנציץ: "כל הטענות המועלות בכתבה כנגד האחים גולובנציץ אינן נכונות ואף אלו הטוענים כך יודעים זאת. האחים גולובנציץ פעלו ופועלים בהתאם להסכם ואף לפנים משורת הדין. יצוין כי הקבוצות טרם שילמו את מלוא התמורה שנקבעה. למותר לציין כי עבודות הפיתוח מבוצעות בשלבים וימשיכו להתבצע ובהתאם להסכמים עליהם חתומים האחים.
"עוד יצוין כי אין שום קשר בין האחים לבין בניית הדירות בפועל. האחים פעלו רבות לעזרתם של הקבוצות, וזאת לפנים משורת הדין בכדי שהאחרונים יקבלו ליווי בנקאי. ברי כי הטענות המועלות בכתבה הינן בגדר לשון הרע והוצאת דיבה לפי דין התורה ולהבדיל לפי הדין האזרחי ומקימות עילת תביעה כנגד המרואיינים בכתבה וכנגד העיתון".
תגובת עיריית בית שמש לא התקבלה עד כה, לכשתתקבל נפרסמנה.
השארת תגובה