"יוסי אל תוציא את הראש… יוני כבר בא להוציא אותך"

במלאות 43 שנה למלחמת יום הכיפור חושף ארכיון צה"ל רשת קשר נדירה, המתעדת את החילוץ ההירואי של המג"ד יוסי בן חנן במהלך הקרב על תל א-שאמס, האירוע שהקנה ליוני נתניהו את עיטור המופת • האזינו

במלאות 43 שנה למלחמת יום הכיפור חושף היום (שני) ארכיון צה"ל במשרד הביטחון רשת קשר נדירה, המתעדת את החילוץ ההירואי של המג"ד יוסי בן חנן במהלך הקרב על תל א-שאמס, האירוע שהקנה ליוני נתניהו את עיטור המופת. בהקלטה נשמעים קולותיהם של יוני נתניהו, מפקד החטיבה יאנוש בן גל, מפקד האוגדה רפאל איתן, קצין המודיעין אילן סהר וקצינים נוספים, כשהם מנסים לאתר את הכוח הלכוד ולהגיע אליו.

בהקלטה, שאורכה המלא כ-19 דקות, נשמעים הלוחמים מתלבטים מה הדרך הטובה ביותר לחבור אל בן חנן הפצוע. באחד מהרגעים הדרמטיים נשמע  מפקד החטיבה יאנוש בן גל אומר לבן חנן: "יוסי אל תוצא את הראש, כבר יגיעו אליך. אל תהיה מודאג, יש לנו בחור שיודע בדיוק איפה אתה והוא מצטרף ליוני"  בן גל מנסה להרגיע וממשיך, "הם יודעים איפה אתה… אל תהיה מודאג, אנחנו עושים את כל המאמצים".

בהקלטה שומעים את המפקדים מנסים למצוא מקום להנחית את המסוק. נתניהו מנסה לברר מאיזה כיוון יורים על הכביש, והתשובה שקיבל מיוסי הייתה: "תיסע על הדרך, עד הסוף, תגיע לרכב שלנו, אל תתכוון לפי השריפות. תעשה מה שאני פוקד עליך".

נתניהו נשמע מעדכן, "יכול להיות שכדאי שאני אתקדם כמה שאני יכול , אחרי זה כבר יהיה חושך ואז אני אכנס פנימה עם הנגמ"ש, מה דעתך?". התשובה שקיבל מיאנוש הייתה: "תתקדם כבר עכשיו ואז תרד ברגל". בעקבות כך, תניהו מחליט לרדת קילומטר מהכביש. "יוסי, יוני כבר בא להוציא אותך", הוא מעדכן ברשת הקשר, ובתגובה נענה: "יוני תזדרזו, אל תתעכבו למטה".

הקרב הסתיים בהשמדת כוח הקומנדו הסורי, שמנה כ-50 איש, שכיתר את בן חנן, לכוח של יוני שמנה כ-30 איש היו שני הרוגים.

בעקבות פעולת החילוץ קיבל נתניהו את עיטור המופת. בהחלטה למתן העיטור נכתב:   "רס"ן יהונתן נתניהו פיקד על כוח מיחידה שצורפה לכוחות השריון של חטיבת שריון. לחם עם כוחות הטנקים ביום ובלילה ויצא לפשיטות ולמארבים, כשיחידות-השריון עסקו בהתארגנות. ב-8 אוקטובר 1973 השמיד עם יחידתו כוח קומנדו סורי, שהונחת ממסוקים בעורף כוחותינו".

בטקס חלוקת העיטור תואר מעשהו של נתניהו: "משנפצע קצין בכיר בתל-שמס, התנדב רס"ן יהונתן נתניהו לעמוד בראש חולית-החילוץ, לאחר שניסיון-חילוץ קודם נכשל – ואף הצליח במשימה זו. באומץ-לבו, במהירות פעולתו ובדבקותו במשימה שימש מופת לחייליו".

השארת תגובה