מקלב: לא מתערבים בתאגיד משום התרחק מהמיאוס

חבר הכנסת אורי מקלב בראיון ל'כל הזמן' על האתגרים הצפויים לחרדים במושב החורף של הכנסת שמתחיל היום • על משבר הדיור: "לא נתנה בהצבעה על התקציב, אבל נדרוש לוחות זמנים" • על חוק ההסדרה: "אי אפשר לדעת לאן זה יוביל" • וגם: ממי חבר הכנסת מודאג?

ח"כ אורי מקלב. צילום: הכנסת
ח"כ אורי מקלב. צילום: הכנסת

מושב החורף של הכנסת ה-20 יצא היום, שני, לדרכו. בעקבות כך, תפסנו לשיחה צפופה את חבר הכנסת אורי מקלב

לקראת מושב החורף, אמורים להתנהל מאבקים דתיים כמו שראינו במושב הקיץ? 

"לא נראה שיהיה חורף חם בעניינים הדתיים", מרגיע חבר הכנסת בפתח דבריו, אך מוסיף מיד כי ישנם דברים אחרים שיתכן ויעררו את הקואליציה: "יש את התקציב, שהוא התקציב המרכזי של כל הקדנציה הזו, תקציב לשנתיים. תקציב בטבעו טומן בחובו הפתעות, אתה אף פעם לא יכול לדעת איזה אג'נדה מסתתרת בפנים. נכון, הקואליציה היא לא של 61, אלא קצת רחבה יותר של 65, אבל עדיין כל אחד ינסה למשוך לכיוון שלו".

"יש לנו את חוק ההסדרה של עמונה, שאי אפשר לדעת לאן זה יוביל. אני לא חושב שהבית היהודי ירצו לשבור את הקואליציה בשביל זה".

כשזה יגיע להצבעה, מה תהיה העמדה שלכם?

"אנחנו נעמוד מאחורי החוק הזה. אנחנו מבינים את הצרה, ואנחנו לא נשבור את הקואליציה בשביל זה ואני גם לא חושב שהבית היהודי יפוצץ את הקואליציה בשביל זה, אבל בקונסטלציה מסוימת יכול להיות שיהיה שווה להם לעשות משבר או ניסיון למשבר. צריך לזכור, שאתה מחדד עיפרון אתה אף פעם לא יכול לקחת אחרית שהשפיץ לא נשבר. ראינו מהלכים פוליטיים שהתחילו בקטן ולא על דברים מהותיים, ומה שקרה שראש הממשלה מאס בסחיטה והחליט לפזר את הכנסת. כמו לדוגמה בכנסת הקודמת. כך שהיום יש יותר לא צפוי מצפוי, יש תחזית לגשם, אך אין תחזית למה יהיה או לא במושב החורף הקרוב".

חבר הכנסת מוסיף, כי קיימים דברים נוסף שעשויים לערר את יציבות הקואליציה, "גם הבדיקה נגד ראש הממשלה, אי אפשר לדעת לאן זה יתפתח. גם מצב היחסים המעורר בליכוד, אי אפשר לדעת לאן זה יוביל. אנשים ירצו לקדם כל מיני דברים, כך לדוגמה ישראל כץ, במידה וירגיש שראש הממשלה חלש ירצה לקדם את עצמו, לפני שגדעון סער יחזור לזירה הפוליטית".

"גם הבחירות לארצות הברית", מוסיף מקלב, "עלולות להשפיע על שלום הקואליציה. אי אפשר לדעת מי יבחר והאם הוא לא ירצה לקדם בכוח שלום באזור. גם נושא התאגיד, אי אפשר לדעת לאן לוקח אותנו".

מה העמדה שלכם בנושא התאגיד?

"אין לנו מעורובות בתאגיד, הם יכולים לריב על זה הרבה, אנחנו עומדים על הטריבונה וצופים מהצד, פעם אחת אנחנו רואים איך אנחנו נראים כשאנחנו נאבקים על דברים". חבר הכנסת מוסיף, כי הוא "מאחל שזה ימשיך הרבה זמן, שלא יתעסקו בדברים אחרים שחשובים לנו".  לגבי התאגיד עצמו, מסביר מקלב, "גם בנושא ההקמה שלנו לא היינו מעורבים, בוודאי לא באופן מהותי. אנחנו מתרחקים מכל הדבר הזה משום התרחק מהמיאוס".

הציעו לכם תחנת רדיו משלכם?

"אני מדבר בשם 'דגל התורה'", מדגיש חבר הכנסת, "מעולם אף אחד לא שמע על תחנת רדיו של 'דגל התורה', או אפילו תחנה בעלת קונוטציה למפלגה. אני לא מבקר אף אחד אחר, יש כאלה שרואים בזה דרך לקירוב, אבל הדבר הזה לא אצלנו. לא קיבלנו על זה הוראות ולא אישור, ואנחנו לא מתעסקים בזה. אנחנו רואים את החלקים הרעים בתרבות התקשורת, שהשחיתה כל דבר. אני יכול לתמוך בחוק השעיה תמורה למשהו, אבל אני לא יתמוך בחוק תאגיד השידור תמורת דברים ערכיים. מבחינתי, זה חוק שאסור בהנאה ואנחנו לא ממסחרים בו".

