בנט קרא למסור את הנפש על יישוב הארץ ועורר סערה

יו"ר סיעת הבית היהודי קרא למסור את הנפש על יישוב ארץ ישראל וערר גל תגובות בשמאל, חלקן מתוך בורות למושג 'מסירות נפש' • ח"כ קסניה סבטלובה "בנט למה אתה מתכוון? למסור עוד נפשות של חיילים ואזרחים שימשיכו לשוב למשפחתם בארונות?"

השר נפתלי בנט בכינוס שורת הדין -צילום עודד אנטמן (2)
השר נפתלי בנט בכינוס שורת הדין -צילום עודד אנטמן (2)

יו"ר סייעת הבית היהודי, שר החינוך נפתלי בנט, קרא אמש (חמישי) למסור את הנפש על יישוב הארץ ועורר סערה.

בנט אמר את הדברים באירוע לזכרו של חבר הכנסת לשעבר חנן פורת ז"ל במלאות חמש שנים לפטירתו.  "יש שני סוגי מנהיגות: מנהיגות מכוננת, כמו של אברהם אבינו, ומנהיגות משמרת, כמו של יצחק אבינו. במשך שנים רבות היינו במצב של מנהיגות משמרת, וזה בסדר. אנחנו יכולים להיות אור לגויים, אבל אי אפשר להתחמק מכך שבנושא אחד צריך לעבור למנהיגות מכוננת – וזה ארץ ישראל"

שר החינוך התייחס לישוב הארץ ואמר: "אנחנו צריכים לסמן את החלום והחלום הוא שיהודה ושומרון יהיו חלק מארץ ישראל הריבונית. אנחנו צריכים לפעול היום, ואנחנו צריכים למסור את הנפש. אנחנו לא יכולים להמשיך לסמן את ארץ ישראל כיעד טקטי ומדינה פלסטינית היא היעד האסטרטגי. כמו שחנן אמר, אין לנו זכות לחלק את הארץ. לא בדיבורים, לא במעשים, לא בהסכמה שקטה, ולא בתירוצים שקטים. לא על ידי פוליטיקאים, ולא על ידי משפטנים. דרך הויתורים, דרך החלוקה, הפסידה.
חנן אמר 'לכבוש את הלב' וזה נבנה. הלב של עם ישראל איתנו".

בנוגע לסוגיית עמונה אמר בנט, "אנחנו לוקחים אחריות. לא עוד פתרונות טקטיים – אלא הסדרה אסטרטגית. חנן וחבריו הקימו את ההתיישבות – עכשיו תורנו, לעגן ולהנציח את ההתיישבות. בזכות אנשי עמונה, אנשי אמונה, נוביל פתרון אסטרטגי לכלל ההתיישבות. לחנן היה משפט: מי שרוצה להגשים – חלומו יביא בנפשו. חלומנו נביא בנפשנו".

כאמור, השימוש של בנט בצמד המילים "מסירות נפש" עורר סערה, בעיקר מצד חברי הכנסת בשמאל שפרשו את כוונתו של שר החינוך לקריאה למסירות נפש ממש, ולא כשימוש מטפורי לעשייה מתוך קושי גדול.

כך למשל הגיבה חברת הכנסת קסניה סבטלובה: "בנט, כשאתה מדבר על ׳למסור את הנפש לסיפוח יהודה ושומרון, למה אתה מתכוון? למסור עוד נפשות של חיילים ואזרחים שימשיכו לשוב למשפחתם בארונות? למסור את הציונית ואת המדינה היהודית ? את נפשך שלך, ואת חייך הנוחים ברעננה לא תמסור, נכון? . הכי קל להיות גיבור ולמסור חיים של ילדים של אחרים. נחמד שאתה מוכן למסור נפשות – זו לא ציונות, זו משיחיות חסרת אחריות . ואנחנו לא נאפשר לך זאת״.

חבר הכנסת אילן גילאון ממרץ הגיב גם הוא בחריפות לדברים של בנט ואמר: ״הבוקר הסתבר לכולנו שבמשרד החינוך לא יושב שר שקול ורציני אלא לאומן קיצוני, שבלי לחשוב פעמיים מסית לג׳יהד יהודי ולשהידים על מזבח סיפוח הגדה. מה שהתחיל בחמש יחידות במתמטיקה, נגמר בחמש יחידות במסירת הנפש".

״דבריו של בנט מוכיחים עד כמה סהרורית היא מפלגת הבית היהודי, שמאחורי החיוך והסטארטאפ מסתתרים הקיצוניים והמשיחיים ביותר בפוליטיקה הישראלית״, הוסיף.

גם מזכ״ל העבודה וסגן יו"ר הכנסת ח״כ חיליק בר הגיב לאמירתו של: ״גם אם איו״ש שייכת היסטורית לעם היהודי, והיא שייכת, הרי שחלומו של בנט הוא לא החלום שלנו, אלא הסיוט המר ביותר. זה אולי חלומו של מי שחפץ במדינה דו לאומית, שמשמעה קץ החזון הציוני, אובדן הרוב היהודי ושינוי צוויונה ואופיה של ישראל. האם בנט מציע לאזרח את מיליוני הפלסטינים החיים בגדה? אם כן שיגיד זאת בקול ברור ולא יזרה חול לאזרחי ישראל בעיניים.

לא פעם אמרתי, כי מי שלא מוכן לשבת עם הפלסטינים לשולחן המשא ומתן, ימצא עצמו, בעוד שנים לא רבות, יושב לצידם סביב שולחן הממשלה של המדינה המשותפת״ פתרון הסכסוך וחזון שתי המדינות הוא אינטרס ביטחוני ומדיני ישראלי. כל מי שאומר אחרת משקר לישראלים בעיניים ומסכן את עתיד ישראל״.

אליהם הצטרפה גם חברת הכנסת שלי יחימוביץ' שאמרה: "חזונו של בנט על מסירת הנפש למען סיפוח השטחים, הוא חזון בלהות של חיסול הציונות, קיצה של המדינה היהודית דמוקרטית, ורוב פלשתיני במדינת ישראל. אני מקווה שדברים אלה, יחד עם המשנה הקיצונית והמסוכנת שפרשה השרה שקד במאמרה האחרון, מהווים תמרור אזהרה חד למי שמבקשים לזחול לממשלת נתניהו בעבור חופן כיסאות".

מי שעוד התייחסה לדברים, הייתה חברת הכנסת ציפי לבני שאמרה: "החלום של בנט והמיעוט שהוא מייצג – הוא הסיוט של כל עם ישראל. מדינה עם רוב ערבי, עם סכסוך מתמשך ואלים. בסיוט הזה אנחנו חייבים להיאבק. כל המסכות הוסרו סופית".

בעקבות הביקורת הרבה צייץ השר בנט בחשבון הטוויטר שלו ציוץ הבהרה וכתב: "לכל השואלים: למסור נפש=להתאמץ מאד למען מטרה".

תגובה אחת
  1. הכרזה פטריוטית למופת כמו המניפסט של איילת שקד.
    המימוש צפוי עם הקמת המדינה היהודית האוטופית על
    כוכב מאדים.
    מצפה בכיליון עיניים לרגע הזה אך רוצה להשאר על כדור הארץ

השארת תגובה