הנזקים בארה"ב: עשרה הרוגים ומיליון וחצי מנותקי חשמל

הוריקן מת'יו פגע בחופה הדרומי מזרחי של ארה"ב וגבה עד כה את חייהם של עשרה בני אדם ולפחות מיליון וחצי בתי אב שנותקו ממערכת החשמל • מושל פלורידה: "התברכנו בכך שמתיו לא הגיע לחוף שלנו ושלא ספגנו פגיעה ישירה"

מִן גַּעֲרָתְךָ יְנוּסוּן מִן קוֹל רַעַמְךָ יֵחָפֵזוּן: הוירקן מת'יו שפגע בחופה הדרומי מזרחי של ארה"ב גבה עד כה את חייהם של 10 בני אדם, אחרי שקרוב ל-900 בני אדם נהרגו קודם לכן בהאיטי.

אמש (שבת) התקדמה הסופה לאורך החוף וגרמה להצפות כבדות, לקריסת תשתיות ולהפסקות חשמל נרחבות. בפלורידה נהרגו חמישה בני אדם, בצפון קרוליינה שלושה ובג'ורג'יה שניים. זאת למרות, שבמהלך השבת הסופה נחלשה מדרגה 3 לדרגה 1, הנמוכה בותר. עם זאת, הרוחות במהירות של 135 קמ"ש גרמו לנזקים אדירים, לקריסת עצים ולנפילת תשתיות חשמל.

עד כה נותקו ממערכת החשמל לפחות מיליון וחצי בתי אב ועסקים. רוב מנותקי החשמל נמצאים בפלורידה, שם עומד מספרם על כ-775 אלף מנותקים. בדרום קרוליינה עומד מספרם על 433 אלף, ובג'ורג'יה על 275 אלף. עם זאת, למרות אזהרות לנזקים גדולים יותר, הסופה גרמה לפגיעה יחסית קטנה, בעיקר משום שעין הסערה היה מעל הים ולא מעל היבשה.

מושלת דרום קרוליינה, ניקי היילי, קראה לתושבי קו החוף במדינתה לא לחזור לבתיהם ולהישאר במקלטים עד שהסערה תחלוף.

מושל פלורידה, ריק סקוט, ניסה להרגיע את התושבים, ובמסיבת עיתונאים הצהיר כי הסופה לא תגרום לעוד נזק במדינה.  "התברכנו בכך שמתיו לא הגיע לחוף שלנו ושלא ספגנו פגיעה ישירה", אמר סקוט.

סקוט אמר כי הוא צופה כי החשמל יחזור לרוב התושבים בפלורידה כבר עד יום ראשון בערב (שעון ארה"ב). עם זאת, קרא לתושבים לא למהר לחזור לביתם בעקבות הפסקות החשמל וההצפות הנרחבות.

בצ'רלסטון בדרום קרוליינה נרשמו הצפות כבדות ובחלק מהרחובות המים הגיעו "עד לגובה הצוואר". בעיר לא דווח על הרוגים, פצועים או נזק משמעותי לתשתיות.

לפני שהסערה פגעה בארה"ב היא עברה דרך הקריביים, שם חוללה את עיקר הנזק בהאיטי, עם לפחות 877 הרוגים, ועל פי הערכות מספרם צפוי לעלות בימים הקרובים. הסופה גם חוללה משבר הומניטרי חריף באי, ולפחות 13 בני אדם מתו כתוצאה מהתפרצות כולרה.

 

 

השארת תגובה