בשבוע שעבר נפגש האדמו"ר מויז'ניץ עם חברי 'אגודת ישראל' ואח"כ עם משה גפני, על נושא הדיור. בעקבות הפגישה אנחנו שומעים את חברי הכנסת מוזס ואייכלר שאומרים שלא יצביעו בעד התקציב אם לא ימצא פתרון מיידי, מה העמדה שלכם? 

"מצוקת הדיור, אנחנו מעלים רף. אני לא אוהב להשתמש בטרמינולוגיה של להצביע או לא להצביע. זה לא שאין התקדמות בעניין, אנחנו בקשר עם שר האוצר, שר הבינוי ורמ"ט הדיור כל הזמן ויש התקדמויות בעניין. אנחנו צריכים להטמיע שאנחנו יכולים לשנות. בתחילת הדרך אמרו כי יש לנו כיום יד חופשית, לא כמו בעידן 'יש עתיד', כך שאומרים לנו שהפתרונות המוצעים למצוקת הדיור מתאימים גם לנו, לא מסתכלים על האם עשית צבא או לא ומה מיצוי כושר ההשתכרות שלך. באנו ואמרנו שאתם צודקים, אבל אנחנו צריכים פתרונות מיוחדים, משום שהפתרונות המוצעים לכלל הציבור לא מתאימים גם לנו. החרדים צריכים יותר מבני ציבור, בלי קומות גבוהות, מרפסות סוכה ועוד. הממשלה כיום, נתנה הנחיה והפנימה, והיא רוצה לאחד מתחמים בכל מקום שהולכים על הסכמי גג לתת אחוז מסוים לציבור החרדי. הבעיה היא שאתה מתמודד עם ראשי ערים, הם עושים את זה בהחבא, הוא חושש מהדימוי שלו ומהציבור החרדי מבחינה כלכלית. אין מקום שרוצים ציבור חרדי שיבואו, כעת אנחנו דורשים מהמשלה שתדרוש את זה, תשים לחץ, ותתן תמריצים לראשי ערים".

היום הולכת להיות ישיבת סיעה שהולכים לדבר על הדיור, מה הצעה שאתם הולכים להביא?

"אנחנו רוצים לראות לראות לוחות זמנים. לראות עשייה בפועל עם זמני יעד, אנחנו צריכים לראות איזה הסכמים הגיעו, מה קורא עם התמריצים שאנחנו דורשים. אנחנו רוצים להגיע למתחמים גדולים מתוך המתחמים שיוצאים, עם מבני ציבור מתאימים ותכנון נכון".

"זה לא משהו חומרי, מוסיף הח"כ, "זה הפך לנושא שמפריע ברוח, כיום אנשים קשה להם ללמוד מבלי דיור ראוי לשמו. אנחנו מקווים שנצליח בזה".

יש איזה נושא שכן מדאיג את המפלגות החרדיות במושב הקרוב? 

אני מודאג מהנושא של ארוני הנשים, לכולם יש חוט שמקשר בין כולם – הרפורמים. בצורה של הקרן החדשה, או גופים ועמותות שעומדים מאחוריהם. גם אם נתעלם מנושא הכותל, שנמצא כעת בבג"ץ. הארגונים האלה גורמים לפגיעה בקן המשפחתי. יש גם את נושא השבת, שהיה רפיון במושב הקיץ, וצריך לחזק אותו.

זה לא קשור למצב הקואליציה, זה קשור למצב המדינה. מצד אחד יש התחזקות גדולה בכל המדינה. הייתי בשבוע שעבר בחולון וביבנה, ראיתי ברחובות בחורי ישיבות, שלא קשורים לכינוס, עם חולצות לבנות ברחוב, כך גם ביבנה. בכל מקום. אין מקום אחד במדינה שאין בו חיזוק תורני וקירוב.

מצד שני, יש דברים לא פשוטים, לא יודע אם זה תל אביב או לא. לפעמים הדברים מגיעים דווקא מתוך הקירוב, כך לדוג' מגיעים עם חוק של שבת חברתית, שיסגור את המסחר, אבל ישאיר את מקומות התרבות פתוחים. אבל אז פותחים עלינו זוג עיניים, 'אתם לא בעד צמצום המסחר?'. הם לא מבינים שאי אפשר לסגור את החנויות ל-3 שעות בליל שבת, ולאשר פתיחה שלהם שעה יותר מקודם בשבת בצהריים".

לסיום, אני שומע ממך שיש יותר עניינים לא חרדים על הפרק, זה מסייע לכם?

בהחלט. אנחנו יושבים רחוק ויכולים להסתדר. אבל זה לא קייטנה, אתה אף פעם לא יכול לדעת מאיפה זה מגיע. הנושא הזה, הציבור לא יודע, אבל בכל חוק יכול להיות טמון משהו שקשור לציבור החרדי. זה יכול להיות בחוק השקיות, יכול להיות בחוק הטרור, בחוק ההסתה ועוד. אנחנו צריכים לעמוד כל הזמן על המשמר, ואני מקווה שאנחנו עושים את זה בהצלחה".

השארת תגובה