"עד היום – ומהיום": יוסף קירמה הי"ד הובא למנוחות

רס"מ יוסי קירמה, שוטר היס"מ שנהרג בפיגוע הירי בירושלים הובא למנוחות בבית הקברות הצבאי בהר הרצל בבירה • אביו: "בן שלי, אני לא צריך לקבור אותך" • המפכ"ל: "פעם אחר פעם זכית להגן בגופך על אזרחי ישראל. הפעם, לחתירה למגע היה מחיר אישי כבד ששילמת בחייך כדי להציל חיי אחרים"

רס"מ יוסי קירמה, שוטר היס"מ שנהרג בפיגוע הירי הבוקר (ראשון) בירושלים הובא למנוחות בחלקה המשטרתית בבית הקברות הצבאי בהר הרצל בבירה.

אביו של יוסי, עוזי, אמר קדיש לבנו, תוך שהוא ממר בבכי. לאחר מכן ספד לו: "אני אוהב אותך, בן שלי. אני לא צריך לקבור אותך. יוסי, היית חבר שלי, אתה יודע את זה. עכשיו אתה לא נמצא, אתה לא איתנו יותר, איך אפשר לשרוד? גם הבן שלי הבכור, גם קרוי על שם אבא שלי, גם חבר שלי. מה אני אעשה עכשיו? איך אני אמשיך מפה?".

הוא אף התייחס לרעייתו של יוסי, נוי, לה נישא יוסי לפני ארבעה חודשים בלבד. "את הצוואה שלך אני אעניק לה, אני אעזור לה ואתמוך בה. היא הבת שלי לכל דבר. אני אוהב אותך, יוסי", אמר. "תנוח על משכבך בשלום. יש עד היום, ויש מהיום. מהיום זה לא מה שהיה עד היום. בלעדיך זה לא יהיה".

רעייתו של יוסי, נוי, ספדה לבעלה, "יוסי שלי, תראה כמה אנשים באו רק בשבילך. הלב שלי. הלב שלי מתנפץ לרסיסים", אמרה. "כמה תכנונים היו לנו, בית וילדים. אהבת אותי יותר ממה שאני אוהבת את עצמי. היית הגב שלי, הכתף שלי. ומה עכשיו? אני מסתכלת על כולם. היית נאהב על כולם, היית מספר אחת של כולם, מספר אחת שלי. אני לא יודעת איך העולם ימשיך להסתובב בלעדיך. אני אוהבת אותך ואתה תהיה בלב שלי עד שאמות".

המפכ"ל רוני אלשיך ספד לקירמה ואמר: "יוסי, אתה וחבריך חתרתם למגע מכל כיוון מיד עם רגע הישמע היריות. ניצלת את האופנוע כדי לצמצם מרחק לרכב היורה ולנטרל את המחבל. בעודך מנסה להתקרב לרכב עם האופנוע, הצרור שלו השיג אותך שניות ספורות לפני שחבריך הגיעו מרכב מקביל, הסתערו על רכב המחבל וחיסלו אותו.

"פעם אחר פעם זכית להגן בגופך על אזרחי ישראל. הפעם, לחתירה למגע היה מחיר אישי כבד ששילמת בחייך כדי להציל חיי אחרים. רק ביום חמישי האחרון מונית לסגן מפקד צוות ביס"מ והשיח על קורס הקצינים העתידי היה על השולחן. עמיתך מספרים על חוש ההומור המשובח שלא נטש אותך אף פעם ועל האופטימיות המיוחדת שפיזרת. בבית העלמין הזה חלקה מיוחדת לשוטרים, ואנחנו מתכנסים כמשפחה שכולה אחת. משפחת קירמה היקרה, ההקרבה של יוסי היא אינה אנונימית – יש לו משפחה, אישה, אחים והורים. אבלכם אבלנו".

מפקד ימ"ר ירושלים סגן-ניצב מאיר נמיר אמר בהלוויה: "אנחנו נמצאים בעיצומם של הימים הנוראים, שמקבלים היום משמעות נוראה נוספת. זה יום נורא לעם ישראל וזה יום נורא למשטרת ישראל. זה יום נורא למשפחתך.

"נרצחת בידי מחבל בן עוולה שזמם כפי שזוממים עלינו בכל דור בדור. אני ומשפחת היס"מ מצדיעים לך בפעם האחרונה. יהי זכרך ברוך".

ראש עיריית ירושלים, ניר ברקת, אמר בהספדו על קירמה: "אני בטוח שהממשלה והמשטרה יפעלו להגברת הרתעה, האכיפה והסיכול אל מול אלו שמנסים פעם אחר פעם לפגוע בנו ובחיי השוטרים שלנו. נגביר גם את המאבק בהסתה ברשתות החברתיות, זו שמטפחת את תרבות השהידים. נמשיך לפעול בערבות הדדית, באחריות, באחדות, בעוצמה ובנחישות. נמשיך בשגרת חיינו במהלך חגי תשרי. לא נבטל אירועים, לא נהסס ולא ניכנע לעולם".

