כיפור נקי: זיהום אוויר נמוך ברחבי הארץ

תחנות הניטור של המשרד להגנת הסביבה ברחבי הארץ מדדו את נתוני הזיהום האוויר הכי נמוכים השנה, זאת כתוצאה מכבישי ישראל הריקים ביום כיפור • בגוש דן נרשמה ירידה של 90 אחוז בזיהום האוויר, וברעננה של 99 אחוז

כביש ריק (אילוסטרציה)
כביש ריק (אילוסטרציה)

מי כעמך ישראל: תחנות הניטור של המשרד להגנת הסביבה בירושלים ברחבי הארץ מדדו את נתוני הזיהום האוויר הכי נמוכים השנה.

הן בתחנת הניטור ירושלים והן תחנת הניטור בגוש דן, ריכוזי תחמוצת החנקן, המהוות סמן לזיהום אוויר מכלי רכב,  עמדו על ערכים שבין 7 ל-17 חלקים לביליון (חל"ב). זאת לעומת ערב החג, בו הגיעו הריכוזים בגוש דן עד ל-95 חל"ב, ובמרכז ירושלים נרשמו ריכוזים של עד 178 חל"ב. עיקר השיפור ניכר בתחמוצת החנקן, אך לא בחלקיקים העוברים בדרכי הנשימה, זאת משום ולחלקיקים יש זמן שהות של כעשרה ימים עד לסילוקם.

גם בשאר הארץ נרשמה ירידה חדה בריכוז תחמוצת החנקן. בבאר שבע עמדו המדדים במהלך יום הכיפור על שלושה חלקיקים לביליון, זאת לעומת 80 ביום רגיל, ירידה של 97%. באשדוד נרשמו 6 חלקיקים לביליון, מול 42 לביליון ביום רגיל, ירידה של 86%. בראשון לציון נרשמה ירידה של 90% , עם 13 חלקיקים לביליון, לעומת 133 חלקיקים לביליון ביום רגיל. בחיפה נרשמה ירידה של 97%, עם 5-6 חלקיקים לביליון במהלך יום צום הכיפורים לעומת 172 ביום רגיל, וברעננה נרשמה ירידה של 99% עם חלקיק אחד לביליון, לעומת 85 ביום רגיל.

השיפור הדרסטי מדגים כיצד התחבורה מהווה מקור עיקרי לזיהום אוויר בערים הגדולות. תחמוצות החנקן מגדילות את רגישות הריאות למחלות של דרכי הנשימה. כמו כן, ריכוזים גבוהים של תחמוצות החנקן באטמוספירה, גורמים לכאבי ראש, לגירוי של ריריות העיניים ולהקטנת עמידות הגוף במחלות.

השארת תגובה