הפעלץ והכיבודים: כך חגגו 3 ימי שמחת תורה בסאטמר

למה ערך האדמו"ר טיש עם הפעלץ? מי קיבל את הכיבודים של ראש הקהל ז"ל? מדוע האריכו את ההפסקה ל'יזכור' בשמיני עצרת? מנדי קליין עם סיכום שלושת ימי החג בחצר סאטמר בוויליאמסבורג כולל גלריית ענק. צפו

תיעוד ענק משמיני עצרת ושמחת תורה בחצר סאטמר: 72 שעות של עונג רוחני עברו על אלפי חסידי סאטמר ששבתו אצל האדמו"ר מסאטמר שליט"א בוויליאמסבורג, לשלושת ימי החג האחרונים – הושענה רבה, שמיני עצרת, שמחת תורה.

בליל השוענה רבה, כשעה אחרי צאת השבת הגיע האדמו"ר לביהמ"ד הגדול סאטמר בווילאמסבורג לקריאת משנה תורה כנהוג. הקריאה נמשכה עד השעה 12 בלילה.  לאחר מכן נערך טיש לכבוד האושפיזא בסוכה הגדולה, עקב הקור העז ששרר בניו יורק ערך האדמו"ר  את הטיש כשהוא לבוש עם ה"טיליפ" (פעלץ, מעיל פרווה). לאחר הטיש, בשעה 3 לפנות בוקר בערך, התחילו באמירת כל הספר תהילים.

בהושענה רבה בבוקר ערך האדמו"ר את התפילות, אמירת ההלל ונענועים ואמירת ההושענות למשך כל היום עד שעה לפני כניסת החג.

בשמיני עצרת בלילה נערכו ההקפות כנהוג ואח"כ הטיש עד אור הבוקר. ביום שמיני עצרת התפללו כרגיל, אבל בשונה מבכל שנה אמר האדמו"ר את תפילת "יזכור" לבוש בקיטל הלבן. בנוסף, עקב החשש מאלפי החסידים שיוצאים בעת אמירת "יזכור" וחוזרים אח"כ ולמנוע מקרה כמו בלוייה של הגר"ש וואזנר זצ"ל, הכריזו הגבאים על הפסקה של רבע שעה לפני אמירת יזכור ולאחריה והאדמו"ר לא יצא בין יזכור לתפילת גשם.

בשמחת תורה הגיע האדמו"ר בחצות הליל לתפילת ערבית וההקפות. השנה, אחרי פטירתו הטראגי של ראש הקהל, הרבני הנגיד ר' יצחק רוזנברג ז"ל, שהתפלל בכל שנה תפילת ערבית בשמחת תורה לפני העמוד, כיבד האדמו"ר את הגה"צ ר' משה פרידמן דומ"ץ סאטמר בורו פארק להתפלל לפני התיבה. ההקפות נמשכו עד אור הבוקר.

ביום שמחת תורה עלו אלפי החסידים לפני התפילה לתורה כנהוג, האדמו"ר הגיע כבכל שנה בשעה 10 לתפילת שחרית ועריכת ההקפות נמשכה עד השקיעה.

לפני ההקפה השישית עלה האדמו"ר על הבימה, השתיק את הקהל ודיבר כמה מילים על חומר ההשתמשות בכלים הטכנולוגים, "לפני הריקוד עם התורה בהקפה השישית הרומזת ליוסף ,חייבים לקבל להתנתק כליל מכל הקבוצות למיניהם בכל צורה שהיא עם כל השמות, ורק ככה נוכל לקבל את התורה באמת".

רק אחרי השקיעה הגיע האדמו"ר לקריאת פרשת וזאת הברכה, האדמו"ר עלה לחתן תורה וסיום התורה כנהוג. חתן בראשית אותו קיבל בכל שנה הראש הקהל ז"ל, העביר האדמו"ר השנה לאחיו הרבני הנגיד ר' אברהם יהודה רוזנבערג.

כשעה אחרי צאת החג הגיעו רבבות החסידים לטיש נעילת החג בהיכל ביהמ"ד הגדול שנמשכה עד שעות הקטנות של הלילה  ואחרי תפילת מעריב והבדלה יצאו החסידים לרחוב קענט ליד ביהמ"ד לקבל את ברכת הקודש של האדמו"ר לקראת ימי החורף, האדמו"ר יצא על המרפסת ובירך את הקהל אנשים נשים וטף.

צילומים: יוסי גולדברגער ואברמי ברגר

השארת תגובה