5 הרוגים בפלורידה; הוריקן מת'יו עושה את דרכו צפונה

סופת ההוריקן מת'יו הכתה בפלורידה וגרמה להצפות, לקריסות עצים ולחמישה הרוגים, כעת עושה הסופה את דרכה צפונה לעבר קורליינה הדרומית והצפונית ולעבר ג'ורג'יה • ממידי ההרס בהאיטי נחשפים, לפחות 877 קורבנות כתוצאה מהצפות וקריסות בתים

הוריקן (אילוסטרציה)
הוריקן (אילוסטרציה)

אחרי סופת ההוריקן 'מת'יו' פגעה בחופיה המזרחיים של פלורידה היא עושה כעת את דרכה לעבר קרוליינה הדרומית והצפונית, כך לפי המרכז לחיזוי סופות הוריקן. עד כה גבתה הסופה את חייהם של חמישה קורבנות בפלורידה ולפחות 877 קרובנות בהאיטי.

בפלורידה נרשמו הצפות ונזקים כבדים בערי החוף, ולמעלה ממיליון איש נותרו ללא חשמל. במחוז סנט לוסי מתה אישה מהתקף לב לאחר שכוחות הצלה לא הצליחו להגיע אליה בזמן. בנוסף, זוג קשישים מהרעלת פחמן בשל גנרטור שפעל בביתם. שני בני אדם נוספים נהרגו מעצים שנפלו, אחד במחוז וולוסיה והשני במחוז פוטנאם.

בשעות הצהריים הודיע המרכז לחיזו סופות כי עוצמת הסופה נחלשה לדרגה 1 , הנמוכה ביותר, עם זאת, היא עדיין נושאת עמה רוחות המגיעות למהירות של 136 קמ"ש. עפ"י המרכז, עין הסערה נמצא כעת מעל הים, אך קיים חשש כי עין הסערה יגיע ליבשה ויגרום לנזק משמועתי הרבה יותר.

"אם אתם מקווים שהסופה פשוט תעבור מספיק רחוק מהחוף וכי לא יגרם נזק משמעותי, זו טעות רצינית מאוד שעלולה לעלות לכם בחייכם", אמר מנהל המרכז לחיזוי סופות הוריקן, ריק נאב, תוך ניסיון לשכנע את האזרחים שנותרו באזורים המועדים לעזוב את ביתם.

במהלך יום השישי והשבת הכתה הסופה בפלורידה, רחובות הוצפו, עצים נעקרו ותשתיות חדלו מלעבוד, אך למרבה המזל עין הסופה הייתה רחוקה עשרות קילומטרים מהחוף, מה שגרם לפגיעה חלשה יחסית. כאמור, כעת עושה הסופה את דרכה צפונה, לכיוון קרוליינה הדרומית והצפונית ולכיוון ג'ורג'יה. עם זאת, כמה ערים בצפון פלורידה עדיין בסכנה, בעיקר בסכנת הצפות שעלולות להיגרם עקב עליית מפלס מי הים.

בהצהרה שנתן נשיא ארה"ב לתקשורת, אמר אובמה כי הסופה גרמה לנזק משמעותי בדרום פלורידה וכי עיקר החשש בשלב זה הוא מהצפות. "אם אומרים לכם להתפנות, אתם צריכים להקשיב. אנשים יכולים לחשוב שהם בטוחים ואז להיפגע", פנה הנשיא אל תושבי המדינות המצויות בנתיב ההתקדמות של ההוריקן.

"זה עדיין הוריקן מסוכן. הפוטנציאל להצפות ואובדן חיי אדם עדיין קיים, ואנשים צריכים להמשיך לעקוב אחרי הוראות סוכנויות החירום ב-48 עד 72 השעות הקרובות. אלה שגרים בג'ורג'יה צריכים להיות קשובים במיוחד, כי זה מתקדם לכיוונם, יש שם מרכזי אוכלוסייה גדולים שעלולים להיפגע", הוסיף הנשיא.

בסיום דבריו הבהיר אובמה כי "תמיד נוכל להחליף רכוש, אך לא נוכל להחליף חיים".

בנוסף לכך, הוא ביקש מאזרחי ארצות הברית לתרום לתושבי האיטי. "אני מבקש מכל האמריקנים ללכת לצלב האדום ולארגוני הסיוע האחרים ולעזור לאנשי האיטי. גם תרומה קטנה יכולה לשנות", הפציר באזרחים.

השארת תגובה