השר ארדן ספד גם הוא. "יוסף, אתה וחבריך לא הייתם חייבים לעמוד בקו החזית. איש לא כפה זאת עליכם. עמדו לפניך אפשרויות רבות וקלות לאינספור לשרת. בטוחות יותר. מה הביא אותך לקחת על עצמך את האחריות הזו ולשלם מחיר כה יקר? נראה לי שהתשובה נמצאת אצלכם ההורים באופן שבו גידלתם איש צעיר כה מעורר השראה".

"זאת לא הפעם הראשונה שאתה עומד בגבורה מול המבחן העליון יוסי, לפני כשנה זיהית מחבלים שהתכוונו לבצע פיגוע בגן ילדים. צמרמורת עולה במעלה הגֵו למחשבה על מה שהיה קורה אם לא היית שם. גם שם חתרת למגע ומנעת אסון כבד. חבריך מעידים שהיית קשוב, אהוד, פתוח לדעות שונות, חייכן, אופטימי, איש של אנשים, וזה מתיישב עם התכונות שהפגנת אז, בסיכול הפיגוע, וגם היום. לא כובשים את ראש הסלע אם אין קבר במורד. הבנת את בחירת דורנו, שנגזר עלינו לאחוז בחרב ולא לנשום ולא לישון על משמר ישראל.

"נוי היקרה, רק לפני חודשים אחדים נישאת ליוסי. חיים מבטיחים עמדו לפניכם. בחרת להקים בית עם בחור כארזים. איך ננחם אותך? אין נחמה בלכתו בלא עת של אדם מוערך אלא בידיעה שחי חיי טעם וערך, והותיר אחריו טביעות רגליים ברורות בדרך האמת והישר. אדם שנפרד מאיתנו בנסיבות טרגיות ושוברות לב, אך גם כאלו שמבטאות את כל הטוב והנאצל שיש בנפש האנוש, וזאת הייתה נפשו של יוסי. אין לי אלא להתחייב בפניך שנעשה כל שלאל ידינו, שנפילתך, כמו חייך, תהיה מרובת טעם – נמשיך לטפס אל ראש הסלע ולא נתייאש ולא נישבר. נמשיך לבנות את הבית הלאומי, לפתח את הארץ ולשמור על ציון".

יוסף ז"ל, לוחם ביחידת הסיור המשטרתית (יס"מ) במחוז ירושלים, נורה במהלך חילופי האש עם המחבל תוך שהוא מבצע מרדף רכוב אחריו וחותר למגע בחירוף נפש על מנת לנטרל את המחבל ולמנוע פגיעה נוספת בחפים מפשע.  יוסף ז"ל פונה לבית החולים הדסה הר הצופים כשהוא פצוע באורח אנוש, שם נלחמו הרופאים על חייו, עד שלבסוף נאלצו לקבוע את מותו.

רס"מ יוסף קירמה ז״ל, 29 (הועלה בדרגה לאחר מותו) התגייס למשטרת ישראל לפני כארבע שנים, הותיר אחריו אישה,הורים ושני אחים.

בחודש דצמבר אשתקד,במהלך סיור בגזרת ירושלים הבחין יוסף ז"ל באדם שהסתובב בצורה חשודה ליד גן ילדים בעיר. יוסף ז"ל, ושותפו לסיור החליטו לבדוק את החשוד ובחיפוש על גופו איתרו סכין. בחקירתו הודה החשוד שתכנן לבצע בפיגוע דקירה. על פועלו הוענק ליוסף ז"ל ציון לשבח ממפקד מחוז ירושלים.

מלבד קירמה נרצחה בפיגוע גם לבנה מליחי. מליחי הותירה אחריה בעל, שלוש בנות וששה נכדים. מליחי עבדה בכנסת יותר מ 30 שנה, תחילה במזנון הכנסת ואחר כך התקבלה כעובדת כנסת מן המניין ועבדה שנים רבות במחלקת המשק. עובדי הכנסת הוותיקים זוכרים אישה חמה מאד, אהובה על הכול, מסורה, אכפתית וצנועה.

גם לאחר צאתה לגמלאות בשנת 2010, המשיכה לבנה מליחי להיות בקשר עם הכנסת והמשיכה להשתתף באירועי הכנסת השונים ממש עד לימים אלה.

מנכ"ל הכנסת אלברט סחרוביץ שלח תנחומים למשפחתה: "עובדי הכנסת המומים מהרצח הנורא וכואבים יחד עם משפחתה של לבנה מליחי שרבים בכנסת הכירו היטב. תנחומיי בשם כול משפחת הכנסת. יהי זכרה ברוך".

השארת תגובה