מה עלול להרוג אתכם? תלוי איפה אתם גרים

משרד הבריאות מפרסם הבוקר את אטלס הפטירות בישראל המציג מידע על שיעורי הפטירה ונסיבות המוות בישראל, מניתוח המידע עולה כי קיימים הבדלים בנסיבות המוות בין המחוזות השונים • מהלקט עולה כי לא נמצא שיעור תמותה גבוה מסרטן באזור חיפה • לנתונים המלאים

הלוויה, חברה קדישא (קובי גדעון לע"מ)
הלוויה, חברה קדישא (קובי גדעון לע"מ)

משרד הבריאות מפרסם הבוקר (שלישי) את "אטלס הפטירות בישראל" לשנים 2009-2013, האטלס מציג מידע על שיעור הפטירות המתוקנן לפי סיבות מוות נבחרות ולפי מחוזות ונפות בממוצע באותן שנים.

על פי האטלס, ממוצע הפטירות בשנים 09-13 עמד על 40 פטירות בשנה, בבדיקה לפי מחוזות נמצאו מספר מחוזות ונפות עם הבדלים מובהקים בהשוואה לממוצע הארצי. במחוז הדרום נמצא כי שיעור הפטירות גבוה ב-4% מהמוצע הארצי, במחוז תל אביב השיעור גבוה ב-3% ובמחוז חיפה ב-2%. לעומת זאת, במחוזות יהודה ושומרון, ירושלים, נפת השרון, פתח תקווה ורחובות, נמצא שיעור תמותה נמוך מהשיעור הארצי.

בדיקה של סיבות הפטירה העלתה כי גם כאן קיימים מספר הבדלים מובהקים בין המחוזות והנפות השונים. כך, במרבית הנפות לא נמצאו הבדלים מובהקים בתמותה מסרטן, כולל בחיפה. עם זאת, בירושלים נמצאה תמותה נמוכה.

במחלות לב וסוכרת נמצאה תמותה גבוהה במחוזות הצפון ובחיפה, ואילו בדרום נמצאה תמותה נמוכה בהשוואה לממוצע הארצי.

במחוזות תל אביב והדרום נמצאה  תמותה גבוהה ממחלות זיהומיות ואילו במחוזות ירושלים, חיפה והצפון נמצאה תמותה נמוכה בהשוואה לממוצע הארצי.

גם בשיעור תמותה מדלקת ריאות ושפעת נמצא כי מחוזות הצפון והדרום מובילים בשיעור הארצי, ואילו מחוזות חיפה והמרכז נמוכות מהשיעור.

במחלות הכליה ודרכי השתן נמצאה תמותה גבוהה במחוז חיפה ונמוכה במחוז תל אביב ובנפת השרון בהשוואה לממוצע הארצי.

בתאונות דרכים נמצאה תמותה גבוהה בנפות צפת ובאר שבע בהשוואה לשיעור הארצי ואילו במחלות במערכת העיכול לא נמצא הבדל משמועתי.

 

פרסום הנתונים וניתוח המידע נעשה באגף המידע במשרד הבריאות. הנתונים מבוססים על קבצי סיבות המוות שהוכנו בלשכה המרכזית לסטטיסטיקה.

השארת תגובה